USA/Kanada: Syryjska Al-Kaida przestaje być uważana za terrorystów |POLECAM!

_______________________________________________________________________________

Syryjska gałąź Al-Kaidy – funkcjonująca obecnie pod nazwą Hayat Tahrir al-Sham (HTS) – po swoistym re-brandingu wizerunkowym przestała być uważana za ugrupowanie terrorystyczne przez władze USA i Kanady.

Szokująca   sprawa   została   obszernie opisana przez reporterów kanadyjskiej stacji CBC, —  najważniejszego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego w tym kraju.

Informacja   została   potwierdzona  przez amerykański Departament Stanu: — na email wysłany przez reporterów CBC odpowiedzi w jego imieniu udzieliła Nicole Thompson.

Zauważyli oni brak HTS na oficjalnej liście ugrupowań terrorystycznych i chcieli   się   dowiedzieć, z czego to wynika – gdyż w marcu br., w oświadczeniu wydanym tylko w języku arabskim, Departament Stanu określił ugrupowanie jako terrorystyczne.

Podobne głosy dały się słyszeć także w świecie polityki kanadyjskiej, jednak na liście ugrupowań uważanych za terrorystyczne przez rząd Kanady również nie umieszczono tej organizacji.

– Chociaż ściśle związana z al-Nusrą, Hayat Tahrir al-Sham nie jest uważana za organizację terrorystyczną

– odpowiedziała w emailu Thompson.

– We wskazanym oświadczeniu powinno być „Front al-Nusra” i zostało ono poprawione.

Jednakże dżihadyści Frontu Nusra (syryjskiej gałęzi al-Kaidy) od dawna już nie działają pod tą nazwą.

Dwukrotna   zmiana   nazwy była częścią szerszej strategii: — na początku 2015 roku przywódca światowej siatki Al-Kaidy Ayman al-Zawahiri formalnie uwolnił organizację z podległości.

W  świetle wskazań, jakich udzielił on Dżulaniemu  —  (przywódcy Al-Nusry) — miało to ułatwić zintegrowanie grupy z szerszym nurtem „syryjskiej rewolucji”, wprowadzenie prawa szariatu na terenie Syrii oraz lepsze zabezpieczenie własnych pozycji.

Zawahiri polecił mu także zaniechanie działalności bezpośrednio wymierzonej w Zachód.

Po oficjalnym odcięciu się syryjskiej Al-Nusry od międzynarodowej siatki Al-Kaidy, w lipcu 2016 roku Nusra zmieniła nazwę na Jabhat Fateh al-Sham (Front Podboju Lewantu).

 Po raz kolejny dowództwo organizacji oficjalnie „odcięło się” od powiązań z Al-Kaidą, co przyciągnęło doń także masy nowych rekrutów.

Pomogło to zintegrować lub włączyć w szeregi ugrupowania wiele pomniejszych grup dżihadystycznych   — (mniej chętne przymuszano często za pomocą mieszaniny obietnic materialnych i gróźb użycia siły),

— co wydatnie wzmocniło siłę organizacji w trakcie wielkiej ofensywy dżihadystów na pozycje sił rządowych w Aleppo (sierpień 2016).

Jednak działając pod nowym szyldem, grupa nadal była klasyfikowana jako terrorystyczna przez USA.

Następnie, w styczniu br. „przefarbowana” syryjska Al-Nusra zmieniła po raz kolejny  nazwę na obecną,   — czyli Hayat Tahrir al-Sham – z „Frontu Podboju”   — stając się „Organizacją Wyzwolenia” Lewantu.

Wówczas jednak nie umieszczono nowej nazwy na liście ugrupowań uznawanych za terrorystyczne.

Kontrowersji sprawie dodaje fakt, że   — dowódcą „nowego” HTS pozostaje nadal Muhammad al-Dżulani, który w USA nadal posiada status „Specially Designated Global Terrorist”

– zaś w ubiegłą środę na stronie programu „Rewards for Justice” (prowadzonego przez… Departament Stanu!) podano, że nagroda za informację na temat jego miejsca pobytu wynosi do 10 milionów dolarów.

W uzasadnieniu napisano pierwotnie, że Nusra „jest rdzeniem HTS”.

Tekst został już jednak zmieniony,   — wzmianka o HTS została z niego usunięta po tym, jak sprawa przyciągnęła uwagę mediów.

Pierwszym liderem Nusry, zainstalowanej w Syrii jako część światowej siatki Al-Kaidy, był Abu Bakr al-Baghdadi – obecny „kalif” tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

W 2012 roku USA umieściło syryjską Nusrę na liście ugrupowań terrorystycznych, Kanada szybko uczyniła tak samo.

Teraz   USA de facto usunęło organizację z listy ugrupowań terrorystycznych – a władze Kanady,   — nawykłe do koordynowania polityki bezpieczeństwa z Amerykanami, — postąpiły podobnie.

Decyzji tej w obu krajach sprzeciwiają się liczne grupy aktywistów i dysydentów.

Jednak odwrotnie niż w USA, w Kanadzie wywołało to głosy krytyczne także ze strony mediów głównego nurtu – nie tylko reporterzy państwowej CBC dostrzegli w tym problem.

Natomiast   środowiska  prawnicze zwracają uwagę na to, jak „zdjęcie” grupy z listy organizacji terrorystycznych wpłynie na możliwości ścigania jej kanadyjskich członków i sympatyków – za walkę zbrojną, szerzenie propagandy organizacji czy przekazywanie funduszy na jej rzecz.

***

(oprac. M. Mazur)

Komentarz Redakcji:

Historia syryjskiej Al-Kaidy udowadnia, że nawet najdziwniejsza, najmniej wiarygodna strategia wizerunkowa może odnieść sukces w odpowiednim kontekście politycznym.

W ostatnich miesiącach można było dostrzec niepokojące zjawisko w amerykańskich (i szerzej – zachodnich) mediach głównego nurtu, polegające na normalizacji działań i wizerunku grupy.

Obecnie władze USA i Kanady najwyraźniej uznały, że można pójść o krok dalej,   — bo „grunt społeczny” do tego został już przygotowany przez media.

Jednak czy aby na pewno?

15 maja 2017 21:37

Za; http://xportal.pl/?p=29307

komentarz

Filip S

15 maja 2017 o 23:13 

Wydaje mi się że sama Al-Kaida jest tylko fasadową organizacją za którą ukrywa się amerykańska, saudyjska i żydowska agentura.

Liczne poszlaki i dowody pośrednie wskazują że zamach terrorystyczny 9/11 był prowokacją mającą dać pretekst z jednej strony do rozpętania wojny na Bliskim Wschodzie a z drugiej do ograniczenia swobód obywatelskich pod pozorem „wojny z terroryzmem”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Arabia Saudyjska, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III Wojna Światowa?, ISIS, ISLAM, Kanada, POLITYKA, USA, Wojna informacyjna - dezinformacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „USA/Kanada: Syryjska Al-Kaida przestaje być uważana za terrorystów |POLECAM!

  1. Pingback: Uszlachetnianie dżihadystów | POLSKA PATRIOTYCZNYCH POLAKÓW

Możliwość komentowania jest wyłączona.