Kijów: Ukraina powinna być wcielona do wschodniej flanki NATO

________________________________________________________________________________

Ukraina   powinna   być   stopniowo   wcielana   do   wschodniej   flanki NATO – uważa szef ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

—  „Ukraina   powinna   stać   się częścią   wspólnoty   transatlantyckiej, a to   oznacza,   że  powinna być stopniowa wcielana do wschodniej flanki NATO.

Popatrzmy, co się obecnie dzieje w krajach bałtyckich, w jaki sposób sojusznicy podzielili między sobą zadanie obrony każdego ze swoich sojuszników.   — Teraz musimy dojść do tego samego względem Ukrainy”

— powiedział minister w wywiadzie z ukraińskim kanałem „1+1″.

Klimkin powiedział też, że problem Ukrainy powinien zostać podjęty na szczycie NATO zaplanowanym na 25 maja w Brukseli.

—  „Spotykałem się z władzami Sojuszu, z sojusznikami po to, żeby kwestia   Ukrainy  została podniesiona w czasie majowego szczytu NATO. Jest to dla nas bardzo ważne”

— powiedział minister.

W grudniu 2014 roku Rada Najwyższa Ukrainy wniosła poprawki do dwóch ustaw, rezygnując z ponadblokowego statusu państwa.

Zgodnie z nową doktryną wojskową Ukraina powinna do 2020 roku zapewnić pełną kompatybilność swoich sił zbrojnych z siłami zbrojnymi krajów członkowskich NATO.

W połowie grudnia 2015 roku,    w czasie wizyty prezydenta Petra Poroszenki w Brukseli    doszło do podpisania „mapy drogowej między Ukrainą i NATO” w zakresie „współpracy wojskowo-technicznej”.

Były sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen oznajmił wcześniej, że wstąpienie do Sojuszu będzie wymagało od Ukrainy spełnienia szeregu kryteriów, co zajmie dużą ilość czasu.

Eksperci uważają, że Kijów nie zdoła tego uczynić przez najbliższe dwadzieścia lat.

________________________

https://pl.sputniknews.com

Za; https://marucha.wordpress.com/2017/05/15/kijow-ukraina-powinna-byc-wcielona-do-wschodniej-flanki-nato/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA WSPÓLCZESNA, NATO, POLITYKA, Roszczenia ukraińskie, Ukraina, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.