Ukraina: (znowu ) Sprofanowano polskie pomniki we Lwowie i Podkamieniu

Fot. Warta-1/Facebook

Niedziela, 12 marca 2017 o godz. 10:10:06

Na   Ukrainie   —  nieznani   sprawcy   sprofanowali   polskie   pomniki,  ku czci zamordowanych   profesorów   we Lwowie   oraz   pomordowanych przez UPA w Podkamieniu.

Na obu upamiętnieniach umieszczono napisy  —  „śmierć Lachom” (Polakom) —  oraz oblano je czerwoną farbą.

Jak   podaje   portal   Zaxid.net,     —   w   piątek   10   marca   br. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie   —  pomnik   zamordowanych   profesorów  lwowskich oblano czerwoną farbą i napisano   —  „śmierć Lachom”.

—  „Policja   dowiedziała   się   o   tym   z   mediów   społecznościowych, a konkretnie z grupy „Warta-1”.

Teraz na miejscu pracuje grupa śledczo-dochodzeniowa.   Ale, na ile mi wiadomo, wszystkie napisy już starto”

  —  portal cytuje urzędniczkę lwowskiej policji   —  Switłanę Dobrowolską.

Informację o usunięciu napisów podano też na grupie „Warta-1”.

Dzisiaj na tej samie grupie „Warta-1”   —  na portalu Facebook   —  pojawiła się informacja   o   sprofanowaniu kolejnego polskiego pomnika na Ukrainie,

—  tym razem w Podkamieniu,   —  na upamiętnieniu ofiar mordu dokonanego przez UPA na Polakach w Podkamieniu (obwód lwowski).

On także został oblany czerwoną farbą, napisano też „śmierć Lachom” —  oraz umieszczono swastykę.

_____________________________________________________

To   kolejna   już   profanacja   pomnika   ku czci   pomordowanych profesorów lwowskich,   do podobnej doszło w maju 2009 roku, wówczas również pojawił się napis   —  „śmierć Lachom”.

Zobacz: Profanacja pomnika profesorów – artykuł z 13 maja 2009 roku

Co warte podkreślenia,   —  profanacji upamiętnienia w Podkamieniu dokona- no   w   rocznicę bestialskiej napaści na klasztor dominikański w Podkamieniu przez kureń UPA i oddział 4.

—  Galicyjskiego   Pułku   Ochotniczego   SS   Dywizji   SS-Galizien,  która miała miejsce 12 marca 1944 roku.

—  Zamordowano   wówczas   od   400  do 600 Polaków.   — Ustalono nazwiska 122 ofiar.

_________________________________________

Zaxid.net / Warta-1 / Kresy.pl/ Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukraina-sprofanowano-polskie-pomniki-we-lwowie-i-podkamieniu

Profanacja pomnika profesorów

 Środa, 13 maja 2009

________________________________________________________

We   Lwowie   sprofanowano   pomnik   upamiętniający profesorów wyższych uczelni rozstrzelanych przez niemieckich okupantów w lipcu 1941 r.

Pomnik pokryto swastykami i napisami   —  „Śmierć Lachom”.

Jak ustalił   portal   Kresy.pl,   do zdarzenia miało dojść w nocy z 9 na 10 maja —  (wczoraj podaliśmy że profanacji dokonano w nocy z 11 na 12 maja).

Wg   świadectw   historycznych,   —   zbrodni   dokonało   gestapo   i   ukraiński batalion Nachtigal,   —  aresztując   w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. kilkudziesięciu profesorów   lwowskich   uczelni   —  (Głównie  Uniwersytetu Jana Kazimierza i  Politechniki   Lwowskiej) —  członków ich rodzin i osoby przebywające w ich mieszkaniach.

Aresztowanych przewożono do   Zakładu  Wychowawczego im.  Abrahamowi- czów.

Ogółem w nocy z 3 na 4 lipca zatrzymanych zostało 28 uczonych.  —  Z całej tej grupy uczonych ocalał jedynie prof. Franciszek Groer.

Zbrodni towarzyszyły rabunki.

Aresztowani   i   rozstrzelani   profesorowie   posiadali w swoich mieszkaniach dzieła sztuki i inne cenne przedmioty, zrabowane przez hitlerowców.

Kresy.pl/tk

Środa, 13 maja 2009

Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/profanacja-pomnika-profesorow

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, ARCHIWUM 25-LECIA 1989-2014, HISTORIA POLSKI, II Wojna Światowa, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, Podkanień - Podole, POlska w likwidacji, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Zbrodnie niemieckie w Polsce, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ukraina: (znowu ) Sprofanowano polskie pomniki we Lwowie i Podkamieniu

  1. Polka pisze:

    Nie wpuszczac ukraincow do Polski! Zerwac wszelką pomoc dla nich! Te dranie nie zasługują na naszą życzliwość. To naród kolaborantów, faszystów i morderców. Teraz bezczelnie hołubią swoich krwiożerczych „bohaterów”. Naród polski nie chce takiej „przyjaźni”!

Możliwość komentowania jest wyłączona.