Kolejni Żołnierze Wyklęci na znaczkach Poczty Polskiej. Premiera już w środę

mid_49803

Repr. poczta-polska.pl

Poczta Polska zaprezentowała we wtorek nową kolekcję znaczków pocztowych, poświęconych Żołnierzom Wyklętym.  — Do Majora „Łupaszki”, którego podobizna znalazła się na znaczkach w roku ubiegłym, dołączają „Słony” i „Rój”.

Kolekcja wejdzie do obiegu w środę 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Specjalny pokaz kolekcji został zorganizowany przez Pocztę Polską, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Centralną Bibliotekę Wojskową.

Oprócz nowych znaczków, w trakcie przedpremierowej prezentacji goście obejrzeli pierwszy z cyklu filmów dokumentalnych, przygotowanych przez TVP Historia i Centralną Bibliotekę Wojskową – „Śladami zbrodni i wolności 1944-1956”.

Bohaterami kolekcji filatelistycznej są słynni żołnierze niepodległościowego podziemia: — porucznik Franciszek Majewski „Słony” — i starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”.

Na znaczkach znajdują się także ich ryngrafy, noszone przez polskich żołnierzy od czasów średniowiecza.

Chcemy stać na straży pamięci narodowej oraz popularyzować wartości patriotyczne i religijne, tak ważne dla każdego Polaka.

Tak się składa, że mamy do tego idealne narzędzie – znaczek pocztowy, który jest jak miniaturowy pomnik wystawiany na cześć naszych bohaterów narodowych

– podkreślił Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Autorką projektu obu znaczków jest Marzanna Dąbrowska.

Na oprawie arkusika umieszczony został napis  —  „Nie dajmy zginąć poległym”,   —  pochodzący z wiersza Zbigniewa Herberta „Trzy wiersze z pamięci”.

Porucznik Franciszek Majewski „Słony” (1919-1948) był żołnierzem Polskiej Organizacji Zbrojnej, AK ROAK, NZW.

W styczniu 1945 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych. — Był dowódcą oddziału Kedywu w Obwodzie Płockim AK, dowódcą Rejonu II ROAK Obwód „Mewa” i dowódcą oddziałów bojowych 11. Grupy Operacyjnej NSZ.

26 września 1948 r. w Węgrzynowie niedaleko Sierpca, w zabudowaniach swej narzeczonej Jadwigi Banaszkiewicz,   — został otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW.

Po   sześciu   godzinach samotnej walki, nie chcąc wpaść w ręce wroga, odebrał sobie życie.

Starszy   sierżant   Mieczysław   Dziemieszkiewicz   „Rój” (1925-1951)   —  został   wiosną   1945   roku   wcielony   do   Ludowego   Wojska   Polskiego,   skąd zbiegł.

Dołączył do oddziału NSZ-NZW ppor. Mariana Kraśniewskiego „Burzy” i dowodził drużyną.

W sierpniu 1945 roku, rozkazem dowódcy NSZ został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Uczestniczył i dowodził wieloma akcjami zbrojnymi przeciwko komunistom.

W 1948 roku awansował do stopnia starszego sierżanta.  — Był jednym z najzdolniejszych dowódców polowych XVI Okręgu NZW.

Poległ w walce z grupą operacyjną KBW i UB w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 roku we wsi Szyszki w powiecie pułtuskim.

Wraz z nim zginął Bronisław Gniazdowski „Mazur”.

________________________

Źródło: KAI

RoM

2017-02-28 : http://www.pch24.pl/kolejni-zolnierze-wykleci-na-znaczkach-poczty-

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 1 Marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, POLITYKA, POLSKOŚĆ, ROCZNICE, Żołnierze Wyklęci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.