Z ostatniej chwili! | Rosja oficjalnie uznała paszporty wydawane przez separatystów w Donbasie

Błyskawiczna  odpowiedź   prezydenta   Putina

2017-02-18 17:16:00 / Prezydent Rosji Władimir Putin — wydał dekret o uznawaniu przez Rosję paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie mieszkańcom kontrolowanych przez nich regionów.

Ukaz został opublikowany w sobotę na stronie internetowej Kremla.

ec144b8f585e29-645-398-0-0-1500-926

Rosja oficjalnie uznała paszporty wydawane przez separatystów w Donbasie (fot. Alexander Ermochenko / Xinhua via ZUMA Wire)

Dokument mówi o uznawaniu w Federacji Rosyjskiej dokumentów wydanych obywatelom Ukrainy i osobom bez obywatelstwa stale zamieszkującym terytoria niektórych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego Ukrainy.

Dekret głosi, że dokumenty uznawane będą czasowo — do uregulowania politycznego sytuacji w niektórych rejonach Donbasu.

W dekrecie oświadczono, że celem decyzji o uznawaniu paszportów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej

—    jest   ochrona   praw i swobód człowieka i obywatela   — oraz, że kierowano się przy tym powszechnie uznanymi zasadami i normami międzynarodowego prawa humanitarnego.

Dekret wchodzi w życie w sobotę, w dniu jego ogłoszenia.

Kreml poinformował o nim w czasie, gdy w Monachium w Niemczech rozpoczynało się spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej — (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy)   — w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Zgodnie z dekretem — uznawane będą nie tylko paszporty, — ale też np. dokumenty potwierdzające wykształcenie, akty urodzenia czy ślubu.

O tym, że w Rosji paszporty wydawane przez prorosyjskich separatystów z ogarniętych konfliktem obwodów Ukrainy są w praktyce uznawane — np. przy kupowaniu biletów na podróż czy rezerwacji hoteli —  informował wcześniej w lutym rosyjski portal RBK.

Przedstawiciel separatystów z Doniecka Denis Puszylin przyznał, że podróżując do Rosji, od prawie roku posługuje się takim właśnie paszportem.

Separatyści z Ługańska wydają mieszkańcom dokumenty republiki ludowej od połowy 2015 roku.

Mieszkańcy obwodu donieckiego z terenów kontrolowanych przez separatystów zaczęli dostawać nowe dokumenty w marcu zeszłego roku.

Grupa normandzka: chcemy, by od poniedziałku w Donbasie nastał rozejm

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel poinformował w sobotę po spotkaniu szefów dyplomacji krajów tzw. grupy normandzkiej w Monachium,   — że wszyscy uczestnicy zobowiązali się do wpłynięcia na strony konfliktu w Donbasie, by od poniedziałku przestrzegany był rozejm.

„Uzgodniliśmy, że wszystkie strony użyją swoich wpływów, aby zrealizować   porozumienie podjęte przez grupę kontaktową —  (do spraw uregulowania konfliktu na wschodnie Ukrainy — PAP) dwa dni temu,

— dotyczące wprowadzenia od 20 lutego zawieszenia broni, a nade wszystko zrobić to, co uzgodniono już dawno, ale czego nie wprowadzono dotąd w życie, a mianowicie wycofać ciężką broń”

—  oświadczył niemiecki minister spraw zagranicznych.

„Misja OBWE musi uzyskać możliwość kontrolowania gdzie co jest”

  — dodał Gabriel.

— „Uzgodniliśmy poza tym, że Czerwony Krzyż otrzyma możliwość zajęcia się sprawami humanitarnymi, przede wszystkim wymianą jeńców”

—  uzupełnił.

„Bez rozejmu i wycofania ciężkiej broni nie da się uruchomić reform politycznych”

— tłumaczył polityk SPD.

Zaapelował do

— „tych, którzy blokują drogi i tory kolejowe” we wschodniej Ukrainie, by „zrezygnowali z blokad”.

„To szkodzi obu stronom —  tym, którzy chcą eksportować węgiel oraz tym, którym ten węgiel jest potrzebny”

—  wyjaśnił.

— W ciągu kilku najbliższych tygodni ministrowie spotkają się ponownie, by zająć się procesem zmian politycznych

—  zapowiedział Gabriel.

Spotkanie   odbyło   się  przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa   obradującej od piątku w stolicy Bawarii.

Uczestniczyli w nim — oprócz Gabriela — ministrowie spraw zagranicznych Francji, Rosji i Ukrainy — Jean-Marc Ayrault, Siergiej Ławrow i Pawło Klimkin.

Gabriel   zaznaczył,  że uważa obecny format rozmów w gronie czterech krajów za najlepszy.

Jego zdaniem — władze w Waszyngtonie zgadzają się z tą opinią.

Za zachowaniem czterostronnego formatu negocjacji opowiedziała się też przed południem kanclerz Angela Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu argumentowała, że  —  „nie dysponujemy niczym innym”.

Według ukraińskiej armii w ostatnim czasie doszło do poważnego zaostrzenia sytuacji w Donbasie.

Kijów oskarża separatystów o ostrzeliwanie z ciężkiego uzbrojenia obszarów zamieszkanych przez ludność cywilną.   — Ci obwiniają siły rządowe o to samo.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. — Liczba ofiar śmiertelnych sięga już 10 tys.

Szef  MSZ Polski Witold Waszczykowski powiedział PAP, że  —  docenia wysiłki Berlina i Paryża na rzecz deeskalacji konfliktu.

— „Wojna rosyjsko-ukraińska nie ma charakteru wojny totalnej”

—  ocenił minister.

— „Wielka ofensywa, która groziła kilka lat temu, nawet na Kijów, w wyniku działań formatu normandzkiego, a potem rozmów mińskich została zatrzymana”

– ocenił.

  —   „Konflikt   nie   został  jednak rozstrzygnięty, a stan sprzed wojny nie został przywrócony”

—  powiedział Waszczykowski.

„Okazuje się, że po trzech latach ten format normandzki chyba wyczerpał swoje możliwości rozwiązania konfliktu.

Wszystko wskazuje na to, że powinien być rozszerzony między innymi o Stany Zjednoczone   — i wydaje mi się,   —  że   również  o Polskę jako kraj, który jest najbardziej dotknięty skalą tego konfliktu”

—  oświadczył Waszczykowski.

***

Z Moskwy Anna Wróbel, z Monachium Jacek Lepiarz (PAP)

awl/ akl/ mal/

Źródło: PAP

2017-02-18

Za; http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-oficjalnie-uznala-paszporty-wydawane-przez-separatystow-w-Donbasie-3656275.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, NATO, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Rosja, Ukraina, UNIA EUROPEJSKA, USA, Wojna informacyjna - dezinformacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.