PE ratyfikował umowę o wolnym handlu UE-Kanada | WAŻNE!

14716063_1229747887101050_4832728305551676725_nanty CETA fot Jan Bodakowski

Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA.  — Debata przed głosowaniem stała się manifestacją przeciwko protekcjonizmowi i krytyką polityki handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa.

CETA zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.

Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Wielu deputowanych podczas debaty poprzedzającej głosowanie podkreślało, że w czasie gdy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem na czele zamykają się na świat,   — Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku.

„Patrzymy na Donalda Trumpa, który wypowiedział TPP (Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu – PAP), który chce budować   mury   na   granicach,  

— my jako Europejczycy chcemy w tym dniu, tym głosowaniem udowodnić, że nie budujemy murów, lecz mosty”

–   mówił   szef największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber.

Umowa budzi spore obawy wśród organizacji pozarządowych, związków zawodowych i obrońców środowiska.

W czasie,  gdy europosłowie decydowali o zgodzie na CETA przed budynkiem Parlamentu Europejskiego odbywał się protest przeciwników porozumienia.

Manifestacja opóźniła rozpoczęcie posiedzenia.

Tuż   przed głosowaniem zgromadzeni aktywiści krzyczeli do europosłów „Stop CETA! Stop CETA!”.

—  Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich UE.

Większość jej zapisów, dotyczących ceł, — dzięki zgodzie PE — będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem całego procesu ratyfikacyjnego. (PAP)

O CETA pisaliśmy w
Prawica RP i ONR razem przeciwko CETA

Przez / JB /; http://wolnosc24.pl/2017/02/15/pe-ratyfikowal-umowe-o-wolnym-handlu-ue-kanada/

ZOBACZ:

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, CETA - TTIP, FINANSE GOSPODARKA, III RP, KAPITALIZM, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, PRAWA UNII EUROPEJSKIEJ, PROTESTY, Ruch Narodowy, Ruchy Narodowo-Radykalne, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, TOTALITARYZM, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.