Trump deportuje muzułmanów, a Putin… żydowskich rabinów! – „Zagrozili bezpieczeństwu Rosji”

zydzi_rabin_rosjaTrump deportuje muzułmanów, a Putin… żydowskich rabinów! „Zagrozili bezpieczeństwu Rosji”

Według rosyjskich władz,

—   „chcieli oni siłą zmienić podstawy ustroju konstytucyjnego i stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji i jej obywateli”.

***

—  „Ok, przyjaciele.   — Deportują mnie z Rosji wraz z rodziną”

– napisał  na Facebooku Główny Rabin Soczi Arie Edelkopf, którego po 16-tu latach posługi religijnej w Rosji   władze postanowiły wyrzucić z kraju.

Według rosyjskich służb, powodem wydalenia mają być rzekome działania rabina zagrażające ustrojowi i bezpieczeństwu.

Jak konkretnie rabin z Soczi zamierzał obalić Władimira Putina i w jaki sposób zagrażał bezpieczeństwu ludzi – tego władze Rosji nie tłumaczą, powołując się jedynie na suchy zapis Ustawy nr 115 o statusie prawnym obcokrajowców w Rosji.

—  „Wychodzi na to, że ja i moja rodzina zagrażamy bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej”

– mówi   zdumiony   rabin,   który   zajmował  się wyłącznie pracą w synagodze, przyjmując   w  niej zarówno miejscowych Żydów, jak i żydowskich turystów, a w czasie Olimpiady w Soczi w 2014 r. – także żydowskich sportowców z całego świata.

Z apelem o niewydalanie rabbiego Edelkopfa wystąpiła m.in. Federacja Żydowskich Wspólnot Rosji.

Jej   rzecznik Boruch Gorin przypomina,     że w styczniu br. rosyjskie władze postanowiły deportować jeszcze jednego rabina – Josifa Chersońskiego z Moskwy.   Odwołał się on jednak do sądu i na razie zostawiono go w spokoju.

— „Oskarżenia pod adresem rabinów Edelkopfa i Chersońskiego to wynik   nadgorliwości   rosyjskich oficerów, aby dostać kolejną gwiazdkę za aktywność w tropieniu wrogów”

– ocenia przedstawiciel żydowskiej organizacji.

   —   „Wywołuje   to   niepokój o przyszłość żydowskich wspólnot w Rosji”

– ostrzega.

Z kolei żydowskie pismo rosyjskie „Lechaim” przypomina, że nie są to pierwsze deportacje rabinów z całymi rodzinami z Rosji i – co ciekawe – na ogół są oni wydalani parami. W 2003 r. deportowano rabinów z Rostowa – Eljasziwa Kapłuna i Chaima Fridmana.

W 2009 r. – rabina Kraju Nadmorskiego Izraela Zilbersteina i rabina Kraju Stawropolskiego Tzvi Herszkowicza.

Z kolei w 2013 r. Rosja deportowała rektora Międzynarodowego Żydowskiego Instytutu Ekonomii i Prawa rabina Aleksandra Fejgina, a rok później – rabina Tuły Zeeva Vagnera. Rosyjskie służby podjęły też próbę deportacji rabina Omska Oszera Kriczewskiego.

Przypominamy, że możesz teraz szybko i wygodnie przeglądać sześć polskich serwisów informacyjnych na raz na nowej platformie 5Portali+1.

______________________________

Reporters.pl

10 luty 2017

Za; http://www.gazetawarszawska.com/judaizm-islam/5343-trump-deportuje-muzulmanow-a-putin-zydowskich-rabinow-zagrozili-bezpieczenstwu-rosji

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, ISIS, ISLAM, JUDAIZM - ŻYDZI, POLITYKA, Rosja, Roszczenia żydowskie, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.