Polska polityk z Litwy: kiedy PiS będzie rządzić bez instrukcji z ambasady USA?

9d890d3208ff904841beab00c83499f8Ambasador USA w Warszawie, John W. Jones. Fot. wikimedia.org

Renata Cytacka, polityk Akcji Wyborczej Polaków na Litwie — Związku Chrześcijańskich   Rodzin,    — znana z obrony polskiego szkolnictwa na Litwie  — odniosła się do wypowiedzi szefa PiS nt. jego wątpliwości dotyczących polityki prowadzonej przez Ukrainę.

Pod koniec stycznia Jacek Marczyński,    — członek zarządu Stowarzyszenia Memoriae Fidelis    —  odniósł   się  do faktu, że wypowiedź szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z 29 stycznia była pierwszą wiadomością w wydaniu „Wiadomości” TVP.

Kaczyński mówił wówczas, że polityka Ukrainy wzbudza w nim coraz większe wątpliwości.

 —  Mamy w tej chwili do czynienia z takimi posunięciami strony ukraińskiej,   które nakazują się nam zastanawiać, w którą stronę skręca Ukraina

– mówił lider PiS.

Dodał,    —  że   w   czasie   wizyty   ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki w Warszawie powiedział mu, iż

 „Polska   na   taką   sytuację,  w   której   oprawcy,   masowi   mordercy czy ludobójcy są na Ukrainie bohaterami, się nie zgadza;

 —  że  promowanie takich postaw jest niedopuszczalne w cywilizowanym świecie”.

 — Prezes    —  człowiek bardzo inteligentny    —  szybko się zorientował, że inny wiatr wieje z Waszyngtonu i takie wypowiedzi nie grożą już potężną reprymendą z ambasady USA.   —  Wieją nowe wiatry, oby tak dalej

skomentował Marczyński.

 —  Przed chwilą też dodano, że opozycja może tylko liczyć na pomoc Ukrainy,    — bo UE ma większy kłopot na głowie tzn. USA

dodał tuż po tym.

 —  A   kiedy   będą  sami działać i rządzić,  — bez instrukcji z ambasady USA?

zapytała Renata Cytacka.

cytacka_kaczy_ski-jpg2

Jak informowaliśmy wcześniej, w wywiadzie dla Radia Katowice Jarosław Kaczyński przyznał,    — że władze USA „niesamowicie” ingerowały w wewnętrzne   sprawy naszego kraju, a on sam był naciskany przez Waszyngton    —   „w   sprawach, które nie powinny rządu amerykańskiego w najmniejszym stopniu interesować”.

Szef PiS liczył na to, że za kadencji Donalda Trumpa te naciski ustaną.

 —  Natomiast cieszę się, że jest w najwyższym stopniu prawdopodobne, że ustaną te niebywałe po prostu ingerencje w wewnętrzne sprawy polskie, które miały miejsce,    — których sam można powiedzieć    — byłem w jakiejś mierze i świadkiem   —  i może to jest złe słowo, ale go użyję:  —   ofiarą,   bo   na   mnie   naciskano tutaj bardzo i to w sprawach, które nie powinny rządu amerykańskiego w najmniejszym stopniu interesować

– powiedział Kaczyński.

W lipcu ub. roku informowaliśmy, jako jedyne medium w Polsce,  — że amerykański rząd poprzez swoich przedstawicieli naciskał na polskie władze, żeby nie nazywać Rzezi Wołyńskiej ludobójstwem    — i nie procedować żadnych   uchwał  czy ustaw w tej sprawie przed warszawskim szczytem NATO.

Informowało o tym anonimowe źródło w PiS, które skontaktowało się z Kresami.pl.

Ambasada USA odmówiła komentarza w tej sprawie.

Z kolei w marcu 2016 roku   —  ambasador USA Paul W. Jones naciskał na Kaczyńskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas   spotkania   w   siedzibie   PiS    —   ambasador zaczął naciskać na w tej kwestii na szefa partii rządzącej, a wręcz stawiać pewne żądania.

Kaczyński miał być zirytowany rozmową i jej wynikiem.

Według części mediów,    — nie było to pierwsze spotkanie obu panów w sprawie TK.

Amerykański dyplomata miał wcześniej,    — od dłuższego czasu    — dopytywać się o Komisję Wenecką i inne kwestie związane z kryzysem konstytucyjnym w Polsce.

___________________________

facebook.com / Kresy.pl

Niedziela, 05 lutego 2017

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/polska-polityk-z-litwy-kiedy-pis-bedzie-rzadzic-bez-instrukcji-z-ambasady-usa

PRZECZYTAJ:

Amerykanie naciskali, żeby Polska nieoficjalnie dostarczała ciężką broń Ukrainie

 Renata Cytacka: Jesteśmy spychani na margines [NASZ WYWIAD]

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia wobec Polski, Ukraina, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polska polityk z Litwy: kiedy PiS będzie rządzić bez instrukcji z ambasady USA?

  1. Adam pisze:

    Co to za problem uznać tego ambasadorka za persona non grata. Wypad z Polski i po problemie. Naciskać to może na Obamę…..

Możliwość komentowania jest wyłączona.