15-metrowy pomnik Rzezi Wołyńskiej stanie w Jeleniej Górze?… Nie wiadomo, czy pomnik stanie w mieście – „jest on zbyt dosłowny, zbyt drastyczny” !

Nie wiadomo, czy pomnik stanie w mieście, ponieważ jego projekt nie podoba się władzom samorządowym.

Tłumaczą one ustami prezydenta Marcina Zawiły, że „jest on zbyt dosłowny, zbyt drastyczny”.

jelenia_gora_pomnik-300x211____________________________________________

To ma być pierwszy taki pomnik w stolicy Karkonoszy. — Jego celem jest stworzenie przestrzeni łączącej pamięć o prawdzie oraz historii z przestrogą dającą motywację obecnym i przyszłym pokoleniom do budowania dobrosąsiedzkich relacji.

O planach budowy pomnika poinformował portal jgora24.pl

Pomnik Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian, będący elementem Centrum Kresów III Rzeczpospolitej w Jeleniej Górze, stworzy światowej   sławy   rzeźbiarz   Andrzeja  Pityński, polski artysta, który od 40 lat żyje i tworzy w Stanach Zjednoczonych.

Ten dar amerykańskiej Polonii ma 14 metrów wysokości. Odlany został w brązie, pokryty jasno brązową patyną i stanie na cokole z granitu o wysokości 1,5 metra.

Monument w całości zostanie sfinansowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg nr 2 w Nowym Jorku, — co zostało potwierdzone stosownym listem intencyjnym z dnia 21 listopada 2016 r., adresowanym do zawiązanego w Jeleniej Górze dnia 17 listopada 2016 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian.

Autorzy   projektu   chcą   w ten sposób uczcić obchodzony po raz pierwszy dnia   11   lipca  2017 roku   — (na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej   z   dnia  22 lipca 2016 r.)   —  Narodowy   Dzień   Pamięci   Ofiar Ludobójstwa   dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej  —  oraz upamiętnić ofiary męczeństwa i ludobójstwa Kresowian, spośród których wielu do dziś nie ma swoich grobów i miejsc pamięci.

Chodzi   przede   wszystkim   jednak o to, aby budować dobrosąsiedzkie relacje polsko-ukraińskie, oparte na prawdzie.

Większość obywateli II RP, którzy zginęli na Kresach, nie ma krzyży na swoich grobach.

W wielu przypadkach, — od czasu dokonanego na nich ludobójstwa — nikt nie zapalił na tych miejscach świeczki, nie odmówił modlitwy,

—  bo ich ciała wrzucane były do przydrożnych rowów, palone albo grzebane w zbiorowych mogiłach.

Jak wskazują pomysłodawcy, pomnik ma stanowić punkt wyjścia dla budowania przyszłości narodów: polskiego i ukraińskiego, opartej na prawdzie,   wyzwalającej   szczery   szacunek  i dobrosąsiedzkie zwyczaje, które w przyszłości będą stanowiły wzór dla pozostałych sąsiadów Rzeczpospolitej Polskiej.

Ich  intencją jest również stworzenie wyjątkowego miejsca pamięci o wielu sprawiedliwych Ukraińcach, którzy z narażeniem własnego życia ratowali swoich ówczesnych polskich sąsiadów.

Nie   wiadomo, czy pomnik stanie w mieście, ponieważ jego projekt nie podoba się władzom samorządowym.

— Tłumaczą one ustami prezydenta Marcina Zawiły, że „jest on zbyt dosłowny, zbyt drastyczny”.

________________________________

Anna Wiejak

Opublikowano 29 stycznia 2017 / http://prawy.pl/45229-15-metrowy-pomnik-rzezi-wolynskiej-stanie-w-jeleniej-gorze/

ZOBACZ:

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, ROCZNICE, SS Galizien, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.