Ukraiński minister chce sprowadzić szczątki Bandery na Ukrainę

c79da663c66d86582fc61a7c3e26a6f7Fot. khaos.su

Po przymusowej ekshumacji ukraińskiego pisarza w Pradze, — władze w Kijowie rozważają sprowadzenie na Ukrainę szczątków kilku Ukraińców pochowanych za granicą – w tym lidera OUN, Stepana Bandery.

We wtorek w Pradze odbyła się przymusowa ekshumacja ukraińskiego pisarza Ołeksandra Ołesia.  — Spoczywają tam także inni Ukraińcy, których  zdaniem ukraińskich mediów może czekać ten sam los, ze względu na konieczność uiszczania opłat (równowartość 3,2 tys. zł raz na 10 lat).

W sprawie pisarza interweniował sam prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, zlecając zorganizowanie mu pogrzebu w Kijowie.

Sytuacja ta wywołała jednak dyskusję ws. innych znanych Ukraińców, pochowanych poza jej granicami.

W sprawie zdecydowanie wypowiedział się minister infrastruktury, Wołodymy Omelian.  —   Jak napisał na portalu społecznościowym:

– Oni powinni powrócić do domu. Doroszenko, Hołowatyj, Ołeś, Bandera, Szuchewycz, Konowalec, Skoropadskij, Petlura, Winnyczenko.

Setki bohaterów, którzy żyli Ukrainą, a Ukraina żyje dzięki ich ofiarności.   –  Ostatni spoczynek powinna dać im ziemia ukraińska.

Pomysł Omeliana, poparł szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, znany negacjonista wołyński   –  Wołodymyr Wiatrowycz.

Stepan Bandera jest pochowany na cmentarzu w Monachium.

– W Polsce nazwisko to kojarzy się z czystkami etnicznymi przeprowadzanymi na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej

– pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Rusłan Szoszyn.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza.

–   W   wyniku   ich  działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

Nowy pomnik ku czci Bandery postawiono na jego grobie w listopadzie 2015 roku, po tym, gdy w sierpniu został zdewastowany przez nieznanych sprawców.   –  W lutym i w maju ub. roku pomnik ponownie stal się celem ataków.

17 października 2016 roku w Monachium miała miejsce uroczysta konsekracja odnowionego pomnika na grobie przywódcy OUN-B, Stepana Bandery.

–  W uroczystości wziął udział greckokatolicki biskup Piotr Kryk, eparcha apostolski Niemiec i Skandynawii,   –  a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego Ukrainy oraz dzieci „bohaterów ATO”.

We wrześniu podawaliśmy, że   –  według jednego z ukraińskich deputowanych    rodzina Bandery zgodziła się na przeniesienie jego szczątków z Niemiec na Ukrainę.

Stawiała jednak warunki – domagała się m.in. utworzenia na Ukrainie Panteonu Bohaterów, gdzie lider OUN miałby zostać pochowany.

Podobne warunki rodzina Bandery stawiała w 2010 roku.   –  Wówczas jednak nie   chciała  sprowadzenia jego prochów na Ukrainę, obawiając się konfliktów i sprofanowania grobu przywódcy ukraińskich nacjonalistów.

Wówczas krewni lidera OUN proponowali, żeby pochować go w specjalnie zbudowanym  Panteonie Chwały,    wspólnie z Symonem Petlurą i Jewhenem Konowalcem.

W październiku 2010 roku na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pochowano   –   sprowadzone z cmentarza Waldfriedhof w Monachium prochy Lwa i Darii Rebetów,   –  bliskich współpracowników Bandery, a od 1956 roku liderów rozłamowej grupy OUN-Za granicą.

Jewhen Konowalec,   –  inny lider OUN, jest pochowany w Rotterdamie, –  zaś dowódcę wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej Symon Petlura pochowano w Paryżu.

Rp.pl / Kresy.pl / Za: Kresy.pl (06 stycznia 2017)

ZOBACZ: Poroszenko: Nie ma alternatywy dla polsko-ukraińskiego strategicznego partnerstwa

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, NEKROPOLIE POLSKIE, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.