Profesor Nowak: „Banderowskie sympatie marszałka Kuchcińskiego szkodzą Polsce”

10351100_744931392249371_651190233978342173_nJerzy Robert Nowak / fot Jan Bodakowski

Popularyzator historii Polski, profesor Jerzy Robert Nowak, na swoim blogu od dłuższego czasu punkt po punkcie wytyka z pozycji patriotycznych szkodliwe działania PiS.   —  Między innymi zwrócił uwagę na niebezpieczne związki marszałka Kuchcińskiego z Ukraińcami.

Profesor Nowak nie kryje, że

—  „wątpliwości co do działań Kuchcińskiego jako marszałka Sejmu wywołuje jego nader stronnicza, — wręcz szkodliwa dla Polski, — postawa   proukraińska,   którą   różni się od ogromnej większości posłów PiS-u i Kukiz 15”.

Na potwierdzenie swoich obaw profesor Jerzy Robert Nowak przytacza opnie mediów,  które znane są ze swojego kosmopolityzmu

– „Oto, co pisano na portalu „naTemat” o niebywałej proukraińskości Kuchcińskiego:

„Jeden z najbliższych doradców Jarosława Kaczyńskiego, poseł z Przemyśla Marek Kuchciński,   — od lat wspiera ukraińskich nacjonalistów, którzy czczą zbrodniarza Stepana Banderę, — i to m.in. on odpowiada za dzisiejszy przyjazny stosunek PiS do antypolskiej partii Swoboda

– twierdzi w rozmowie z naTemat Andrzej Zapałowski, — były europoseł i historyk zajmujący się polsko-ukraińskimi stosunkami.

Jego  hipotezę potwierdza ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który mówi o — „umizgach” Kuchcińskiego i PiS do pogrobowców UPA. (…)

Publicznie się o tym nie mówi, ale w środowiskach kresowych od dawna panuje przekonanie, że sympatyzuje z „banderowcami”.

***

Jeszcze gdy nie był w PiS, dawał temu wyraz i według takiej linii kontynuuje swoją karierę polityczną

– przekonuje były parlamentarzysta. (…)

Gdzie w życiorysie Kuchcińskiego szukać potwierdzenia tych słów?

Zapałowski sięga pamięcią do końcówki lat 90, kiedy dzisiejszy poseł PiS pełnił funkcję drugiego wojewody podkarpackiego.   Jak mówi,

— Kuchciński bardzo angażował się w opracowywanie programów na rzecz   wsparcia  mniejszości ukraińskiej,   — ale przy tym dawał sygnały, które budziły wątpliwości względem jego postawy wobec UPA.

W   2000   roku,   odbyły  się uroczystości ku czci pomordowanych przez UPA w Birczy na Podkarpaciu.

— Okazało się, że Marek Kuchciński zabronił kompanii honorowej Wojska Polskiego uczestnictwa w tych obchodach.

— Jako poseł interpelowałem wtedy do ministra obrony i dostałem potwierdzenie, że to on podjął właśnie taką decyzję (…)

wspomina.

Jak twierdzi,

— to wtedy część działaczy z Przemyśla zaczęła patrzeć na Kuchcińskiego podejrzliwie.   — Zaczęły padać zarzuty,   — że to za jego kadencji na stanowisku wicewojewody powstało wiele pomników UPA (…)

–  Za to niepodważalne jest co innego.   — Kuchciński przyjaźni się z merem   Lwowa,   który   nie  tak dawno mówił, że Szuchewycz i Bandera, dowódcy OUN i UPA, są bohaterami.   — Często do niego jeździł

– dodaje.

Inny podkarpacki działacz środowisk kresowych, którego zapytałem o Kuchcińskiego,    odsyła z kolei do publikacji dr Leszka Jazownika, profesora   Uniwersytetu   Zielonogórskiego,  który działa w Instytucie Kresów Rzeczypospolitej.

Napisał on w jednym z artykułów, że Kuchciński

—  „załatwił   pochówek   na  cmentarzu wojennym strzelców siczowych w Przemyślu dla ludobójców z UPA zabitych podczas napadu na Birczę””.

Zdaniem   profesora   Jerzego   Roberta   Nowaka   

— „koronnym dowodem na upowsko-banderowskie  sympatie Kuchcińskiego jest jednak co innego.

W   2010   roku   poseł   PiS otrzymał order za  —  „osobisty wkład na rzecz   rozwoju   stosunków   polsko-ukraińskich”  od prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który nadał tytuł bohatera tego kraju Stepanowi Banderze.

Wtedy   nie  było już mowy o cichych spekulacjach – Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich głośno zaapelowało do Kuchcińskiego, — by oddał odznaczenie, bo nie godzi się przyjmować nagród od tych, którzy gloryfikują mordercę Polaków.

– To był dla mnie sygnał, że jest nić porozumienia między ukraińskimi nacjonalistami a niektórymi politykami PiS

– mówi naTemat ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny i publicysta związany z Kresami.

– To nie był tylko Kuchciński,   — ale też np. Paweł Kowal i Adam Lipiński.   — Oni byli w tamtym czasie ogromnymi entuzjastami Juszczenki

–zaznacza. Ks. Isakowicz

– Zaleski głośno mówi o swoich zastrzeżeniach co do postawy Kuchcińskiego przede wszystkim dlatego, że Kuchciński, mimo protestów ze strony Kresowian, orderu nie oddał.

– Był szum, były apele, by jednak go zwrócił.  —  Ja też z nim o tym rozmawiałem.   — Ale nie, w końcu uznał, że się nie ugnie. — I tak sprawa po prostu ucichła

– wspomina”.

Wypowiedzi profesora Jerzego ROberta Nowaka przytaczaliśmy w
Demonstracja narodowców pod warszawską siedzibą Facebooka [VIDEO i FOTORELACJA]

Przez Jan Bodakowski

12 stycznia 2017

Za; http://wolnosc24.pl/2017/01/12/profesor-jerzy-robert-nowak-ostrzega-przed-zwiazkami-kuchcinskiego-z-ukraincami/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.