Jest rezolucja ONZ ws. budowy osiedli żydowskich w Palestynie

hex2fec7gkocy1mjxt74pz12w19ix6ab-jpg1______________________________________________________________

Rada Bezpieczeństwa ONZ po wstrzymaniu się od głosu przez USA przyjęła w piątek rezolucję domagającą się od Izraela wstrzymania budowy   osiedli   na  okupowanych   terytoriach  palestyńskich. Izrael zadeklarował, że nie zastosuje się do niej.

W rezolucji żąda się od Izraela

—  “natychmiastowego i całkowitego wstrzymania budowy nowych osiedli na okupowanych terenach palestyńskich,   — w tym w Jerozolimie Wschodniej”.

Podkreślono w niej, że osiedla żydowskie są

— “pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego”.

Ambasador USA przy ONZ   Samantha Power tłumaczyła wstrzymanie się jej kraju od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa, mówiąc, że rezolucja ta jest zgodna z amerykańską polityką.

Dodała, że

— “budowa dalszych osiedli poważnie osłabi bezpieczeństwo Izraela”.

Do tej pory USA, choć sprzeciwiały się budowie nowych osiedli, nigdy nie poparły działań godzących w interesy państwa żydowskiego.

W 2011 roku, gdy w Radzie Bezpieczeństwa próbowano przeforsować rezolucję potępiającą osadnictwo na Zachodnim Brzegu,   przedstawiciel USA w Radzie skorzystał z prawa weta.

“To jest rezolucja przeciw Żydom”

Izraelski minister energetyki Juwal Szteinic powiedział po głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Stany Zjednoczone   “opuściły Izrael”.

“To nie jest rezolucja przeciwko osiedlom,   — to jest antyizraelska rezolucja, przeciwko Żydom i państwu Żydów.

Stany   Zjednoczone   po   prostu   opuściły swego jedynego przyjaciela na Bliskim  Wschodzie

– oświadczył.

Późnym wieczorem biuro premiera Benjamina Netanjahu wydało oświadczenie, w którym odrzuciło   tę haniebną antyizraelską rezolucję ONZ”   —  i ogłosiło, że    Izrael nie będzie przestrzegał jej warunków.

“Jednogłośne potępienie kolonizacji”

Nabil Abu Rudeina,    rzecznik prasowy palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, określił rezolucję Rady Bezpieczeństwa jako “wielki policzek” dla Izraela.

— “Jest to jednogłośne potępienie kolonizacji i silne poparcie dla rozwiązania kwestii dwóch państw (Izraela i Palestyny)”

– dodał.

Szef negocjatorów palestyńskich Saeb Erekat   po piątkowym głosowaniu powiedział agencji Reutera, że był to

—  “dzień zwycięstwa prawa międzynarodowego, cywilizowanego języka i negocjacji oraz całkowite odrzucenie ekstremistycznych sił w Izraelu”.

Amerykański   prezydent   elekt   Donald   Trump   napisał   na   Twitterze,   komentując   głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że

— “po 20 stycznia wszystko będzie inaczej”.

Trump nalegał, aby USA zgłosiły weto w sprawie rezolucji.

Jak pisze AFP,   dla Izraela było jasne, że przed przekazaniem władzy Trumpowi,   którego   jedną  z obietnic w kampanii było uznanie Jerozolimy za   “niepodzielną stolicę Izraela”,     ekipa   Baracka  Obamy nie ma zamiaru wykorzystać swego prawa weta w głosowaniu nad rezolucją w sprawie osiedli żydowskich.

“Zagroziłaby koncepcji dwóch państw”

—  “Nie  mogliśmy z czystym sumieniem zawetować rezolucji wyrażającej zaniepokojenie trendami, które naruszają fundamenty dla rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw (izraelskiego i palestyńskiego)”

– powiedział podczas konferencji prasowej Ben Rhodes, doradca Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa.

Jak podkreślił w oświadczeniu sekretarz stanu USA John Kerry,  Stany Zjednoczone nie zgadzają się z każdym aspektem rezolucji.

Dokument ten jednak

—  “słusznie   potępia   przemoc,   podburzanie  oraz akcję osiedleńczą, jak również wzywa obie strony do podjęcia konstruktywnych działań, by odwrócić obecne trendy i przybliżyć perspektywę rozwiązania opartego na koncepcji dwóch państw”.

Ban Ki Mun zadowolony

—  Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził zadowolenie z przyjęcia w piątek przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji domagającej się wstrzymania żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu

– poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

— Sekretarz generalny chciałby wykorzystać tę okazję i zachęcić stronę izraelską oraz palestyńską do współpracy ze społecznością międzynarodową, — by stworzyć sprzyjające warunki do ponownego podjęcia konstruktywnych negocjacji

– powiedział Dujarric.

=============================

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-12-24/usa-opuscily-izrael-jest-rezolucja-onz-ws-budowy-osiedli-zydowskich-w-palestynie/

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadorów 10 państw.   Nie chodzi jednak ani o kurtuazyjną, ani przyjazną wizytę.

Tel-Awiw domaga się wyjaśnień w związku z piątkową rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Potępiła ona żydowskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu i zażądała wstrzymania budowy osiedli na palestyńskich terenach okupowanych przez Żydów.   Działalność Izraela została określona jako pogwałcenie międzynarodowych praw.

W sumie 14 państw głosowało za rezolucją RB ONZ.

Izraelska dyplomacja postanowiła porozmawiać z 10 z nich.   Chodzi o Chiny, Rosję, Wielką Brytanię, Francję, Egipt, Hiszpanię, Japonię, Nową Zelandię, Ukrainę oraz Urugwaj.

Dobrze poinformowana agencja Reuters donosi, że przedstawiciele dyplomatyczni tych państw usłyszą reprymendę.

Rezolucja została przyjęta dzięki wstrzymaniu się od głosu przedstawiciela Stanów Zjednoczonych.

USA są uznawane od dekad za najbliższego sojusznika Izraela. Tym razem zawiedli swoich żydowskich przyjaciół.

Co   ciekawe,   decyzję   amerykańskiej   dyplomacji kierowanej jeszcze przez ludzi Baracka Obamy   skrytykował prezydent-elekt Donald Trump.

Wbrew początkowym doniesieniom, Izrael nie pozostanie obojętny wobec zachowania Stanów Zjednoczonych.

Sam   premier   Benjamin   Netanjahu   chce spotkać się z Danielem Shapiro, ambasadorem USA w Izraelu.

Międzynarodowe media zwracają uwagę, że Izrael z niezwykłą powagą podchodzi do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wskazuje na to szybka reakcja. O wezwaniu ambasadorów poinformowano jeszcze w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Głosowanie w RB ONZ odbiło się również na relacjach żydowsko-ukraińskich.

Postawa kijowskiej dyplomacji zaowocowała… odwołaniem wizyty premiera Wołodymyra Hrojsmana w Izraelu.

  W związku z tym ambasador tego kraju w Kijowie został wezwany „na dywanik” do ukraińskiego MSZ.

Źródło: wp.pl, onet.pl, niezalezna.pl

===========================================

http://www.pch24.pl/izrael-wsciekly-po-rezolucji-onz–na-dywaniku-czesc-ambasadorow-panstw-z-rady-bezpieczenstwa,48333,i.html#ixzz4U3yqDXQf

Dzień po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potwierdzającą nielegalność izraelskich osiedli na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych oraz wezwała do zaprzestania ich budowy, pojawiły się doniesienia, że   Izrael zamierza zatwierdzić budowę tysięcy nowych mieszkań osadniczych w okupowanej Jerozolimie Wschodniej.

Według opublikowanego w niedzielę w hebrajskiej wersji dziennika Israel Hayom,   Lokalny Komitet Planowania i Budownictwa gminy Jerozolimy zamierza zatwierdzić budowę 5,6 tys. nielegalnych mieszkań osadniczych w Jerozolimie Wschodniej.

Dziennik Israel Hayom twierdzi, że   decyzja ta stanowi bezpośrednią odpowiedź na rezolucję 2334 RB ONZ, która została jednomyślnie przyjęta przez 14 członków rady – tylko Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu.

Czytaj dalej tutaj:    http://palestyna24.pl/odpowiedz-izraela-na-rezolucje-onz-ponad-5-tysiecy-nowych-mieszkan-dla-osadnikow-w-jerozolimie/

=========================

_____________________________________________________________

ZOBACZ:PRZESTROGA DLA POLSKI – czyli dla kogo pracuje Prezydent i Gabinet Stanów Zjednoczonych? POLECAM!

palestyna_male-jpg3Za; https://justice4poland.com/2017/01/12/jest-rezolucja-onz-ws-budowy-osiedli-zydowskich-w-palestynie/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, III Wojna Światowa?, ISLAM, IZRAEL, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, NATO, ONZ, PALESTYNA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia żydowskie, Ukraina, USA, Zbrodnie żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jest rezolucja ONZ ws. budowy osiedli żydowskich w Palestynie

  1. Pingback: Żydzi profanują Kolumnę Zygmunta – Polacy przepędzeni przez policję. | 7777777blog

Możliwość komentowania jest wyłączona.