Francuscy politycy za likwidacją strefy Schengen. Przeraziła ich swoboda podróżowania zamachowca

mid_48412Jwh at Wikipedia Luxembourg [CC BY-SA 3.0 lu (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/lu/deed.en)%5D, via Wikimedia Commons

Francuscy politycy po uciecze z Berlina domniemanego zamachowca i jego przedostaniu   się   do   Holandii,   —   potem do Francji i ostatecznie do Włoch, — chcą zmiany zasad funkcjonowania układu z Schengen. — Układ umożliwia swobodne podróżowanie w obrębie państw UE.

Niektórzy   francuscy   politycy  domagają się reakcji ze strony rządu — po tym,   — jak okazało się, że domniemany tunezyjski zamachowiec Anis Amri bez problemów wyjechał z Niemiec, dotarł do Holandii,  —  a stamtąd autobusem udał się do Lyonu we Francji, — by później przedostać się pociągiem do Mediolanu we Włoszech.

Zginął w strzelaninie z policją w pobliżu Mediolanu 23 grudnia.

Kamery przemysłowe zarejestrowały go w Lyonie.

Podróż z Holandii do Francji mogła wymagać przekroczenia granicy kolejnego kraju:   — Belgii,   —   chyba że podróż autobusem odbywała się przez Niemcy (przez Dusseldorf).

— Fakt, że terrorysta może wyjechać z Niemiec do Holandii, potem do Francji, a następnie do Włoch   — pokazuje, że w Europie łatwo przekracza się granice i to się musi zmienić

– stwierdził Eric Ciotti z Partii Republikańskiej.

Po zamachu w Berlinie, w wyniku którego zginęło 12 osób,  — francuski minister spraw wewnętrznych Bruno Le Roux nakazał wprowadzić kontrolę na przejściach granicznych z Niemcami, Luksemburgiem i Szwajcarią.

Niemcy bardzo szybko wysłali do sił policyjnych w całej Europie zdjęcie domniemanego zamachowca.  

We Francji 13 miesięcy temu wprowadzono stan wyjątkowy.

Marine Le Pen, przewodnicząca Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta także skrytykowała ruch bezwizowy wprowadzony w państwach UE w wyniku umowy zawartej w 1995 roku.

— Ta ucieczka przez dwa, a nawet trzy kraje bez kontroli jest symptomatyczna.  

— To  całkowita katastrofa systemu  bezpieczeństwa spowodowana przez obszar Schengen

– mówiła.

Le Pen zobowiązała się przywrócić kontrole na granicach Francji, jeśli zostanie wybrana wiosną przyszłego roku w wyborach prezydenckich.

—  Wieloletnia  krytyk Unii Europejskiej, od zeszłorocznych ataków we Francji domaga się referendum w sprawie opuszczenia UE.

—  Jak   to   możliwe,   — że w sytuacji awaryjnej, terrorysta poszukiwany przez całą policję w Europie   — może wjechać pociągiem do   Francji   – do   jednego   z   głównych   miast, gdzie istnieje monitoring – z bronią   — i znowu opuścić terytorium kraju bez wykrycia przez system kamer?

– pytał Thierry Solère, kolejny deputowany republikański.

Sekretarz   generalny   jednego z francuskich związków urzędników celnych, — Vincent Thomazo   — również zabrał głos.

Jego zdaniem,   — nie dziwi go fakt, iż Amri nie został wcześniej zidentyfikowany i przechwycony.

—  Liczba   celników   została   zmniejszona o 3 tys. osób w ciągu ostatnich 10 lat,   — to   tak   jakby   usunięto  jednego celnika dziennie.

—  To ma swoje konsekwencje, które są aktualnie odczuwane

tłumaczył.

Dodał, że w obecnej sytuacji celnikom jest znacznie trudniej wykonywać swoją   pracę   prawidłowo.   —   Nie są w stanie kontrolować większości granic.

Thomazo wyraził nadzieję, że następny prezydent zwiększy liczbę funkcjonariuszy celnych.

Luc Poignant,   — szef związku zawodowego policjantów (SGP-FO) — także narzekał, że liczba policjantów znacznie się zmniejszyła jeszcze za poprzednich prezydentów i przez to policja nie jest w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy.

—  Francja ma granice liczące 3 tys. kilometrów i tylko 7 tys. oficerów odpowiedzialnych za ich kontrolę

– zaznaczył.

Skrytykował niewystarczającą współpracę policji z różnych krajów europejskich.

Kandydaci na prezydenta stawiają strefę Schengen pod znakiem zapytania.

— Chcą przywrócić kontrolę na granicach i lepszej współpracy między służbami wywiadowczymi.

_______________________________

Źródło: cnsnews.com

AS : 2016-12-30 / http://www.pch24.pl/francuscy-politycy-za-likwidacja-strefy-schengen

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Francja, ISIS, ISLAM, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, POLITYKA, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.