Smutny cień „Smoleńska” nad Rocznicą Postania Wielkopolskiego

Dzisiaj przypada 98 rocznica Powstania Wielkopolskiego.  — Dla mieszkańców Wielkopolski  jest to ważne święto patriotyczne upamiętniające zbrojny zryw Wielkopolan,  — niejako wbrew już odrodzonego państwa polskiego pod niekwestionowanym przywództwem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Temat   ten  poruszałem z okazji 98 rocznicy Niepodległości Polski w notce pod tytułem „Niepodległość w Wielkopolsce” z dnia 11 listopada  cytatem z Głosu Wielkopolskiego z 27 grudnia 2012 r.:

—  „Zryw   mieszkańców   Wielkopolski,   od początku był znakiem zapytania. — Pobici w czasie wojny Niemcy, pod koniec  1918 r. wciąż dysponowali ogromnym potencjałem militarnym.

Piłsudski wiedział o tym. — Dlatego przezornie postanowił nie udzielać powstańcom pomocy.

W Poznaniu mówiono wówczas, że ułożył się z Niemcami.   — I zrezygnował z   Wielkopolski   w   zamian   za   wypuszczenie  go z twierdzy w Magdeburgu kilka tygodni wcześniej.   — Czy tak było naprawdę, nie wiadomo.

Jak uważa profesor Zbigniew Pilarczyk,   — nie można do końca zgodzić się z twierdzeniem, że Marszałek zapomniał o Wielkopolsce. — A o braku konkretnych działań zadecydowały względy polityczne.

—  Powstanie Wielkopolskie — niezależnie od późniejszych ocen — było wewnętrznym konfliktem w państwie niemieckim.

A otwarte włączenie się rodzącego państwa polskiego, mogło być zgubne w skutkach.   — Wtedy konflikt nabrałby wymiaru międzynarodowego.

Przyczyn jest więcej.   — Wojsko Polskie było bardzo słabe, bo była to dopiero faza jego budowania.  

—  Poza tym priorytet był inny: ustalenie wschodniej granicy.

Choć   w   czasie powstania Marszałek nie angażował się bezpośrednio w jego przebieg, —  potrafił   znakomicie   wykorzystać „front wielkopolski”.

Od początku część zdobytej na Niemcach broni (czy innego wojskowego wyposażenia)   — trafiała do żołnierzy walczących na Wschodzie. — To nie mogło budzić sympatii wykrwawiającej się Wielkopolski.

Z drugiej strony, — to za zgodą Naczelnika zręby dowództwa Powstania tworzyli czynni oficerowie Wojska Polskiego, nieoficjalnie delegowani do Wielkopolski.

Pierwszy dowódca- kpt. Stanisław Taczak był oficerem Sztabu Generalnego. Z kolei w 1919 r. Piłsudski wysłał do Poznania Józefa Dowbora-Muśnickiego”.

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/727655,jozef-pilsudski-w-wielkopolsce-bohater-czy-zlo-konieczne,id,t.html

Jestem   synem   Powstańca   Wielkopolskiego,  jednego z siedmiu uczestników Powstania z naszej rodziny, których z imienia i nazwiska wymienia p. Krzysztof  Rybka w książce pt.: „Powstanie Wielkopolskie. Gmina Pogorzela w walce o niepodległość” –2010 r. – sygn. ISBN 978-83-928689-1-0.

Dużą przykrość zgotowały Wielkopolsce władze państwowe wielkim dezawuowaniem tej patriotycznej rocznicy — wtrącaniem pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej do obchodów rocznicowych powstania.

O tym wielkim rządowym fopa wobec bohaterów Powstania Wielkopolskiego i ich potomków tak donosi poznańska prasa:

„Po raz pierwszy władze samorządowe i państwowe będą osobno świętować we wtorek rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

— Nawet przed wojną, gdy istniały dwie powstańcze organizacje kombatanckie,  —  jedna związana z endecją, a druga z sanacją, — potrafiono organizować obchody razem   —  komentują historycy

Poszło o obecność wojska i związany z nią apel smoleński. — Marszałek województwa Marek Woźniak (PO) zrezygnował z obu tych elementów na obchodach w Poznaniu,   — co spowodowało reakcję wojewody Zbigniewa Hofmanna (PiS), który organizuje alternatywne obchody powstania w Lesznie.

Oficjalnie wojewoda mówi o rozszerzeniu obchodów poza Poznań, ale wiadomo, że w Lesznie będą i wojsko, i apel smoleński — (warunkiem udziału żołnierzy w uroczystościach jest właśnie odczytanie apelu — tak zdecydował szef  MON Antoni Macierewicz)…”

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,21169795,podzielona-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego-nie-bylo.html

Czy ktoś w Polsce jest wstanie logicznie Polakom wytłumaczyć gdzie tkwi ta smutna przyczyna owej upartej rządowej narracji o „bohaterstwie” ofiar katastrofy lotniczej porównywanej uparcie z bohaterstwem uczestników zbrojnych kampanii wojennych i powstańczych walczących i ginących w walce za wolności i niepodległość Polski?

A czy to w ogóle da się wyjaśnić?

______________________________

27 gru 2016

Za; http://foltynowicz.salon24.pl/741954,smutny-cien-smolenska-nad-rocznica-postania-wielkopolskiego

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 1918 - Odzyskanie Niepodległości, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, KATASTROFA SMOLEŃSKA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Powstanie Wielkopolskie 1918, PROTESTY, ROCZNICE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.