16-18 grudnia 2016 r. – 10 rocznica operacji Chanuka w Pałacu Prezydenta IIIRP

16-18 grudnia 2016 r. – 10 rocznica operacji „Chanuka w Pałacu Prezydenta IIIRP”

Pod   osłoną   zadym   z   okazji   35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.   —  minęła niepostrzeżenie 9 rocznica uroczystego podpisania   13 grudnia   2007   r.   Traktatu   z  Lizbony składającego Polskę do grobu.

Drogę do tego lizbońskiego aktu otworzył stanem wojennym Wojciech Jaruzelski   potępiany   teraz   w czambuł przez poświęcony (również i przez O. Tadeusza Rydzyka) niewdzięczny mu za to PiS.

A przecież przy okazji tej lizbońskiej uroczystości medialnych przepychanek było   co niemiara pomiędzy Tuskiem a Kaczyńskim w zakresie tego kto i iloma samolotami (jednym czy dwoma, razem czy osobno) — ma się udać na tę lizbońską uroczystość. 

https://jozefbizon.wordpress.com/2012/12/11/lizbonskie-tragiczne-13-grud-nia-2007-r-o-tym-polakom-nie-wolno-zapomniec/

(czytaj też: https://jozefbizon.wordpress.com/2011/12/08/tragicznymi-rocz- nicami-13-grudnia-stoi-dla-narodu-polskiego/ )

Po tej uroczystości Lech Kaczyński odtrąbił w Sejmie RP wielki lizboński swój sukces   — przekonując posłów do wyrażenia zgody na ratyfikację tego traktatu

– co też nastąpiło (ratyfikacja) 10 października 2009 r. przez Lecha Kaczyńskiego poległego (wg Macierewicza) pod Smoleńskiem 6 miesięcy później tj. 10.04.2010 r.
https://www.youtube.com/watch?v=-ca0jQbbw70

Zadymy z okazji pw. 35 rocznicy uskuteczniali KODziarze wygenerowani przez PiS rozróbą o Trybunał Konstytucyjny.

Wszak   trzeba   pamiętać,   że bez tego wygenerowania KOD-u —  mogłoby nie daj Boże  —  urwać się wahadło – raz PiS, raz PO (lub pod innym wcieleniem).

Teraz wahadło jest już bezpieczne – i o to w tym wszystkim chodziło.

Pamiętać też trzeba, że w Knesecie też są frakcje wzajemnie się zwalczające, jednakże na użytek dobra Izraela.

W tym całym robionym tumulcie niknie też historyczne – na miarę tysiąclecia Polski – kunsztowne wprowadzenie w 2006 r. żydowskiej Chanuki do Pałacu Prezydenta RP.

Zatem PiS, PO wraz z Nowoczesną i KOD-em (a i inni też), —  każdego 13 grudnia,  —   a już szczególnie w okrągłe rocznice,

—  powinni hucznie czcić kolejne rocznica (koniecznie z błogosławieństwem przez tych co trzeba ) podpisania Traktatu z Lizbony, —  a 17 grudnia (lub też 18 grudnia) kolejne rocznice wprowadzenia Chanuki do Pałacu Prezydenta RP.

—  Dziwnym trafem (a może i nie dziwnym) tego nie czynią a szkoda.

Poniżej mamy zobrazowany (jest to fragment z treści zawartych pod https://jozefbizon.wordpress.com/kor-batory-inni/ )

—  sposób przeprowadzenia operacji „Chanuka w Pałacu Prezydenta RP”.

Podawane tam linki (z 2011 r.)   —  wiodą tam teraz do osiągnięć Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednakże  z drugiej strony może to i dobrze, bo A.  Duda kontynuuje wraz z PiS   politykę Lecha Kaczyńskiego   —  (co też i zapowiedział jako kandydat)   —  wraz z kontynuacją przez Niego i PiS pokazanych poniżej metod jej realizacji ku uciesze i zadowoleniu ich wywiedzionego w maliny elektoratu.

Zaś tym co powiadają, że odzyskaliśmy wolność, suwerenność i niepodległość, a  i w kościołach śpiewają „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” —  dedykuję jakże aktualny wiersz Marii Konopnickiej „Wolny najmita” (w zakończeniu artykułu)

————–

16 grudnia 2006 r. [sobota – szabat]

Prezydent Lech Kaczyński wraz ze swą żoną Marią bierze udział w obchodach 25 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.

— Uczestniczy we Mszy Świętej koncelebrowanej przez abp Józefa Michalika i abp Damiana Zimonia w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

— Spotyka się z wdowami i sierotami pomordowanych górników.

— Potem pod pomnikiem  wygłasza płomienną mowę – nawiązuje przy tym do stanu wojennego roku 1981. — Wręcza osobom dotkniętym pacyfikacją kopalni „Wujek” przyznane odznaczenia. — Dzień wcześniej [15.12.2006 r.]  nadał ordery osobom zasłużonym na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

– więcej źródło:

http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art, 150,814,obchody-25-rocznicy-pacyfikacji-kopalni-wujek.html

Galeria zdjęć [część prezentowanych niżej] z tej uroczystości:

http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,138 .html

nr1_1_7_2006_wujek_opis_850pxnr2_2_7_2006_wujek_opis_850pxnr3_6_7_2006_wujek_opis_850px____________________________________________________________

17 grudnia 2006 r. [niedziela – po szabasie]

Prezydent Lech Kaczyński podzielił się na ten dzień rolami ze swą żoną Marią Kaczyńską.   —  Prezydent Lech Kaczyński udał się do Gdyni na obchody rocznicy wydarzeń grudnia 70 roku przy pomniku Ofiar Grudnia 1970,

— a jego małżonka Maria Kaczyńska udała się w tym czasie na Plac Grzybowski w Warszawie celem zapalenia tam wraz z Hanną Gronkiewicz Waltz  chanukowych świateł.

Z tego wydarzenia mamy krótką lecz treściwą informację na oficjalnej stronie prezydenta RP zatytułowaną: „Uroczystość zapalania świateł chanukowych

źródło: http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,160,47,uroczystosc-zapalania-swiatel-chanukowych.html — a która to w całości za podanym wyżej źródłem jest niżej cytowana [pogrubienia i pokolorowanie teksu – Józef Bizoń].

Cytat;

– „17 grudnia na placu Grzybowskim odbyła się uroczystość zapalenia świateł chanukowych z okazji żydowskiego Święta Chanuki.

Prezydentowa Maria Kaczyńska zapalając światełko powiedziała:

„Opowieści chanukowe mówią o zobowiązaniach wobec Boga i ludzi.

Historie te uczą nas, że trzeba wierzyć w zwycięstwo.  — Nasze dwa narody mają za sobą trudną, wspólnie przeżytą historię i wyciągnęły z niej lekcję – nigdy nie należy się poddawać.

—  Przykład Machabeuszy pokazuje nam, że tylko współpracując, możemy wygrać.

Życzę Państwu radosnej Chanuki i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!”

W uroczystościach uczestniczyli: — Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela Dawid Peleg oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Święto Chanuka obchodzone jest na pamiątkę zwycięskich zmagań żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e.

Dla Żydów Chanuka jest symbolem wolności i wiary oraz życia w wolnym Państwie.”

i dalej:

„Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia w naszej Galerii

– koniec cytatu.

Link do galerii zdjęć z tego wydarzenia prowadzi do nikąd,  — ale galerię trzech zdjęć mamy pod adresem: http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,137.html

—  Zdjęcia z podanego źródła zamieszczone są też niżej

Zwróćmy baczną uwagę na użyte sformułowania i słowa klucze.

— ‚Bóg‚ – jak rozumiany?

— ‚Ludzie‚ – jak i w jakim kontekście ich rozumienia?

— ‚Nasze‚, ‚nasz‚   — w odniesieniu do ‚naród‚ – Polacy słysząc ‚nasz naród’, ‚nasza Ojczyzna’, nasz kraj podświadomie myślą o Narodzie Polskim, o Polsce jako Ojczyźnie Polaków;  —  natomiast dla Żydów te same określenia odnoszą się do ich narodu w związku z Polską   — [nasz naród, czyli naród żydowski; nasza Polska, czyli ojczyzna Żydów, podobnie nasz kraj, jestem synem tego narodu – bez wskazania którego narodu, itp.

Dlatego też w przemówieniach osób władz państwowych używane są te ogólne określenia, sformułowania   — i nie znajdzie się sformułowania np. nasz naród polski.

Do tego dochodzi jeszcze łączenie chrześcijaństwa z judaizmem.

Święta Chanuki ze Świętami Bożego Narodzenia symbolizowane poprzez zapalanie świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim i w tym czasie przynoszenia do tego pałacu betlejemskiego światełka pokoju.

Nowe rozumienie – nowa myśl przewodnia —  „ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ” — ma być realizacją nowego przeformułowanego celu

—  „RZECZYPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW” – tj. Żydów i Polaków —   lub jak kto woli Polaków i Żydów.

Do tego wszystkiego przykładem zwyciężania mają być Machabeusze.

Zauważenie tego jest bardzo istotnym, gdyż wedle tego od dawna toczą się w Polsce wszystkie najistotniejsze procesy.

W ten nowy nurt wpisuje się abp Józef Michalik, a i wpisuje się Metropolita Warszawski abp Kazimierz Nycz, który w 2007 r. wziął udział w święcie Chanuki w Pałacu Prezydenckim.

Nijak do tego nurtu nie pasował ks. abp Stanisław Wielgus – to też stało się, jak się stało.

nr1_1_3_2006_grzybowski_opis_850pxnr2_2_3_2006_grzybowski_opis_850pxnr3_3_3_2006_grzybowski_opis_850px1____________________________________

17 grudnia 2006 r. w Gdynia.

Przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński bierze udział w uroczystościach z okazji 36 rocznicy Wydarzeń Grudnia 1970 roku.

Wygłasza tam krótkie przemówienie niżej w całości cytowane.

W tym samym czasie jego żona Maria Kaczyńska – razem z Gronkiewicz Waltz – zapala w Warszawie światło chanukowe na Placu Grzybowskim — [wygłasza tam przemówienie] w obecności m.in. Ambasadora Izraela Dawid Peleg, Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudrich, Prezydenta Miasta Warszawa Hanna Gronkiewicz Waltz.

Treść przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gdyni współbrzmi z treścią przemówienia jego żony Marii Kaczyńskiej wygłoszonego na Placu Grzybowskim w Warszawie.

Znajdują się też w obu tych przemówieniach te same słowa ‚klucze’.

Po powrocie Lecha Kaczyńskiego do Warszawy w dniu następnym — 18 grudnia  — święto Chanuka zawita w Pałacu Prezydenta RP,

— a harcerze w tym dniu przyniosą do Pałacu Prezydenckiego panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu betlejemskie światełko pokoju [tu światło i tu światło, ale mniejsze, bo światełko].  

Niżej tekst całości przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszonego 17 grudnia 2006 r. w Gdyni pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku [pogrubienie i pokolorowanie tekstu – Józef Bizoń]

– źródło: http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok- 2006/art,150,812,rocznica-wydarzen-grudnia-1970-roku.html

Cytat – Zabierając głos w trakcie uroczystości, Prezydent powiedział:

„Panie Marszałku, Ekscelencjo, Panie i Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo,

Po raz drugi tutaj, w tym miejscu – miejscu symbolicznym, gdzie przed 36 laty doszło do masakry – przychodzi mi zabierać głos.

Rok temu mówiłem tutaj jeszcze jako prezydent-elekt, przed zaprzysiężeniem.

Powiedziałem wtedy Wam wszystkim, że będę tu także jako Prezydent i jestem,   —  bo   obowiązkiem Prezydenta Rzeczypospolitej jest być w tych   miejscach,   które  przypominają naszą najnowszą historię, historię walki z systemem, który zniszczył życie dwóch pokoleń, który został narzucony Polsce siłą i który oparty był o zasadę ubezwłasnowolnienia – i konkretnego człowieka, i społeczeństwa jako całości. 

Wydarzenia roku 1970,   — jak mówił przed chwilą Jego Ekscelencja arcybiskup gdański, —  to istotnie koniec marzeń o tym, że tamten system może być zreformowany.

Opozycja demokratyczna nie ukształtowała się zaraz po grudniu, ale zaczęła się kształtować kilka lat później, — niewątpliwie także pod wpływem tego wielkiego doświadczenia – wielkiego i jednocześnie tragicznego. 

Kilkanaście minut temu wysłuchaliśmy apelu poległych. Padały nazwiska, zawody i wiek.

Nie wiem, czy wszyscy zwróciliśmy na to uwagę – zginęli ludzie prawie wyłącznie bardzo młodzi, często prawie dzieci.   Zginęli uczniowie, zginęli studenci, ale przede wszystkim zginęli robotnicy, ich było najwięcej.

Zginęli w walce z tamtym, obcym naszemu narodowi, obcym naszym podstawowym wartościom, systemem.

Można powiedzieć – polegli w walce, ale w walce, która w końcu zakończyła się sukcesem, zwycięstwem, choć było to wiele, wiele lat później.  —  Ich śmierć nie poszła na marne.

Mamy,   — jak mówił przed chwilą Pan Przewodniczący, — wolną Polskę.

Czy   ta   wolna Polska, którą zwiemy III Rzeczypospolitą, ma wady?

Tak, ma wady i trzeba próbować je naprawiać.   — Będziemy   to robić i w ciężkim trudzie,   — idąc niejednokrotnie krętą drogą czy wręcz ścieżką, staramy się to czynić.

[podkr. emjot]

Wiele rzeczy, przez lata niemożliwych, choć oczywistych, zostało już uczynionych i będziemy dalej czynić to, co dotąd – dlatego, że wprawdzie wolność i niepodległość jest olbrzymią wartością, ale wolność i niepodległość jest również zadaniem, zadaniem do zagospodarowania i trzeba to próbować uczynić tak dobrze, jak potrafimy.

Czy da to kiedyś efekt idealny?   — Nie, nigdy nie da, bo świat, w którym żyjemy, idealny nie jest.

— My, w znaczącej większości przecież chrześcijanie, katolicy, o tym wiemy.

Nie dążymy więc do ideału,   — dążymy jednak do tego, żeby świat ulepszać, a to jest możliwe.

To   jest  możliwe i historia ostatnich dziesięcioleci,   — w tym także ofiara tych, których nazwiska zostały przed chwilą wymienione,

— dowodzi, że ta możliwość to prawda, że tak jest istotnie.

Będziemy więc dalej iść drogą, która może doprowadzić do tego, że za dwa czy trzy lata Pan Przewodniczący nie będzie już mówił o niespełnionych postulatach, o niewyrównanych rachunkach krzywd.”

– koniec cytatu.

Galeria zdjęć [4 zdjęcia] z tej uroczystości jest pod adresem:
http://www.prezy dent.pl/ archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/page, 3. html

Niżej 2 zdjęcia z tej galerii zdjęć.

nr1_1_4_2006_gdynia_opis_850pxnr2_2_4_2006_gdynia_opis_850px_____________________________________

18 grudnia 2006 r. [poniedziałek], Warszawa.

Po raz pierwszy w całej historii polskich Żydów do Pałacu Prezydenckiego Rzeczypospolitej Polskiej zawitało święto Chanuka a wraz z nim menora – symbol religijny i jednocześnie symbol państwowy Żydów [obok Gwiazdy Dawida].

Rozpoczęto w ten sposób proces budowy RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW – tzn. Żydów i Polaków – zwaną IV RZECZYPOSPOLITĄ.

Niżej przytacza się w całości treść informacji w związku z Chanuką w Pałacu Prezydenckim w dniu 18 grudnia 2006 r. w ślad za źródłem [pogrubienia i pokolorowanie tekstu – Józef Bizoń]:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,802,chanuka-w-palacu-prezydenckim.html

Cytat;

– „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Europejskiego Kongresu Żydów.

Delegacja, na czele z Prezydentem Kongresu Pierre’m Besnainou, omówiła z Prezydentem RP bieżącą sytuację międzynarodową, a zwłaszcza niepokojący wzrost roli Iranu na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Kaczyński, odnosząc się do sytuacji w tym regionie stwierdził, że — Polska jest zainteresowana pokojem w tym regionie.

Członkowie delegacji wyrazili uznanie dla polityki Prezydenta w tym kierunku i podkreślili pozytywną rolę Polski w ogólnoeuropejskim dyskursie na temat Izraela i stosunków z narodem żydowskim.

W drugiej części spotkania,   — po raz pierwszy w historii polskich Żydów  — w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zapalenia świeczek chanukowych w obecności Prezydenta RP.

Na spotkaniu obecni byli również:

Podsekretarz   Stanu w KPRP Ewa Junczyk-Ziomecka, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Przewodniczący Chabad Lubavitch w Polsce Rabin Shalom DovBer Stambler, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik, ambasador Izraela David Peleg, artystka Monika Krajewska, Prezes Towarzystwa Kultury Żydowskiej „Beit” Marek Jeżowski, przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, a także delegacja Kongresu Żydów Europejskich.

— Prezydent, przemawiając do zgromadzonych gości, wyraził nadzieję, że zgromadzenie kilku organizacji żydowskich w jednym miejscu świadczy o bogactwie życia społeczności żydowskiej w Polsce.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich   wręczył Prezydentowi prezent   w  postaci modlitwy wybitnego przedwojennego intelektualisty, 

— rabina profesora Mojżesza Shorra – polskiego patrioty, który przed wojną w Wielkiej Synagodze w Warszawie odmawiał modlitwę w intencji Prezydenta RP i Polski:

„Panie Wszechświata, który mocy i potęgi Użyczasz Narodom, Pobłogosław Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, Ochroń ją przed wszelką   niedolą,  Spraw, aby była wielka i potężna, a wspaniały rozkwit stał się udziałem jej i wszystkich jej obywateli.  — Ześlij, o Boże, Błogosławieństwo Swoje na Prezydenta Państwa, na ciała ustawodawcze i wszystkich sterników Państwa, Amen.”

Przy udziale Prezydenta dokonano ceremonii zapalenia świeczek chanukowych,  — po której Żydzi odśpiewali błogosławieństwo.”

– koniec cytatu.

Galerie zdjęć do tego wydarzenia: – pod datą wydania 18.12.2006 r. [4 zdjęcia]
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,132. html 

– pod datą wydania 19.12.2006 [6 zdjęć – rozszerzenie galerii z daty 18.12.2006 r.] >
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria,128. html   >

Niżej prezentowane są zdjęcia występujące równocześnie pod oboma podanymi wyżej adresami.

Przypomnijmy jeszcze,   —  że w tym samym dniu 18.12.2006 r. 

— Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego z betlejemskim światełkiem pokoju.

Nie jest jedynie jasnym to,  — czy   odbyło się to przed, po, czy w czasie przerwy obchodzenia Chanuki w innym pomieszczeniu tego pałacu.

Dodatkowo w tym dniu — [18.12.2006]  — ukazał się w świątecznym wydaniu tygodnika „WPROST” wywiad z parą prezydencką „Ta wigilia będzie wyjątkowa” – o czym również pozostał ślad na stronie http://www.prezydent.plv

3nr1_3_6_2006_chanuka_opis_850px4nr2_1_6_2006_chanuka_opis_850px5nr3_2_6_2006_chanuka_opis_850px2_____________________

18 grudnia 2006 r. [poniedziałek], Warszawa, Pałac Prezydencki.

Pod tą datą na stronie:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/ art,150,805,przekazanie-prezydentowi-rp-betlejemskiego-swiatla-poko ju.html

— mamy informację zatytułowaną „Przekazanie Prezydentowi RP Betlejemskiego Światła Pokoju”,  — którą  niżej cytuje się w całości [pogrubienie i pokolorowanie tekstu – Józef Bizoń].

Cytat;

– ” W poniedziałek   — 18 grudnia 2006 r. — harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu Betlejemskie Światło Pokoju.

Tradycja  przekazywania światełka sięga 1986 roku, — kiedy to w Linz, w Austrii,   — akcja została zorganizowana po raz pierwszy.

— Ogień   roznoszony przez harcerzy po szpitalach, kościołach, urzędach i organizacjach  —  jest symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

W uroczystości wzięła również udział Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kaczyńska oraz ministrowie:

— Szef Kancelarii Prezydenta RP Aleksander Szczygło i Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Robert Draba.

Zabierając głos w trakcie uroczystości Prezydent RP powiedział:

„Kochani moi, bardzo się cieszę, że mogę się tutaj z Wami spotkać.

Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju, która ma około dwudziestu lat i przyszła do Polski już kilka lat temu utrzymuje się.

To tradycja, która jest związana ze Świętami Bożego Narodzenia, — ale jest związana również z wartościami ekumenicznymi, a także uniwersalnymi wartościami pokoju, wzajemnego przywiązania czy dobroci.

Dlatego   jeszcze  jako Prezydent Warszawy spotykałem się z harcerzami,   którzy   przynosili   to  światełko i spotykać się będę dalej, — teraz już jako Prezydent Polski.

Dla Was wszystkich, dziewczęta i chłopcy, ale także panie i panowie, najlepsze życzenia od mojej małżonki i ode mnie.

Życzymy Wam nie tylko ciepłych i wesołych Świąt,   — ale także powodzenia w życiu zawodowym, w nauce, a także w życiu osobistym i rodzinnym,   — bo jest ono ważne dla każdego, niezależnie od tego, jaką funkcję w życiu pełni.”

– koniec cytatu.

Oczywiste staje się, że Lech Kaczyński mówiąc tutaj o wartościach ekumenicznych, uniwersalnych, o wzajemnym przywiązaniu, mówił to w kontekście żydowskiego święta Chanuka, które sprowadził właśnie w tym dniu do Pałacu Prezydenckiego zapalając świecę chanukową w obecności wysokich przedstawicieli społeczności żydowskiej.

Mówił to w kontekście budowy tzw. IV RP, czyli Rzeczypospolitej Obojga Narodów   tj. Żydów i Polaków

– tylko skąd ci biedni harcerze mieli wiedzieć  co miał na myśli prezydent Lech Kaczyński, gdy wypowiadał te słowa?

Torowania tej drogi – łączenia Bożego Narodzenia ze Świętem Chanuka oraz budowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów tj. Żydów i Polaków – w katolickim polskim społeczeństwie

podjął się Episkopat Polski, a i O. Tadeusz Rydzyk ze swymi mediami.

Galeria zdjęć [5 zdjęć] z tego wydarzenia – z jej  opisem „Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju związana jest z uniwersalnymi wartościami pokoju”  – jest pod adresem:
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-galerii/rok-2006/galeria, 133. html

Niżej 3 zdjęcia z własnym opisem z tej galerii zdjęć.

nr1_1_5_2006_betlejemskie_opis_850px7nr2_2_5_2006_betlejemskie_opis_850pxnr3_3_5_2006_betlejemskie_opis_850px____________________________________________________________

Do   tego   wszystkiego   dołóżmy   wywiad z Parą Prezydencką zamieszczony 18 grudnia 2006 r. w świątecznym wydaniu tygodnika „WPROST” zatytułowany „Ta Wigilia będzie wyjątkowa ,  — którego ślad istnienia mamy pod adresem http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2006/art,150,810,ta-wigilia-bedzie-wyjatkowa.html .

Podany tam link do tego wywiadu wiedzie do nikąd. — Może jednak ktoś z czytelników ma zachowany ten wywiad i go nam podeśle.

— Zaraz   w następnym dniu po Chanuce w Pałacu Prezydenckim  — 19 grudnia —  rozgorzała medialna wrzawa w związku z mianowaniem ks. abp. Stanisława Wielgusa na Metropolitę Warszawskiego.

Święto Chanuka w Pałacu Prezydenckim w opinii publicznej nie istniało.

(Koniec przytoczenia fragmentu z https://jozefbizon.wordpress.com/kor-batory-inni/)

Zaś   na   zakończenie   elektoratowi   „za”   i   „przeciw”   „dobrej   zmiany”, — a i tym co ich wspierają,  i ku ich otrzeźwieniu —  dedykuję bardzo aktualny wierz Marii Konopnickiej

„Wolny najmita”

Wąską ścieżyną, co wije się wstęgą
Między pólkami jęczmienia i żyta,
Szedł blady, nędzną odziany siermięgą,
Wolny najmita.

I nigdy wyraz nie był dalszym treści,
Jak w zestawieniu takim urągliwym!
Nigdy nie było tak głuchej boleści
W jestestwie żywym!

Rok ten był ciężki: ulewa smagała
Srebrnym swym biczem wiosenne zasiewy
I ziemia we łzach zaledwie wydala
Słomę a plewy.

Z chaty, za którą zaległy podatki,
Wygnany nędzarz nie żegnał nikogo…
Tylko garść ziemi zawiązał do szmatki
I poszedł drogą.

W powietrzu ciche zawisły błękity,
Echo fujarki spod lasu wschód wita…
Stanął i otarł łzę połą swej świty,
Wolny najmita.

Wolny, bo z więzów, jakimi go przykuł
Rodzinny zagon, gdzie pot ronił krwawy,
Już go rozwiązał bezduszny artykuł
Twardej ustawy…

Wolny, bo nie miał dać już dzisiaj komu
Świeżego siana pokosu u żłoba;
Wolny, bo rzucić mógł dach swego domu,
Gdy się podoba…

Wolny, bo nic mu nie cięży na świecie –
Kosa ta chyba, co zwisła z ramienia,
I nędzny łachman sukmany na grzbiecie
I ból istnienia…

Wolny, bo jego ostatni sierota,
Co z głodu opuchł na wiosnę, nie żyje…
Pies nawet stary pozostał u płota
I z cicha wyje…

Wolny! – Wszak może iść albo spoczywać,
Albo kląć z zgrzytem tłumionej rozpaczy,
Może oszaleć i płakać, i śpiewać –
Bóg mu przebaczy…

Może zastygnąć, jak szrony, od chłodu,
Bić głową w ziemię, jak czynią szaleni…
Od wschodu słońca do słońca zachodu
Nic się nie zmieni.

Ubogi zagon u nędznej twej chatki
I mokrą łączkę, i mszary, i wrzosy
Obsadzi urząd… podatki! podatki!
Ty idź do kosy!

Idź! idź! Opłatę do kasy wnieść trzeba,
Choć jedno ziarno wydadzą trzy kłosy
I choć nie zaznasz przez rok cały chleba…
Idź, idź do kosy!

Czegóż on stoi? Wszak wolny, jak płacy?
Chce – niechaj żyje, a chce – niech umiera!
Czy się utopi, czy chwyci się pracy,
Nikt się nie spiera…

I choćby garścią rwał włosy na głowie,
Nikt się, co robi, jak żyje, nie spyta…
Choćby padł trupem, nikt słówka nie powie…
– Wolny najmita!

Maria Konopnicka

________________________________________________________

Boguchwała A.D. 17 grudnia 2016 r. – Józef Bizoń

Opublikowano  17 Grudzień 2016 by Józef Bizoń

na:https://jozefbizon.wordpress.com/2016/12/17/16-18-grudnia-2016-r-10-rocznica-operacji-chanuka-w-palacu-prezydenta-rp/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii "Solidarność", 13 grudnia Stan wojenny, 13 grudnia Traktat Lizboński, 4 czerwca 1989, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, ARCHIWUM 25-LECIA 1989-2014, EKUMENIZM, Franciszek, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, III Wojna Światowa?, Jan Paweł II, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, MASONERIA, MASONERIA W POLSCE, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia żydowskie, Sejm, Trybunał Konstytucyjny RP, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.