Bezrobocie i życie na zasiłkach. Tak uchodźcy wzmacniają niemiecką gospodarkę

mid_48209Fot. Reuters/Forum

Niespełna 3 proc. uchodźców spoza Unii Europejskiej, spośród tych, którzy złożyli w Niemczech wniosek o azyl, podjęło pracę.

Niemcy jednak nie rezygnują i sądzą, że za pięć lat połowa przybyszy będzie pracowała zarobkowo.   — By tak się stało nad Renem planowana jest dalsze inwestowanie w integrację.

Dane z Niemiec porażają.  

—  Z 1,2 mln osób spoza Unii Europejskiej, które złożyły w tym kraju wniosek o azyl,   — zaledwie 34 tys. podjęło pracę.

Jak się okazało, przyjmowanie uchodźców ma też „pozytywny” oddźwięk na rynku – to stworzenie 60 tys. miejsc pracy dla Niemców… do obsługi uchodźców.

Jak poinformował Joachim Moeller, dyrektor Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia,   —  wśród  azylantów, którzy znaleźli pracę, większość stanowią Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy i Nigeryjczycy.

Jak się  okazuje,   406 tys. uchodźców zarejestrowało się w pośredniakach jako poszukujący pracy.

Moeller nie ukrywał, że mimo bardzo dobrej koniunktury w Niemczech

— „integracja uchodźców na rynku pracy będzie bardzo powolna”.

Jeżeli   uda   nam się po pięciu latach dać pracę 50 proc. z nich, będzie to wielkim sukcesem.   — Aby do tego doszło, Niemcy muszą jeszcze więcej zainwestować w integrację

– dodał.

Uchodźcy, którzy podjęli pracę znaleźli zatrudnienie m.in. w hotelarstwie i gastronomii,   usługach przemysłowych czy jako robotnicy najemni.

Moeller nie ma złudzeń, że tylko nieliczni imigranci znajdą pracę w dobrze płatnych sektorach gospodarki, jak np. w przemyśle samochodowym.

Na uchodźcach – w pewien sposób – skorzystali Niemcy, dla których stworzono   60 tys.   miejsc pracy do wykonywania zadań związanych z szeroko pojętą obsługą uchodźców.

Biorąc pod uwagę koszt całej operacji,   —  trudno mówić tu o sukcesie.

_______________________________

Źródło: tvp.info

MA

Data aktualizacji: 2016-12-21
Za: http://www.pch24.pl/bezrobocie-i-zycie-na-zasilkach–tak-uchodzcy-wzmacniaja-

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, GLOBALIZM, ISIS, ISLAM, Niemcy, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, POLITYKA, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.