Problem Ukraiński – Bł. Bp Grzegorz Chomyszyn |POLECAM!

Pisałem kilkakrotnie o wybuchu fali nienawiści banderowców do ks. Ihora Pełechatego oraz ks. biskupa Mariana Buczka i prof. Włodzimierz Osadczy (KUL) z powodu opublikowania rozważań błogosławionego biskupa greckokatolickiego Grzegorza Chomyszyna (1867 – 1945),  — krytykującego tak nacjonalizm ukraiński, jak i działalność greckokatolickiego arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego ze Lwowa.

PROBLEM UKRAIŃSKI — Napisał dla duchowieństwa i świeckiej inteligencji narodu ukraińskiego Grzegorz Chomyszyn biskup stanisławowski.

Tłumaczenie z oryginału ukraińskiego zamieszczone z upoważnieniem autora, w XXIX i XXX tomie (marzec i kwiecień-maj 1933) miesięcznika „Nasza Przyszłość”. Warszawa – 1933 / Pierwsza część opublikowana w języku polskim na ukraińsko-polskim portalu PoloNews, ciąg dalszy nastąpi.

Dziękuję panu Wiesławowi Tokarczukowi za pomoc w tej sprawie.

Wstęp.

W 66-ym roku mego życia,  —  na progu starości,   —  po długim i bardzo gorzkim   doświadczeniu, opartem na kilkudziesięcioletniej pracy wśród mego narodu,  —  poczuwam się do obowiązku przed Bogiem i sumieniem moim podać do publicznej wiadomości, —  a w szczególności warstwie przewodniej mojego narodu, —  wynik tego, co przemyślałem, nie w ciągu jednego dnia, miesiąca lub roku, ale przez lat dziesiątki.

Czytaj dalej

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA POLSKI, KOŚCIÓŁ KATOLICKI W POLSCE, Kresy Wschodnie, Roszczenia ukraińskie, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, TOTALITARYZM, Ukraina, UPA-OUN, WIARA, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.