Kuriozalna sytuacja! Polsko-Niemiecka fundacja na straży ukraińskich interesów

„….fundacja ta jest wspierana przez MEN…”

5978_original234————————————————————————————————————————————————————-

Pisałem w ostatnim moim felietonie o roli,  jaką odgrywają niemieckie fundacje w Polsce.

Dziś chciałbym poruszyć aspekt wsparcia — jakiego udziela Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej z polskim pośrednictwem Ukrainie i ukraińskiej interpretacji Rzezi Wołyńskiej.

Fundacja wspiera finansowo funkcjonowanie strony internetowej eastbook.eu, która to strona jest projektem fundacji Wspólna Europa.

Przewodniczącym   Rady  Fundacji jest Łukasz Purski,  —  jak sam informuje — był pierwszym redaktorem strony eastbook.eu i przez cztery lata współpracownikiem Pawła Kowala, posła do PE.

Purski w artykule poświęconym filmowi „Wołyń” pisze między innymi tak:

„Smarzowski nakręcił „Wołyń” w złym okresie dla polskiej polityki.

— Budowany przez partię rządzącą, ze wsparciem populistów i sił skrajnie prawicowych mit „Wielkiej Polski Katolickiej”   — to opowieść, w której jest miejsce na mówienie tylko o krzywdach wobec Polaków.”

Zarówno w tym jak i innych swoich artykułach na portalu,   — Purski krytykuje   proukraiński   przecież PiS   za   to, że   jest   za   mało proukraiński i  za to, że idzie na rzekomy kompromis z polskim populistami-nacjonalistami.

Taka postawa jest o tyle dziwna, że na stronie Fundacji Wspólna Europa można znaleźć informację,   iż   —   fundacja ta jest wspierana przez MEN.

Współpracowniczka eastbooka.eu   —  Elena Babakova   — udzieliła wywiadu dla ukraińskiej telewizji internetowej hromadksie.ua,

— w którym to wywiadzie odniosła się do tego, jak film ”Wołyń” oceniają i postrzegają sami Polacy.

Wg niej film   — spotyka się z wieloma głosami krytycznymi w Polsce, a ona sama choć docenia muzykę, scenografię, zdjęcia czy grę aktorską, —  to traktuje   film   jako   nie mający nic wspólnego z faktami historycznymi.

Mamy więc dziwny konglomerat – niemiecka fundacja, powiązana z polską fundacją, której jednym z liderów jest człowiek z otoczenia proukraińskiego Pawła Kowala,   — wspierana jednocześnie przez PiS-owskie Ministerstwo Edukacji, krytykująca jednocześnie rząd polski za odchylenie nacjonalistyczne.

Działająca bardziej z myślą o interesie ukraińskim niż polskim i współpracująca z Ukraińcami, którzy pełniąc rolę korespondentów z Polski, zakłamują obraz Polski na Ukrainie.

Im głębiej w las tym więcej drzew jak mówi porzekadło, — i tak też jest z niemieckim fundacjami w Polsce.

Sam Paweł Kowal,w 2009 roku odznaczony został przez ambasadora Ukrainy, między innymi za   — „umacnianie pozycji Ukrainy na świecie”.

Roman Dmowski w swojej publicystyce wielokrotnie podkreślał, iż

—  jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji dla Polski będzie ta, w której dojdzie do ścisłej współpracy między Niemcami a Ukrainą.

Co ciekawe  —  jak pokazała zarówno II wojna światowa jak i pokazuje aktualna sytuacja geopolityczna   — Ukraińcy przejawiają wyjątkową słabość do Niemiec i Niemców, którzy uosabiają bliskie im ideały i etos.

Polska  —  jak pokazuje zasygnalizowany przeze mnie przykład,   — stać się może i staje się, pośrednikiem we wzajemnej pomocy jakiej udziela nasz zachodni sąsiad naszemu wschodniemu sąsiadowi.

Przed II wojną światową Niemcy wspierali tendencje odśrodkowe Ukraińców na naszych Kresach — dążąc w ten sposób do osłabienia Polski.

Ówczesna Polska w sposób mniej lub bardziej skuteczny starała się przeciwdziałać tym tendencjom.

Dziś mamy sytuację kuriozalną,   — w której Polska nie tylko nie przeciwdziała tendencjom które, są z punktu widzenia Polski szkodliwe

— ale wręcz pośrednio je wspiera.

Jeszcze bardziej kuriozalnym jest fakt, iż w procesie tym biorą udział środowiska powiązane z aktualnym obozem władzy, który stara się w oczach wyborców być kwintesencją polskiego patriotyzmu.

___________________________________________

ARKADIUSZ MIKSA

Opublikowano: poniedziałek, 21, listopad 2016

Za; http://dziennik-polityczny.com/index.php/artykuly/5897-kuriozalna-sytuacja-polsko-niemiecka-fundacja-na-strazy-ukrainskich-interesow

ZOBACZ:

Ukraina: ksiądz brutalnie zaszczuwany! Bo ujawnił, że w czasie wojny biskup potępiał UPA!

Problem Ukraiński – Bł. Bp Grzegorz Chomyszyn |POLECAM!

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, Dmowski Roman, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, II Wojna Światowa, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, NAZIZM, Niemcy, NIEMIECKI HITLERYZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Sobór Warykański II, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, Ukraina, UPA-OUN, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ, Wołyń, Zbrodnie niemieckie w Polsce, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.