Gliński, Glińska i amerykańska fundacja

1917183_790234994455925_3763950293264407560_n-300x300Świat polskich organizacji pozarządowych to niesamowite bogactwo klik, powiązań, machinacji, transferu pieniędzy dla „autorytetów” na politycznej emeryturze czy agentur wpływu.

Głośno jest o wicepremierze Glińskim i jego żonie, która zasiada w radzie Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Kwestia „Stoczni” to nie jedyna kontrowersyjna inicjatywa pozarządowa z udziałem żony wicepremiera.

Już w kwietniu tego roku, w komentarzu do swojego tekstu poświęconego oddziaływaniu amerykańskich fundacji i wykorzystaniu ich do prowadzenia walki informacyjnej  — zwróciłem uwagę na kuriozalną sytuację, — w której żona polskiego wicepremiera jest jednym z dyrektorów w Fundacji, której działania można uznać za agenturę wpływu

Mam tu na myśli Katarzynę Koźlicką – Glińską  — żonę wicepremiera i ministra kultury w rządzie premier Szydło Piotra Glińskiego.

Pani Katarzyna jest mianowicie jednym z Dyrektorów Programowych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność.

W Radzie Dyrektorów tej Fundacji zasiadały między innymi tak ciekawe postacie jak  — Michał Boni z PO czy Zbigniew Brzeziński,  — znany amerykański podjudzacz wojenny.

Inicjatywy realizowane przez Fundację oraz cała otoczka Fundacji zawsze mogły liczyć na ciepłe słowo i gest ze strony prezydenta Kwaśniewskiego.

Były prezydent, — ukrywający się obecnie pod pseudonimem „40 %”, — wręczył   w   1999   roku,   — sponsorującemu Fundację Polsko – Amerykańskiemu Funduszowi   Przedsiębiorczości,  — Specjalną   Nagrodę   Gospodarczą   za   — „za szczególny wkład w rozwój polskiej gospodarki”.

Dzięki Funduszowi utworzono 5 banków,   — w tym pierwszą w Polsce instytucję oferującą kredyty hipoteczne.

Trudno chyba jednak uznać uwiązanie Polaków z wysoko oprocentowanym kredytem na 30 lat za wkład rozwój polskiej gospodarki.

Wokół Fundacji, — oprócz żony Glińskiego, —  kręcą się też takie persony, jak Paweł Kowal, Krystyna Łybacka czy Leszek Balcerowicz.

Są więc i ci z tzw. prawicy i ci z tzw. lewicy — a poczesne miejsce zajmują liberałowie,   — w myśl zasady  — wszyscy się przy tym korytku jakoś wyżywimy.

Fundacja prowadzi wysoce szkodliwą działalność z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej na odcinku wschodnim.

Wśród realizowanych programów znajduje się między innymi program stypendialny im. Lane’a Kirklanda.

Zaciekawiony, kim jest patron programu, wertuję notkę na Wikipedii, z której dowiaduje się, iż   — rzeczony Kirkland to działacz związkowy, popierający czynnie wojnę w Wietnamie,   — współpracujący z CIA w zakresie organizacji współpracy ze związkami zawodowymi w krajach Ameryki Łacińskiej, w których USA chciało dokonać przewrotów.

Organizował   również przekazanie kilku milionów dolarów dla Solidarności – „darczyńcą” było CIA.

W dowód zasług — prezydent Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem  — Orderem Orła Białego.

Nie dziwi więc oburzenie wicepremiera Glińskiego wobec krytyków funkcjonowania części organizacji pozarządowych w Polsce.

Swoją drogą   — postawienie przez PiS na Glińskiego świadczyło o tym, jak krótką ławką kadrową dysponuje ta formacja.

Gliński w 1997 roku kandydował z list Unii Wolności,   — w latach 1998 -2000 był członkiem tej „zasłużonej” formacji politycznej.

Jeśli przyjmy się jego zainteresowaniom naukowym, — to również bez trudu dostrzeżemy, że raczej bliżej mu do zielonych niż do pisowskiej neosanacji.

PiS wdepnął w Glińskiego i nawet jeśli się szybko z niego wyczyści, — to smród jeszcze jakiś czas będzie nieprzyjemnie drażnił nozdrza Prezesa.

__________________________________________

Arkadiusz Miksa

Opublikowano 29 listopada 2016

Za; https://prawy.pl/41802-glinski-glinska-i-amerykanska-fundacja/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii "Solidarność", 13 grudnia Stan wojenny, 4 czerwca 1989, AFERY PRAWA, AGENTURA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, ARCHIWUM 25-LECIA 1989-2014, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, OKRĄGŁY STÓŁ, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, PRL, Roszczenia wobec Polski, SLD, USA, Wojna informacyjna - dezinformacja, WYWIAD. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.