Adwent – z łac. adventus – przyjście, przybycie

first-sunday-in-advent-st-john-the-baptist-preaching-wiki-commons_catholicharboroffaithandmorals-com

†††

Adwent (z łac. adventus  —  przyjście, przybycie)

— to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli   po   sobocie   XXXIV    tygodnia Okresu Zwykłego, — a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia.

Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:

1. czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);

2. czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

Zwornikiem wszystkich tekstów liturgii adwentowej obydwu części jest czytanie ciągłe księgi proroka Izajasza. Czytanie to obrazuje tęsknotę za wyczekiwanym Mesjaszem.

Pierwsze ślady obchodzenia Adwentu spotykamy w IV w. między — innymi w liturgii galijskiej i hiszpańskiej.

Z pewnością Adwent nie istniał zanim zaistniała stała data świąt Narodzenia Pańskiego. — Została ona wyznaczona dopiero w II połowie IV wieku.

W Hiszpanii pierwsze wzmianki o przygotowaniu do obchodu Narodzenia Pańskiego —  (choć nie jest ono określane mianem Adwentu) — pochodzą z roku 380.

Kanon   4 synodu w Saragossie, który odbył się w tym roku, poleca wiernym, — aby od dnia 17 grudnia do Epifanii (6 stycznia) gorliwie gromadzili się w kościele, nie opuszczając ani jednego dnia.

Adwent miał tam charakter pokutny i ascetyczny (post, abstynencja, skupienie), co wspomina św. Hilary (+ 367).

Czytaj dalej…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Adwent. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.