Szok! W obozie koncentracyjnym Gusen w Austrii – zrobili willę i osiedle!

bbx21if-img-jpg1© Dostarczane przez Fakt

Obóz koncentracyjny w Gusen w Austrii był w czasach II wojny światowej jednym z najcięższych niemieckich obozów.   — Zginęło w nim niemal 30 tys. Polaków.

Dziś, — jak pisze „Nasz Dziennik„,  — na terenie dawnego kompleksu obozowego znajduje się… osiedle domków jednorodzinnych, willa i prywatna firma kamieniarska!

Jak to możliwe? Sprawą zainteresowało się polskie ministerstwo kultury, które —  jak pisze „Rzeczpospolita” — od kilku miesięcy prowadzi dyplomatyczną ofensywę w tej sprawie!

„Nasz Dziennik” przypomina, że teren kompleksu obozowego został podzielony w latach 50. ubiegłego wieku.

— Później w tym miejscu powstało osiedle domków jednorodzinnych, do budowy których wykorzystano fragmenty dawnych baraków obozowych oraz okazała willa   — (w tym budynku w czasach funkcjonowania KL Gusen znajdowało się biuro oficera dyżurnego, a w piwnicy — więzienie i cele śmierci).

Żeby tego było mało,   — na terenie dawnego obozu mieści się prywatna firma zajmująca się… produkcją nagrobków.

— To właśnie w miejscu zakładu kamieniarskiego znajdował się plac, na którym rozstrzeliwano więźniów obozu!

Jak to możliwe?

„Nasz Dziennik” pisze,   — że zauważa, że w Austrii nie ma praktyki wykupu nieruchomości na cele związane z pamięcią historyczną,  

— a właściciel firmy nagrobkowej przez lata nie chciał wpuszczać na teren swojej firmy nawet oficjalnych delegacji Polaków.

„Rzeczpospolita” dodaje,   — że polski resort kultury od kilku miesięcy prowadzi   ofensywę,   aby zachować pamięć o dawnym miejscu zagłady i są już tego efekty!

Austriacki parlament przyjął bowiem niedawno ustawę o ustanowieniu federalnego urzędu i wpisaniu do niego nazwy wszystkich podobozów,

— w tym Gusen.

W praktyce otwiera to drogę do podejmowania przez Polskę kolejnych działań w celu zabezpieczenia tego, co pozostało po KL Gusen.

Oprócz tego — ministerstwo domaga się od austriackiego konserwatora zabytków, — by ten objął ochroną dawny plac apelowy.

Niewykluczone bowiem,   — że na terenie firmy kamieniarskiej wciąż znajdują się rzeczy należące do więźniów!

Resort kultury chce też,   — aby obóz Mauthausen-Gusen został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO  —  (podobnie jak np. obóz Auschwitz-Birkenau).

O sprawie już kilka miesięcy temu alarmowali, w liście skierowanym przez przedstawicieli polskich instytucji do austriackiego ministra spraw wewnętrznych, polscy profesorowie i dyrektorzy muzeów.

Zwracając się w imieniu byłych więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego, — zaprotestowali przeciw dewastowaniu historycznych miejsc zagłady Polaków i poprosili o pilne podjęcie stosownych działań.

„Dosłownie w ostatnich tygodniach rozpoczęto dewastowanie terenu dawnego placu apelowego.

Zbudowano ogrodzenia, które uniemożliwiają dostęp do materialnych pozostałości po obozie.

Fizycznej degradacji ulegają poobozowe zabudowania, które pozostają w rękach prywatnych właścicieli”

– zauważyli sygnatariusze listu.

***

(an/”Nasz Dziennik”/”Rzeczpospolita”)

8 paź 2016

Za; http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/szok-zrobili-w-obozie-koncentracyjnym-will%c4%99-i-osiedle/ar-BBx1Vrn?li=BBr5CAq&ocid=SK2MDHP

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, II Wojna Światowa, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Miejsca Męczeństwa Polaków, NAZIZM, OBOZY KONCENTRACYJNE, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.