Premier w Bratysławie przedstawi koncepcję „elastycznej solidarności” w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego

ataczkszydlo***

Niech Szydło jedzie do Izraela i tam urządza się elastycznie, i solidarnie – żydzi się ucieszą. — W Polsce jest to szkodliwe:  —  Taczka czeka.

Red. Gazeta Warszawska

         ==========

— W ramach wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej premier Beata Szydło przedstawi koncepcję —”elastycznej solidarności” w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego

— powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski

Prezydent Andrzej Duda podkreśla,   — że grupa V4 zyskuje na znaczeniu

Koncepcja, która ma być przedstawiona w piątek w Bratysławie,  —  zakłada, że zdolność do przyjmowania uchodźców i imigrantów powinna być dopasowana do rozwoju gospodarczego danego kraju   — i m.in. możliwości jego rynku pracy.

Na piątkowej, wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudą, konferencji prasowej padło pytanie m.in. o nowe pomysły na rozwiązania problemu kryzysu migracyjnego.

Odpowiadając, szef MSZ nawiązał do trwającego w Bratysławie nieformalnego spotkania przywódców 27 unijnych państw.

 — Myślę, że w tej chwili pani premier Beata Szydło prezentuje wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej  —  i m.in. w kwestii migracyjnej proponuje koncepcję tzw. elastycznej solidarności

—  powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył, że w UE są państwa posiadające różny stopień rozwoju gospodarczego i różną zdolność absorpcji uchodźców i imigrantów.

  — W   związku  z tym należy dopasować odpowiedzi każdego państwa do poziomu gospodarczego, do rynku pracy,   — do benefitów socjalnych, —  jakie   można   zaproponować   bądź uchodźcom,   bądź imigrantom

—  powiedział Waszczykowski.

Podkreślił, że są w UE państwa, które mają niedobory na rynku pracy i mogą przyjąć nawet znaczącą liczbę uchodźców, czy nawet imigrantów.

— Ale   —  zaznaczył szef MSZ   — są   też   takie unijne państwa, które mają inny poziom rozwoju gospodarczego, niższy od nawet średniej europejskiej.

— W związku z tym   —  mówił Waszczykowski   —  takie państwa mogą przyczyniać się do rozładowania kryzysu uchodźczego i imigracyjnego w inny sposób,  

— np. poprzez dotowanie programów humanitarnych, wspomaganie obozów uchodźczych, wsparcie uchodźców 

— „tam, gdzie najbardziej tego potrzebują, — czyli w państwach ościennych wokół państw, gdzie rodzą się konflikty”.

Prezydent pytany podczas konferencji,   — czy Węgrzy są jedynym sojusznikiem Polski w Grupie Wyszehradzkiej odpowiedział,

— że już w trakcie kampanii prezydenckiej słyszał argument, — że grupa V4 nie ma   „żadnego znaczenia”   i   jest „martwa”.

Podkreślił,  —  że   w   trakcie   ostatniego   roku   grupa   V4 dzięki umiejętności współpracy między głowami państw, szefami rządów i szefami MSZ —  „zyskała znaczenie”   — w przestrzeni nie tylko europejskiej, ale też światowej.

—  Oczywiście nie wszystkie państwa w obrębie Grupy Wyszehradzkiej mają we wszystkich kwestiach dokładnie tożsame spojrzenie i dokładnie tożsame interesy

  — mówił Duda.

Według niego   — między członkami grupy jest „generalna zgodność„, — że do Brexitu doszło, bo  —  „UE nie funkcjonuje dobrze”.

Zdaniem   prezydenta   —   Unia musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby obywatele Wielkiej Brytanii chcieli do niej wrócić.

— UE musi się stać na powrót atrakcyjnym projektem

—  mówił Duda.

Jak   dodał,  —  Unia   powinna   przestać być opresyjna i przestać się kojarzyć z tym, że — „ciągle się czegoś zabrania”.

Duda zaznaczył,   — że w gronie V4 trwa dyskusja,

— „w jakim kierunku powinna podążać Europa, by wróciła wiara w europejski projekt”.

Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentują w piątek na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie główne punkty wspólnego 

— stanowiska Grupy Wyszehradzkiej dotyczące bezpieczeństwa, nowego porozumienia migracyjnego i przyszłości wspólnego rynku.

Spotkanie przywódców 27 państw członkowskich  —  bez udziału Wielkiej Brytanii 

—  w piątek w Bratysławie ma rozpocząć w UE dyskusję na temat przyszłości Wspólnoty w obliczu Brexitu.

***

PAP /17 wrze 2016 / Za; http://gazetawarszawska.com/politics/4501-premier-w-bratyslawie

ZOBACZ:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, KAPITALIZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.