Parlament Ukrainy potępił polską uchwałę o ludobójstwie na Wołyniu. „To upolitycznianie historii”

9429794-ukrainski-parlament-900-555Ukraiński parlament / PAP/EPA / ROMAN PILIPEY

Parlament Ukrainy potępił w czwartek lipcowe decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej,   — uznając, że określenie jej mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” — i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

W przyjętej późnym popołudniem rezolucji — Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała o pojednanie między dwoma narodami na zasadzie wzajemnego, chrześcijańskiego przebaczenia — oraz o rzetelne zbadanie wydarzeń, do których doszło na Wołyniu w latach drugiej wojny światowej.

Wbrew oczekiwaniom — ukraińscy deputowani nie zajęli się projektami rezolucji, w których, w odpowiedzi adresowanej polskim senatorom i posłom, proponowano m.in. upamiętnienie „ofiar ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”.

Parlament w Kijowie oświadczył m.in., że z

— „żalem, rozczarowaniem i głębokim zaniepokojeniem”

— przyjął decyzje Senatu i Sejmu w sprawie wydarzeń na Wołyniu.

—  Parlament Ukrainy uważa, — że ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP (…) —  jest przejawem upolitycznienia tragicznych stronic ukraińsko-polskiej historii

czytamy w ukraińskiej uchwale.

***

Czytaj więcej

Rzeź wołyńska to ludobójstwo. Sejm przyjął specjalną uchwałę

Źródło: PAP

08.09.2016, 16:37

Za; http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/530460,parlament-ukrainy-potepil-polska-uchwale-o-ludobojstwie-na-wolyniu-to-upolitycznianie-historii.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.