Anna Zalewska: Polacy ponoszą współodpowiedzialność za Jedwabne

ZOBACZ:

Światowy Kongres Żydów chce reakcji polskiego rządu na słowa Zalewskiej

…  a co poniektórzy już podjęli  bezkompromisową walkę  „W obronie pani minister Zalewskiej”   …

____________________________________________________________

zalewska_3_2TELEWIZJA REPUBLIKA

— To była współodpowiedzialność Polaków, a nie sprawstwo

– powiedziała na antenie RMF FM minister edukacji Anna Zalewska pytana przez Roberta Mazurka o to, kto zabił Żydów w Jedwabnem.

— Mówmy o udziale Polaków w dramatach w szerokim kontekście historycznym

— dodała.

—  Ja bardzo dobrze współpracuję ze środowiskami żydowskimi, jak z każdymi innymi.

—   O   Jedwabnem mówiłam już na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, gdzie prosiłam o poruszanie tej sprawy   w   szerokim kontekście – okupacji, niewoli niemieckiej, realiów roku 1941

– tłumaczyła na antenie RMF FM Zalewska, pytana przez dziennikarza, dlaczego nie chce przejść jej przez gardło,   — tak jak prezydentowi Dudzie czy ministrowi Kolarskiemu,   — że to polscy obywateli zabili w Jedwabnem innych polskich obywateli.

Robert Mazurek dopytywał minister o kwestię mordowania Żydów w Jedwabnem, odnosząc się do jej wypowiedzi z lipca tego roku.

Wówczas Zalewska w „Kropce nad i” stwierdziła,   — że dramatyczna historia, która wydarzyła się w Jedwabnem, jest również kontrowersyjna i trudno patrzeć na nią jednoznacznie.

—  Musimy z bólem powiedzieć, że była w tym współodpowiedzialność Polaków, ale nie sprawstwo

– powiedziała minister w rozmowie z Mazurkiem

– Nie należy Jedwabnego traktować jako jedynego źródła wiedzy o zachowaniu Polaków w stosunku do Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Proszę pamiętać, że państwo podziemne karało za mordowanie Żydów. Mówmy o udziale Polaków w dramatach i pogromach, ale mówmy o tym w szerokim kontekście historycznym.

Źródło: rmf

8 września 2016

Za; http://telewizjarepublika.pl/anna-zalewska-polacy-ponosza-wspolodpowiedzialnosc-za-jedwabne,37642.html

ZOBACZ:

Apel o ekshumację w Jedwabnem

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, Holokaust, II Wojna Światowa, III RP, JEDWABNE, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Roszczenia żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.