Plan Morawieckiego napisały zagraniczne firmy konsultingowe? – Rząd Szydło nie był pierwszy, te firmy pisały też dla Kopacz |POLECAM!

386171_abigFot. zrzut ekranu

Opublikowany  pod koniec lipca Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, — zwany potocznie „planem Morawieckiego”, — miał być najważniejszym dokumentem rządowym ostatnich lat, wyznaczającym długofalową strategię gospodarczą państwa.

Jednak wiele wskazuje na to,   — że kluczowy udział w jego powstaniu miały firmy konsultingowe,  —  a wśród nich podmiot,   — który dla rządu Ewy Kopacz napisał plan ratowania kopalń.

Była wiceminister finansów, a obecnie posłanka PO Izabela Leszczyna jako pierwsza napisała, — że rząd mija się z prawdą, mówiąc, że za jego przygotowaniem stoi 12 eksperckich zespołów.

  — To kłamstwo. Tak naprawdę napisała go amerykańska firma konsultingowa

—  stwierdziła Izabela Leszczyna.

Była wiceminister finansów nie podała żadnej nazwy, ale money.pl już wcześniej   udało   się   ustalić,   —   że   w   prace nad planem Morawieckiego — zaangażowany był pracownik amerykańskiej firmy Boston Consulting Group (BCG).

Polska bez papieru, gotówki i kolejek

Rewolucję cyfrową, której najbardziej spektakularnym przejawem ma być dowód osobisty w smartfonie, zapowiedziała w maju minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Na wspólnej konferencji prasowej 20 czerwca minister Streżyńska i wicepremier Morawiecki  —  oficjalnie zaprezentowali program Od papierowej do cyfrowej Polski.

  —   Stworzymy Polskę bez papieru, gotówki i kolejek

—  zapowiedziała Streżyńska.

Jak napisano w opublikowanym tego dnia komunikacie Ministerstwa Rozwoju,   — program Od papierowej do cyfrowej Polski,   — wpisuje się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

— „Prace są prowadzone w zespole zadaniowym przy Komitecie Rady Ministrów ds. Cyfryzacji we współpracy z innymi resortami i partnerami biznesowymi”

  — napisano.

O udziale firm konsultingowych w pracach nad tym programem nie wspomniano.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji program Od papierowej do cyfrowej Polski  —  jest opublikowany w formie prezentacji pdf.

Gdy pobierzemy ten plik i zaglądniemy do właściwości dokumentu, — okazuje się,   — że jako autor figuruje w nim Maciej Klimek.

Zazwyczaj jako autor tego typu dokumentów rządowych występuje pracownik biura prasowego któregoś z resortów, ale w tym przypadku jest inaczej.

Maciej Klimek nie jest bowiem osobą zatrudnioną w Ministerstwie Cyfryzacji, — lecz wysokim rangą pracownikiem polskiego oddziału Boston Consulting Group.

Firma konsultingowa „koordynuje i edytuje” za darmo

W poniedziałek poprosiliśmy rzecznika Ministerstwa Cyfryzacji Karola Manysa   o   wyjaśnienie,     —   na   jakich zasadach Maciej Klimek brał udział w pracach na rzecz MC   — i czy otrzymał za to wynagrodzenie.

Zapytaliśmy też,   — czy ministerstwo zawarło jakąś umowę z Boston Consulting Group,

— ponieważ firma ta nie widniała rejestrze umów Ministerstwa Cyfryzacji.

Rzecznik resortu cyfryzacji w przesłanym money.pl mailu wyjaśnił,

— że Maciej Klimek jest jednym z ekspertów zaangażowanych w prace działającego w ministerstwie zespołu Paperless&Cashless   — i uczestniczy w przygotowaniu założeń programu Od papierowej do cyfrowej Polski.

—  Nie jest jednak, ani nie był, zatrudniony w Ministerstwie Cyfryzacji, w resorcie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

MC nie zawierało też umowy z Boston Consulting Group na opracowanie prezentacji

—  podkreśla Manys.

Następnego dnia po rozmowie z rzecznikiem Manysem w rejestrze pojawił się zapis o zawarciu 27 lipca umowy między MC a BCG na kwotę 153 tys. zł.

Umowa ta dotyczy

—  „opracowania koncepcji zawierającej model zarządzania portfelem publicznych projektów informatycznych w Ministerstwie Cyfryzacji”.

Jak jednak podkreślił Karol Manys, — umowa ta „dotyczy zupełnie innego zakresu”  —  niż program Od papierowej do cyfrowej Polski.

Dokument rządowy czy nie?

Jak wynika z relacji rzecznika, BCG

— „w pierwszym etapie prac przedstawiło doświadczenia międzynarodowe,   — a obecnie zajmuje się koordynacją prac i warstwą edycyjną raportów”.

  — Prezentacja została przygotowana pro bono przez wszystkich ekspertów pracujących w programie.

— Pan Maciej Klimek pełnił przy tym rolę koordynatora odpowiedzialnego za złożenie wiedzy dostarczonej przez poszczególnych ekspertów w jedną całość

—  przekonuje rzecznik resortu.

W przesłanym money.pl oświadczeniu, BCG wyjaśnia, — że „wspiera ekspercko”   projekt   Od   Papierowej   do   Cyfrowej   Polski,   co — jak pisze — wpisuje się w wielokrotnie komunikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji strategię współpracy administracji publicznej z partnerami biznesowymi.

— „Wsparcie BCG dotyczy przedstawienia najlepszych światowych praktyk  z obszaru cyfryzacji oraz strukturyzowania prac projektowych”

—  napisano w mailu.

Karol Manys podkreślił,   — że prezentacji Od papierowej do cyfrowej Polski nie można nazywać „dokumentem rządowym”,   — a takim mianem według niego można określić dopiero np. projekt rozporządzenia.

Dodał, że prezentacja jest jedynie

— „fotograficznym zapisem prac zespołu Paperless&cashless,   — w którym działa kilkaset osób z administracji i biznesu.

—  Żadna z zaangażowanych osób nie pobiera za to wynagrodzenia

—  zaznaczył.

Zgodnie z informacją zamieszoną w omawianej prezentacji, program Od papierowej do cyfrowej Polski   — działa jako zespół zadaniowy Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, który jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

Jego zadaniem jest rozpatrywanie, opiniowanie i monitorowanie projektów informatycznych.

— Przewodniczącym komitetu jest min. Streżyńska, — a w jego skład wchodzą też wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny oraz jedna z urzędniczek tego resortu.

Trzy firmy konsultingowe

Zapytaliśmy Izabelę Leszczynę,   — czy ma informacje, jakie firmy konsultingowe były zaangażowane w pracach nad planem Morawieckiego.

Jak mówi nam,  —  chodzi o trzy firmy, przy czym „wiodąca rola” miała przypaść firmie McKinsey,   — a w pracach „z pewnością uczestniczyła też firma Boston Consulting Group.

Była wiceminister finansów powołuje się na „źródła zbliżone do rządu”, ale zaznacza,    że nie chce zdradzać swoich informatorów.

—  Nie chcę nikomu robić kłopotu

—  wyjaśnia.

—  Najbardziej bulwersujące dla mnie jest to, że rząd chwali się dwunastoma zespołami międzyresortowymi,  —  ale to nie one napisały tę strategię

– mówi Leszczyna.

I dodaje,  —  że takie zamówienie

—  „mogłoby podlegać pod zamówienia publiczne”.

Polityk PO twierdzi,   — że nawet ponad połowa całego dokumentu to „programy, które już istniały i są ogłaszane jako jakieś nowości”.

—  Opakowano marketingowo pomysły, które wymyślaliśmy bez pomocy firm konsultingowych, — a pozostałe rzeczy to drony, promy i luxtorpedy

—  mówi polityk PO.

Z usług BCG korzystał też rząd Ewy Kopacz

Gdy przypomnieliśmy, że półtora roku temu wykazaliśmy,   — że rząd Ewy Kopacz posłużył się pomocą Boston Consulting Group przy opracowaniu planu naprawczego kopalń,  

— Izabela Leszczyna nie zaprzeczyła, że taka współpraca miała miejsce, ale zapewniła, że

— „spotkania rządowego zespołu ds. restrukturyzacji kopalń się odbywały”.

  — Może ta firma opakowała nam to jakoś

—  powiedziała.

—  Ale zgadzam się,  —  że wszystkie takie rzeczy muszą być transparentne, jeśli coś tam było nietransparentne, to źle

—  przyznała.

Izabela Leszczyna uważa jednak,   — że „uratowanie 10 kopalń” — a napisanie strategii rozwoju państwa to „inny kaliber”.

—  Dla kopalń niech piszą eksperci, ale rozwój całego państwa?

To ma nam wymyślać prywatna firma? — Od tego mamy kilkanaście ministerstw

—  przekonuje.

Money.pl zwrócił się do polskiego oddziału McKinsey, z prośbą o wyjaśnienie,  —  czy firma ta brała udział w pracach nad planem Morawieckiego.

Od pracowniczki McKinsey dowiedzieliśmy się jedynie,   — że z powodu urlopu rzeczniczki na razie nie jest w stanie nam pomóc w tej kwestii.

Z kolei biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju przesłało nam oświadczenie, w którym napisano,   — że Maciej Klimek

—  „nie jest zatrudniony w Ministerstwie Rozwoju i nie pełni funkcji doradczych wobec tego resortu”.

[ZOBACZ: Kukiz’15 pyta Morawieckiego, czy jego plan współtworzą zagraniczne firmyemjot]

***

Sebastian Ogórek/redaktor Money.pl

Aktualizacja 11.08.2016

Za; http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plan-morawieckiego-firmy-konsultingowe,68,0,2136388.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, FINANSE GOSPODARKA, FINANSJERA ŚWIATOWA, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, KAPITALIZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.