Czy będzie podpisana polsko-ukraińska deklaracja historyczna?

3748652.jpg 1© Sputnik. Andrey Stenin

24 sierpnia na uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy — wśród gości zaproszonych przez Petro Poroszenkę będzie też prezydent Polski Andrzej Duda.

Komentatorzy zwracają uwagę na wiele kontrowersji w percepcji różnych historycznych wydarzeń ze strony Polaków oraz Ukraińców,  —  zwłaszcza tych skrajnie nacjonalistycznych.

O tym mowa w wywiadzie przeprowadzonym przez korespondentkę radia Sputnik  — Irinę Czajko   — z doktorem politologii, wykładowcą  Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu,   — Andrzejem Zapałowskim.

— Szef Ministerstwa Spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin sugeruje,   — że w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie ma być podpisana deklaracja poświęcona sprawom historycznym. — Ale przecież historyczne stanowisko zwolenników ideologii banderowskiej jest bardzo dalekie od prawdy.

— Ta deklaracja jest raczej wielką niewiadomą,   — ponieważ, żeby prezydent podpisywał deklarację historyczną, — powinna się odbyć w jednym i w drugim kraju poważna debata.

Ta deklaracja nie powinna być redagowana w cieniu gabinetów, tylko w środowiskach, które mają coś do powiedzenia.

Myślę, że ta deklaracja jest przede wszystkim potrzebna Ukrainie, żeby niwelować to, co się stanie w tym momencie, kiedy za półtora miesiąca wejdzie na ekrany film fabularny o Wołyniu.

— Według nacjonalistów, którzy gloryfikują OUN-UPA   — tzw. etniczne ziemie ukraińskie powinny wrócić do Ukrainy.   — Czy była na to jakaś reakcja ze strony polskich władz i polskiego społeczeństwa?

— Polskie władze na razie nie zauważają problemu. — Polskie społeczeństwo odwrotnie.   — Bardzo jednoznacznie, negatywnie podchodzi do tych działań.

Trzeba zwrócić uwagę na to,   — że nacjonaliści mają pretensje terytorialne do Rosji, Białorusi, Rosji, Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji  —  i w przyszłości, — ich zdaniem,   — należy te wszystkie ziemie zjednoczyć z Ukrainą.

Dlatego przez wiele lat w styczniu były organizowane uroczystości tzw. soborności ziem ukraińskich, gdzie oprócz świętowania drukowano mapy z tymi terytoriami.

— Światosław Szeremeta,   — ukraiński urzędnik w randze ministra twierdzi,   — że polska kontrdemonstracja w Przemyślu była zorganizowana za pieniądze Putina.  —  Czy może był Pan świadkiem tych wydarzeń? Co Pan sądzi o tym?

— Nie, nie byłem, bo w tym dniu miałem zajęcia ze studentami w Rzeszowie.

Znam tę sytuację z relacji.   — Oczywiście jest to kolejna bzdura.

Tak naprawdę, pan Szeremeta publicznie wyzwał pana Majkowskiego, groził, że zrobi z nim porządek.

Od   dwóch tygodni obserwujemy nagonkę medialną na pana Majkowskiego. — Próbuje się go zrobić agentem, szuka się jakiś związków z Rosją.

Pan Mirosław Majkowski jest rekonstruktorem historycznym w Przemyślu, który między innymi zorganizował kilka lat temu pod Przemyślem wielką rekonstrukcję historyczną ludobójstwa na Wołyniu.

Obserwowało to 15 tysięcy osób.

Oprócz tego,   — jak mu zarzucają,   — odnalazł szczątki żołnierzy rosyjskich z  I wojny światowej,   — zaprosił rekonstruktorów z Moskwy i konsula rosyjskiego i uroczyście pochowano tych żołnierzy.

— Jaka jest Pana wizja relacji polsko-rosyjskich.  — Jak Pan ocenia perspektywę kontaktów nie tylko politycznych, lecz też gospodarczych, kulturalnych itd.?

— Ja myślę, że zarówno strona polska jak i rosyjska są skazane na siebie w wymiarze najbliższych dwóch lat.

Sytuacja międzynarodowa wymusi ocieplenie tych stosunków.

Przede wszystkim kwestia zagrożenia muzułmańskiego, napięcia związane z terroryzmem w Europie i na Bliskim Wschodzie, — to wszystko będzie powodować to,  

— że jeżeli politycy po obu stronach sami nie zrozumieją tego, — to sytuacja wymusi na nich konieczność ocieplenia tych relacji.

Irina Czajko

09:20 23.08.2016

Za; http://pl.sputniknews.com/opinie/20160823/3748693/Ukraina-Niepodlegosc-Rosja.html

ZOBACZ:

Ukraińcy mają dość. Zbliża się bunt

Ukraińska pułapka: Duch Dudy

Sondaż: tylko 38% Ukraińców uważa, że Ukraina jest niezależna

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.