Afera reprywatyzacyjna. Ratusz oskarża ministerstwo i komisarza – „wprowadziło nas w błąd”

d66b6bc1-6cc7-48ca-9f4d-e17fb740f824.jpg 1Urzędnicy ratusza o reprywatyzacjiTVN24

– Nie byłoby sprawy Chmielnej 70, — gdyby SKO nie unieważniło decyzji odmawiającej  zwrotu tej nieruchomości, — a Ministerstwo Finansów nie miało bałaganu w dokumentacji

– powiedział na wtorkowej konferencji wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Urzędnicy ratusza odnieśli się do zarzutów w sprawie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości..

Podczas specjalnej konferencji wiceprezydenci Warszawy Jarosław Jóźwiak i Michał Olszewski odnieśli się do zarzutów wobec ratusza po ujawnieniu nieprawidłowości przy zwrotach nieruchomości, odebranych mieszkańcom na mocy tzw. dekretu Bieruta z 1945 roku.

Jarosław Jóźwiak powiedział, — że zamieszanie przy reprywatyzacji spowodowane są błędami Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Ministerstwa Finansów.

—  Nie byłoby sprawy Chmielnej 70,   — gdyby SKO nie unieważniło decyzji   odmawiającej   zwrotu   tej   nieruchomości,     — a przypomnę, że powinno zbadać proces indemnizacji,   — do czego zobowiązują je wyroki sądu.

— W ogóle sprawa nie trafiłaby do warszawskiego ratusza

– powiedział wiceprezydent Warszawy.

— Drugą sprawą jest niestety bałagan w dokumentach MF, którego przykładem   jest   przypadek  Chmielnej 70,   — kiedy nie wydano decyzji,   potwierdzającej   przejęcia tego mienia na Skarb Państwa mimo,  że od lat 70 było do tej decyzji zobowiązane

  — dodał.

Przypomnijmy,   — MF oświadczyło, że rok przed zwrotem działki przy Chmielnej 70 przekazało stołecznemu ratuszowi listę nazwisk osób, które zostały spłacone.

Bałagan ministerstwa

Urzędnicy ratusza przekonywali, że przykładem na bałagan w dokumentacji resortu finansów jest także sprawa zwrotu kamienicy przy ulicy Smolnej 17.

Chodzi o reaktywowaną przedwojenną spółkę – Fabrykę Celulozy.

—  MF odpowiedziało że nie dysponuje dokumentacją, aby za te nieruchomość zostało wypłacone odszkodowanie i odesłało nas na swoją stronę internetową.

Firma była tam wymieniona.   — Czy była to kolejna próba wprowadzenia w błąd urzędników ratusza?

– dodał wiceprezydent Warszawy.

Jóźwiak pokazał także decyzję zwrotową kamienicy przy ulicy Nabielaka, w której mieszkała działaczka lokatorska Jolanta Brzeska.   — Jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim,  —  a przyczyny jej śmierci nie zostały wyjaśnione.

—   Kamienica  została zwrócona 24 stycznia 2006 roku za prezydentury i czasów kiedy w Warszawie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

— Decyzję zwrotową podpisał komisarz, — dokładnie sekretarz m. st. Warszawy Mirosław Kochalski

– powiedział Jóźwiak.

—  Wszystkie   decyzje zwrotowe podpisywali do tej pory dyrektorzy biur.

Jest to sytuacja bez precedensu.   — Rozumiem, że prokuratura również będzie wyjaśniała,   —  dlaczego na tym szczeblu wyjątkowo podpisano tę decyzję zwrotową.

Przypomnę,   — że   jedna   z   osób,   która była beneficjentem tej decyzji — ma obecnie postawione zarzuty przez prokuraturę, dotyczące kuratorów i ustanawiania kuratorów dla osób nieżyjących,—  o czym informowaliśmy jako miasto, że jest to gigantyczny problem

—  tłumaczył.

Prezydent na urlopie

Na pytanie o to,   — kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniesie się do zarzutów i apeli o jej dymisję

—  Jóźwiak odpowiedział, że prezydenta Warszawy obecnie przebywa na urlopie.  — Po powrocie będzie do dyspozycji dziennikarzy.

—  Hanna Gronkiewicz-Waltz wywalczyła ustawę reprywatyzacyjną jako skuteczne narzędzie w walce z dziką reprywatyzacją.   — To konkretny sukces

—  bronił prezydent Warszawy jej zastępca.

Wiceprezydent   powiedział  także,   — że jest możliwość odzyskania dla miasta gruntu przy przedwojennym adresie Chmielna 70, jeżeli MF potwierdzi,   — że za nieruchomość już zostało wypłacone odszkodowanie.

— Jeżeli pojawiają się nowe okoliczności w sprawie można wznowić postępowanie zwrotowe.

Przykładem jest ul. Twarda, gdzie miasto znalazło za granicą spadkobiercę pominiętego przez sąd.

I właśnie wnioskuje o wznowienie postępowania i odzyskanie tej nieruchomości dla miasta

—  tłumaczył.

  — W przypadku Chmielnej 70 nie możemy doczekać się działania MF, które od 1970 roku było zobowiązane wydać decyzje potwierdzająca indemnizacje.

— Do tej pory tego nie zrobiono z powodu bałaganu

—  dodał.

Ratusz czeka na wyniki śledztwa

Dopytywany o odpowiedzialność polityczną w przypadku ujawnienia w toku śledztw błędów po stronie ratusza,  —  wiceprezydent odpowiedział, że czeka na jego wyniki.

Wskazując   jednocześnie,   —   że   zwrotów  nieruchomości dokonywano także w czasach rządów PiS w stolicy.

—  Mam nadzieje ze wykażę dlaczego MF nie dopełniło swoich obowiązków i świadomie wprowadza w błąd jak w przypadku ulicy Smolnej.

Ile w czasach rządów PiS w Warszawie oddano nieruchomości.

— Wówczas nie sprawdzano indemnizacji. — Dopiero my kazaliśmy sprawdzać te listy w ministerstwie.

Może się okazać, że oddano wiele nieruchomości za wielkie pieniądze

—   powiedział Jóźwiak.

Z kolei Michał Olszewski opowiedział o pomocy miasta dla lokatorów reprywatyzowanych budynków.

—  Nowy   projekt  uchwały rady wprowadza zapisy,

—  że wszystkie rodziny w budynkach reprywatyzowanych i które posiadaj co najmniej jedną osobę, której jedynym źródłem jest renta bądź emerytura, —  które mają ukończony 80 rok życia   — będą zwolnione z jakichkolwiek kryteriów dostępu do mieszkań komunalnych

—  tłumaczył wiceprezydent Warszawy.

Prokuratorzy już działają

Dzisiaj Prokuratura Krajowa wydała komunikat o przekazaniu do prowadzenia Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu dziewięć spraw dotyczących zwrotu nieruchomości położonych na terenie Warszawy na rzecz byłych właścicieli, ich następców prawnych i pełnomocników.

— Postępowania   te   dotyczą między innymi nieruchomości położonej przy ul.   Chmielnej   70 (obecnie Plac Defilad 1),—  przy ul. Kazimierzowskiej 34 —  i innych.

— „W sprawach tych badane jest usiłowanie doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, — poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości”

—  czytamy w komunikacie PK.

Jak poinformowano, — prokuratorzy sprawdzają również prawidłowość działania m.in. urzędników z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy i urzędników z Ministerstwa Finansów.

Śledczy sprawdzą także rzetelność i wiarygodność dokumentów przedkładanych w toku postępowań reprywatyzacyjnych.

Dzisiaj Rafał Bochenek, rzecznik rządu dementował wprowadzenie zarządu komisarycznego w Warszawie.

TVN24

skw/sk

Za; http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,afera-reprywatyzacyjna-ratusz-oskarza-ministerstwo-i-komisarza,209779.html

Zobacz: PiS: za zamieszanie jest odpowiedzialna Gronkiewicz-Waltz

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że zamieszanie wokół reprywatyzacji odpowiada prezydent Warszawy. – Być może nie miała właściwego nadzoru nad… WIĘCEJ »

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, APELE - KOMUNIKATY, Bieda, Eksmisje, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POlska w likwidacji, PROTESTY, Roszczenia wobec Polski, Roszczenia żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.