Światowy Kongres Żydów chce reakcji polskiego rządu na słowa Zalewskiej

lauder_21_07wprost.pl/AWR/Fot. Michael Thaidigsmann/Wikipedia

Wypowiedź szefowej resortu edukacji oraz decyzja burmistrza Jedwabnego odbiły się szerokim echem wśród środowisk żydowskich.

— Ich słowa skrytykował m.in. Ronald S. Lauder, prezes Światowego Kongresu Żydów,   — który domaga się reakcji polskiego rządu w tej sprawie.

Lauder chce, by minister Anna Zalewska i burmistrz Jedwabnego Michał Chajewski

— „niezwłocznie wydali przeprosiny i wycofali swoje uwagi”.

Zwrócił się on do członków polskiego parlamentu z nadzieją, iż rząd ustosunkuje się do obu kwestii i sprawi, — że minister oraz burmistrz niezwłocznie wydadzą oficjalne przeprosiny.

Anna   Zalewska  została dosadnie skrytykowana za swoją wypowiedź, w której nie chciała powiedzieć wprost, kto był odpowiedzialny za pogrom Żydów w Kielcach.

Podobną reakcję środowisk żydowskich wywołała decyzja Michała Chajewskiego, burmistrza Jedwabnego,  —  który wydał pozwolenie na zbiórkę podpisów pod ustawą nakazującą ekshumację zamordowanych w Jedwabnem Żydów.

Jak stwierdził Ronald Lauder,  —  oba zdarzenia negatywnie wpłynęły na starania polskich historyków, którzy

— „spędzili ponad 25 lat na to, by odkryć przerażające akty przemocy dokonywane przez Polaków wobec Żydów”.

– Minister Zalewska i burmistrz Chajewski powinni posłuchać słów prezydenta Dudy,   —  który   na   początku  lipca, w 70. rocznicę pogromu kieleckiego, mówił, że

— „w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce nie ma miejsca dla jakiejkolwiek formy uprzedzeń. Nie ma miejsca dla rasizmu, ksenofobii i dla antysemityzmu”

– mówił Lauder.

– Od czasu upadku komunizmu, polskie społeczeństwo pokazało ogromną odwagę i godność w konfrontacji z strasznymi plamami w historii Polski.

W ten sposób Polacy zyskali nasz podziw i stanowią cenny przykład do naśladowania przez kraje sąsiednie, które nie zdołały uporać się z własną historią

– dodał prezes Światowego Kongresu Żydów.

***

wprost.pl/AWR/Fot. Michael Thaidigsmann/Wikipedia

czwartek, 21 lipca 2016 17:31

Za; http://wsensie.pl/polska/15994-burza-po-slowach-zalewskiej-i-burmistrza-jedwabnego-swiatowy-kongres-zydow-domaga-sie-reakcji-rzadu

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, Holokaust, II Wojna Światowa, III RP, JEDWABNE, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, Kielce, Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL), PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Roszczenia żydowskie, Zbrodnie żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.