EurActiv.com: Amerykanie przenoszą broń nuklearną z Turcji do Rumunii!

mid_45381REUTERS / FORUM

Amerykanie, z powodu gwałtownego pogorszenia relacji z Ankarą, zaczęli przenosić broń nuklearną z bazy wojskowej w Turcji do Rumunii – donosi portal EurActiv,   — powołując się na informacje od dwóch niezależnych źródeł.

Według jednego ze źródeł, — ewakuacja broni taktycznej jest bardzo wymagającym zadaniem tak pod względem technicznym, jak i politycznym.

Nie   jest   łatwo   przenieść   ponad  dwudziestotonową bombę atomową

— mówił jeden z informatorów portalu.

Według niedawnego raportu Stimson Center,   — od zakończenia zimnej wojny   w tureckiej bazie lotniczej Incirlik – około 100 km od granicy z Syrią  — przechowywano 50 sztuk amerykańskiej broni taktycznej.

W czasie tłumienia zamachu stanu, który próbowano przeprowadzić w połowie lipca w Turcji,   — lotnisko   w   Incirlik   zostało  zablokowane.

Ankara zabroniła amerykańskim samolotom startować.   — Nie zezwoliła także na przyloty bombowców.

— Ostatecznie dowódca bazy został zatrzymany pod pretekstem zaangażowania w wojskowy zamach stanu.

Amerykanie obawiają się, że w sytuacji przedłużających się represji wobec domniemanych   zamachowców,   —   nie   będą w stanie zachować kontroli nad zgromadzoną w bazie bronią nuklearną.

Inne źródło, na które powołuje się portal twierdzi,   — że stosunki amerykańsko-tureckie pogorszyły się po zamachu stanu tak bardzo, że Waszyngton całkowicie utracił zaufanie do Ankary.

Amerykańska broń taktyczna jest więc ewakuowana do rumuńskiej bazy lotniczej w Deveselu, położonego blisko miasta Caracal,   — gdzie powstaje tarcza antyrakietowa,   — z czego niezadowoleni są Rosjanie.

Portal EurActiv zwrócił się do Departamentu Stanu USA i tureckiego oraz rumuńskiego MSZ,   — by skomentowali te doniesienia.

Zarówno Amerykanie, jak i Turcy obiecali to zrobić.

— Po kilku godzinach, Departament Stanu stwierdził, że kwestia ta powinna zostać przekazana do Departamentu Obrony.

EurActiv zapowiedział, że opublikuje odpowiedź tak szybko jak to będzie możliwe.

W międzyczasie przedstawiciele biura NATO nadesłali dyplomatycznie sformułowany komentarz, sugerując, — że sojusznicy muszą być poinformowani na czas,   —  że  broń nuklearna USA rozmieszczona w Europie pozostaje „bezpieczna”.

„Odnośnie Państwa pytania, proszę sprawdzić komunikat z warszawskiego   szczytu   NATO,   —   opublikowany  w dniu 9 lipca 2016 r., pkt 53:

— ‘nuklearne odstraszanie NATO opiera się również w części na broni nuklearnej Stanów Zjednoczonych   — wcześniej rozmieszczonej w Europie i na zdolnościach   — oraz infrastrukturze dostarczanej przez aliantów, których to dotyczy.

Ci alianci winni zapewnić, że wszystkie elementy odstraszania nuklearnego NATO pozostają bezpieczne i skuteczne”

– napisał rzecznik NATO do redakcji portalu EurActiv.

Szczyt NATO odbył się kilka dni przed nieudanym puczem w Turcji.

W ostatnich miesiącach – z powodu licznych ataków terrorystycznych w Turcji i zintensyfikowania działań wojennych w Syrii – pojawiło się zagrożenie dla amerykańskiego arsenału w Incirlik.

—  Ankara  za zamachy obwiniała IS i kurdyjskie bojówki, które pojawiły się na liście organizacji terrorystycznych UE i USA.

Rumuńskie   ministerstwo spraw zagranicznych stanowczo zaprzeczyło jednak doniesieniom,  —   jakoby  kraj stał się domem dla amerykańskiej broni nuklearnej.

„W odpowiedzi na zapytanie, rumuński MSZ stanowczo odrzuca informacje, o których mowa”

—  napisał rzecznik rumuńskiego MSZ.

Portal EurActiv zauważa jednak,   — że zgodnie z praktyką wywodzącą się z czasów zimnej wojny,

—  wyciekłe   informacje dotyczące obecności amerykańskiej broni jądrowej na terytorium europejskim, nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Powszechnie jednak wiadomo, że Belgia, Holandia, Niemcy i Włochy taką broń posiadają.

Po nieudanym puczu, stosunki między Waszyngtonem i Ankarą są najgorsze od    kilkudziesięciu   lat,   —  to znaczy od przystąpienia Turcji do NATO w 1952 roku.

Ankara uważa, że rząd USA wspiera tureckiego duchownego wygnanego z kraju  —  Fethullaha Gülena, oskarżanego o próbę wywołania puczu.

Turcja domaga się ekstradycji Gülena.

24   sierpnia   z   wizytą   do Ankary wybiera się wiceprezydent USA Joe Biden, z którym ta kwestia ma być omawiana.

Arthur H. Hughes,   —  emerytowany   ambasador USA w Jemenie — napisał 17 sierpnia w analizie dla portalu EurActiv,   — że Gülen rzeczywiście otrzymał znaczną pomoc CIA.

Napięte relacje USA z Turcją wykorzystuje Moskwa.

9 sierpnia   prezydent   Rosji Władimir Putin i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan   — zobowiązali się do zwiększenia współpracy i wymazania z pamięci „trudnych” chwil z przeszłości.

Wizyta Erdogana w rodzinnym mieście Putina   —  Petersburgu – była pierwszą podróżą zagraniczną od nieudanego zamachu stanu.

 

***

Źródło: euractiv.com., AS.

2016-08-18
Read more: http://www.pch24.pl/euractiv-com–amerykanie-przenosza-bron-nuklearna-z-turcji-do-rumunii-newsletter-spec,45381,i.html#ixzz4HmBdH5U5

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III Wojna Światowa?, NATO, POLITYKA, Rosja, Turcja, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.