Źródło w PiS: USA naciskały na Polskę ws. uchwały o ludobójstwie wołyńskim

 1e27b840c677a32081bfd13187ac9e1dSekretarz Stanu USA John Kerry i ambasador Paul W. Jones tuż przed szczytem NATO w Warszawie. Fot. twitter.com

Amerykański rząd poprzez swoich przedstawicieli naciskał na polskie władze, — żeby nie nazywać Rzezi Wołyńskiej ludobójstwem — i nie procedować żadnych uchwał czy ustaw w tej sprawie przed warszawskim szczytem NATO.

Informuje o tym anonimowe źródło w PiS, które skontaktowało się z Kresami.pl.   — Ambasada USA odmówiła komentarza w tej sprawie.

Przedstawiciele rządu USA w Polsce prowadzili działania mające na celu wywarcie presji na polskie władze, — by Rzezi Wołyńskiej nie nazywać ludobójstwem   — oraz, żeby przed szczytem NATO w Warszawie żadne uchwały  czy ustawy dotyczące 11 lipca nie były procedowane – taką informację otrzymał portal Kresy.pl od wysoko postawionego źródła w PiS.

Według informacji, które otrzymaliśmy, — w sprawie upamiętnienia ludobójstwa   na  Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej — w Kancelarii Prezydenta RP   — co najmniej dwukrotnie interweniował sam Ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones.

Podczas   rozmów   z   prezydenckim   ministrem   Krzysztofem   Szczerskim   — amerykański   dyplomata poruszał m.in. kwestię tzw. uchwały wołyńskiej.

Według naszego źródła, — ambasador Jones miał naciskać, żeby Polska odstąpiła od zamiaru oficjalnego uznania zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach za ludobójstwo.

Z kolei, gdyby ostatecznie miało jednak do tego dojść, — to dyplomata wskazywał,   — by sprawa ta lepiej nie znalazła rozstrzygnięcia przed szczytem NATO w Warszawie.

Do kwestii nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki odniósł się pośrednio również poseł Paweł Szramka, — publicznie pytając podczas sejmowej debaty w dn. 20 lipca br.:

— „(…)   czy   któreś   z   państw sojuszniczych wpływało na decyzję o tym,  — abyśmy ten temat [upamiętnienia ofiar Wołynia] poruszyli dopiero po szczycie NATO?”.

O   tym,   że ws. upamiętnienia ofiar Wołynia polski rząd ugiął się nie tylko pod presją Ukrainy, ale również USA   — wspominali w mediach także inni polscy parlamentarzyści.

— W szczególności wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15 Stanisław Tyszka,   — a także posłanka tego ugrupowania Elżbieta Borowska.

Poprosiliśmy o komentarz Ambasadę USA w Warszawie i samego ambasadora Jonesa.

Przedstawiciele USA odmówili komentarza.

— „Niestety, w interesującej Państwa sprawie nie mamy do przekazania żadnych informacji”

– napisali w odpowiedzi przedstawiciele Biura Prasowego Ambasady Stanów Zjednoczonych.

Zwróciliśmy się w tej sprawie również do Kancelarii Prezydenta RP i ministra Krzysztofa Szczerskiego.   — Tu również odmówiono nam komentarza.

Amerykańskie stanowisko, które miało zostać przedstawione przez ambasadora Jonesa, byłoby wyraźnie zbieżne z warunkami, jakie stawiali polskim władzom przedstawiciele najwyższych władz Ukrainy.

Jak   już   wcześniej podkreślaliśmy, — do ustaleń w kwestii czasu przyjęcia przez polski Sejm uchwały ws. 11 lipca doszło pod koniec czerwca w Truskawcu.

26 czerwca przewodniczący ukraińskiego parlamentu, Andrij Parubij ogłosił, że   — otrzymał   od marszałka   Kuchcińskiego   zapewnienie,   że żadna ustawa czy uchwała ws. rzezi wołyńskiej nie będzie procedowana w Sejmie przed warszawskim szczytem NATO.

— „Jestem przekonany, że nie chodzi tylko o dobre stosunki z Ukrainą.

— Zapewne wpływ na taki bieg wydarzeń miały liczące się kraje w NATO”

– skomentował ten fakt poseł Paweł Szramka z Kukiz’15.

Naciski na Polskę prowadzone były przez Ukraińców już wcześniej, — m.in. podczas wizyty polskich parlamentarzystów w Kijowie.  — Wówczas Parubij i inni  —  nalegali, żeby Polska odstąpiła od ustanowienia 11 lipca świętem, w zamian wskazując dzień 17 września.

— „Każdy   kto   śledzi   poczynania  związane z tą tematyką widzi, że rząd celowo przeciągał termin rozstrzygnięcia sprawy”

– powiedział Kresom.pl poseł Szramka.

„Ponadto ostatecznie przyjęliśmy nie ustawę, a tylko uchwałę upamiętniającą ludobójstwo wołyńskie.

— Ewidentnie wygląda na to, że naszą polityką zagraniczną kieruje zupełnie ktoś inny,   — a my jesteśmy zaledwie pionkiem rozgrywanym na szachownicy”.

Pomimo deklaracji niektórych przedstawicieli PiS,   — nie odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu w dniu 11 lipca, podczas którego miała zostać przyjęta uchwała upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

6 lipca wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15) poinformował na Twitterze, że   — podczas   konwentu  seniorów przedstawiciel PiS Marek Suski powiedział, że

—  jego partia jest przeciw posiedzeniu Sejmu 11 lipca dla uczczenia ludobójstwa na Wołyniu.

Ostatecznie, uchwała wypracowana w oparciu o projekt PiS została przyjęta przez Sejm na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami,   — 22 lipca – po szczycie NATO i po 11 lipca.

Wcześniej przez długi czas o upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i ustanowienie święta 11 lipca walczyły środowiska kresowe.

W tej sprawie naciskali także przedstawiciele Kukiz’15.  — Ponadto, opracowali oni własny projekt ustawy ws. 11 lipca, — a także zabierali w tej kwestii głos w Sejmie.

Zorganizowano również manifestację i marsz poparcia dla ustawy o 11 lipca, w których wzięło udział kilkaset osób   —  w tym posłowie Kukiz’15, a także część senatorów PiS, m.in. prof. Jan Żaryn.

Wielokrotnie i zdecydowanie głos zabierał m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski,   — który w rozmowie z Kresami.pl zaznaczał., że

—  11 lipca będzie testem dla Jarosława Kaczyńskiego, PiS i prezydenta Dudy.

Partia   rządząca   ostatecznie   ugięła   się   i  przyjęła uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

***

PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

Przeczytaj także:  Amerykanie naciskali, żeby Polska nieoficjalnie dostarczała ciężką broń Ukrainie

KRESY.PL / MT

Niedziela, 31 lipca 2016

Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/zrodlo-w-pis-usa-naciskaly-na-polske-ws-uchwaly-o-ludobojstwie-wolynskim

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia wobec Polski, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, USA, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.