Chciały modlitwą ocalić Warszawę – „Warszawska Ósemka Różańcowa”

Maria Okońska to wielka czcicielka Matki Bożej Jasnogórskiej, która przez całe swoje piękne życie jest wyjątkowym narzędziem w rękach Pana Boga.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, Maria Okońska miała 19 lat.

Od 1941 r. prowadziła konspiracyjną pracę wśród młodzieży. Swoim oddziaływaniem objęła kilkaset dziewcząt, uważając, że walczyć o wolność Polski i budować nową Polskę —  to znaczy wychowywać siebie i innych.  

Ta młoda dziewczyna widziała świętość jako wyjątkową szansę dla człowieka.   —  I to przekonanie chciała przekazać innym młodym ludziom, którzy po zakończeniu wojny mieli budować wolną Polskę.

„Miasto Dziewcząt” w Warszawie

W umęczonej Warszawie w mrokach okupacji, w reakcji na okrucieństwo wojenne,  Maria Okońska postanowiła zbudować „Miasto Dziewcząt”, —  czyli instytucję wychowawczą, która będzie przygotowywała apostołów do pracy w swoich środowiskach.

„Miasto Dziewcząt” miało obejmować szkoły, teatry, kościoły i szpitale, które służyłyby w przyszłości wszystkim dziewczętom potrzebującym pomocy.

26 sierpnia 1942 r., podczas konspiracyjnego spotkania w Szymanowie, —  odbyło się pierwsze spotkanie osób stanowiących fundament „Miasta Dziewcząt”.

Ponieważ było ich osiem, nazwały się „Ósemką”.

Jako program duchowy przyjęły Osiem Błogosławieństw, a za swoją patronkę obrały Maryję Królową Polski.

1 listopada 1942 r. w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach z „Ósemką” —  po   raz pierwszy spotkał się ks. prof. Stefan Wyszyński,   —  który wkrótce stał się ich duchowym opiekunem —  Ojcem.

„Miasto Dziewcząt” odegrało wyjątkową rolę podczas Powstania Warszawskiego. —  Ale wyjście z narażeniem własnego życia na ulice powstańczej Warszawy wymagało wcześniej odważnej, wolnej decyzji każdej z dziewcząt.

Czytaj dalej…

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARMIA KRAJOWA, kard. Stefan Wyszyński, KARY BOŻE, KOŚCIÓŁ KATOLICKI W POLSCE, Miejsca Męczeństwa Polaków, N.M.P. KRÓLOWA POLSKI, Powstanie Warszawskie, Warszawa, WIARA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.