Mocne słowa Powstańców na spotkaniu z prezydentem. „Będziemy umierali samotnie, pod płotem”.

u62Gp4m6-681x479***

Mimo, że do głównych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostało jeszcze dwa dni,  —  to pierwsze obchody już się zaczęły.

Dzisiaj   miało  miejsce m.in. uroczyste spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi politykami.  — Podczas przemówień, z ust bohaterów padły jednak gorzkie słowa.

Na spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi byli obecni niemal wszyscy najważniejsi politycy obozu władzy,   — w tym prezydent Andrzej Duda — (mimo zapowiedzi zabrakło jednak Antoniego Macierewicza).

Podczas przemówień Powstańcy oprócz wspomnień związanych z walką z niemieckim okupantem,   — z goryczą mówili również o aktualnej sytuacji w Polsce i stosunku polskich władz i instytucji do bohaterów.

Zbigniew Galperyn,   — wiceszef Związku Powstańców Warszawskich — stanął m.in. w obronie gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego,

— jednego z najwyższych stopniem i wiekiem spośród żyjących Powstańców, którego część konserwatywnej strony sceny politycznej oraz Instytut Pamięci Narodowej oskarża o współpracę ze służbami PRL.

– Podtrzymywanie kontaktów z Urzędem Bezpieczeństwa, jako oficer wywiadu,   — odbywało się na rozkaz i za wiedzą przełożonych.

Niestety nie żyje już nikt, kto może potwierdzić, że generał uzyskał takie polecenie.   — Wiemy, że teraz to tylko słowo przeciw słowu

– powiedział wiceszef ZPW, dodając że   — zdecydował się poruszyć ten temat, mimo   iż   gen. Ścibor-Rylski   prosił,   by   to  przemilczeć i nie zaogniać sporu.

Powstańcy z niekrytym smutkiem wspomnieli również, że   — wciąż nie jest im udzielana wystarczająca pomoc i nie są w stanie spędzić swoich ostatnich dni w godny sposób.

– Jeżeli   w najbliższym czasie nie zostaną podjęte kroki w formie ustawy, które zapewnią powstańcom godną starość,   — może dojść do tego, że bohaterowie będą umierali samotnie, pod płotem

– powiedział prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

[Przeczekają Was… – admin]

Główne obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego odbędą się w poniedziałek 1 sierpnia.

***

http://pikio.pl

A poza tym – Macierewicz, odp…l się od Powstańców ze swoim apelem smoleńskim.
Admin

Za; https://marucha.wordpress.com/2016/07/30/mocne-slowa-powstancow-na-spotkaniu-z-prezydentem-bedziemy-umierali-samotnie-pod-plotem/#more-59591

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Powstanie Warszawskie, PROTESTY, ROCZNICE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.