Znana jest data pochówku szczątek Danuty Siedzikówny „Inki”

danuta-siedzikówna-inka-663x360***

Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek — udzielił informacji o dacie pogrzebu szczątek Danuty Siedzikówny „Inki”, które od 2014 roku, — czyli momentu ich odnalezienia,   — spoczywają w kwaterze na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

— Uroczysty pogrzeb polskiej bohaterki odbędzie się 28 sierpnia br.

Chwili tej domagała się sprawiedliwość od 70 lat, kiedy to „Inka” została zamordowana przez bezpiekę  —  „zachowując się jak trzeba”.

Za   miesiąc   pochowane   zostaną   jej   szczątki,     —   lecz   przykre jest to, że — światła dziennego nie ujrzy duch i dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych.

„Inka” została zabita w czasach, gdy nad Polską rozpościerał się wschodni mrok, a moskiewscy sługusi wykonywali rozkazy swojego pana — i   jest   uroczyście   grzebana  w   dobie,  

—   gdy   „opozycjoniści”   —  wywodzący się  z szeregów katów narodu polskiego

—  realizują politykę zachodnich panów, która jest równie mocno antynarodowa, lecz niezmiernie bardziej wyrafinowana.

Jedni i drudzy potrafili na swój sposób mówić o wolności, lecz mają z nią tyle wspólnego, że   — pierwsi ją mordowali,   — obecni grzebią jej szczątki.

Miejscem   spoczynku  szczątków Danuty Siedzikówny „Inki” prawdopodobnie będzie gdańska kwatera Cmentarza Garnizonowego, w której przed dwoma lata odnalazł je IPN i gdzie od lat znajduje się jej symboliczny grób.

W zeszłym tygodniu   — dnia 20 lipca odsłonięto w Gdańsku tablicę poświęconą 70. rocznicy aresztowania „Inki” w historycznym miejscu, w którym została pojmana przez Urząd Bezpieczeństwa.

Lokalizacja znajduje się przy ul. Wróblewskiego 7,   — natomiast 30 sierpnia ub. odsłonięto również jej pomnik na oruńskim skwerze przy ul. Gościnnej, którzy mierzy 2,5 m.

Na podstawie:
trojmiasto.pl

Lipiec 27, 2016

Za; http://3droga.pl/aktualnosci/polska-znana-jest-data-pochowku-szczatek-danuty-siedzikowny-inki/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, Miejsca Męczeństwa Polaków, Polska, PRL, UB-NKWD, Żołnierze Wyklęci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.