Czołowy ukraiński pisarz: ustanówmy Dzień Pamięci Ofiar Brutalnych Represji II RP na Ukraińcach

1856a689a496af623054c8c4a1d7f810Jurij Andruchowycz. Fot. focus.ua

Znany ukraiński pisarz, Jurij Andruchowycz — wezwał ukraiński parlament do potępienia polityki II RP wobec Ukraińców w latach 1920-1930 i do ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Polskich Represji – w ramach „symetrycznej odpowiedzi”  —  na działania polskich parlamentarzystów.

Informacje o inicjatywie Andruchowycza kolportuje służba prasowa Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego (CBRW) – organizacji założonej przez obecnego szefa ukraińskiego IPN i negacjonistę wołyńskiego, Wołodymyra Wiatrowycza.

Zajmuje się ono głównie badaniem i popularyzacją historii zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Andruchowycz przedstawił swoją koncepcję na łamach ukraińskiego portalu — „Zbrucz”, po przyjęciu przez Senat uchwały upamiętniającej ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej,   — dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Twierdził, że

Polacy w ogóle nie wzięli pod uwagę —  „argumentów ukraińskich historyków”,

a decyzja Senatorów rozpowszechnia  

— „zbyt   uproszczony, jednostronny obraz wojny polsko-ukraińskiej z lat 1942-1947 w polskich mediach”.

Zdaniem pisarza, — skoro polscy politycy nie chcą formalnie uznać

— „przestępstw państwa polskiego względem Ukraińców w okresie międzywojennym”,

to warto

—  „ustalić 14 lub 16 września Dniem Pamięci Ukraińskich Ofiar Masowych i Brutalnych Represji Polskich Władz Okupacyjnych na Ziemiach Zachodnioukraińskich”.

W tekście rozpowszechnianym m.in. przez CBRW podkreślono, że — chodzi o —  „pacyfikację Galicji”, podczas której,   — jak pisze strona ukraińska,

— jesienią 1930 roku polska policja i wojsko represjonowała Ukraińców, pacyfikując antypolski opór,  — czemu towarzyszyć miały  

—  „masowe  aresztowania, pobicia i zabójstwa osób cywilnych, pogromy oraz zamykanie ukraińskich instytucji”.

Przypomnijmy,  że  —  pacyfikacje były odpowiedzią władz Rzeczypospolitej na serię aktów terrorystycznych i sabotażowych dokonanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów.

— Ich celem było zahamowanie rozwoju OUN i rozładowanie napięcia społecznego.   — Polska opinia publiczna domagała się poprawy bezpieczeństwa i oskarżała rząd o bezczynność.

Jak pisał Marek A. Koprowski,   — w czasie pacyfikacji nie spalono żadnego zabudowania, ani też nie oddano żadnego strzału.

Według   oficjalnych   informacji   — w   czasie  pacyfikacji   zatrzymano   1739 osób,   z   których   566   wypuszczono,  — a resztę przekazano do dyspozycji sądu.

Wśród zatrzymanych było 220 studentów, 360 uczniów szkół średnich i 30 księży.

W czasie rewizji znaleziono 1287 sztuk broni długiej, 566 rewolwerów, 398 bagnetów, 31 granatów, kilkadziesiąt metrów lontu i 100 kg materiałów wybuchowych.

Pacyfikacja  wywołała liczne protesty opinii publicznej w niektórych krajach — m.in. w Wielkiej Brytanii, Franci i Niemczech.

Organizacje ukraińskie złożyły skargę do Ligi Narodów.

— Ta jednak uznała, ze postępowanie władz polskich było uzasadnione terrorem OUN.

Andruchowycz uważa, że  —  kwestia ta jest na Ukrainie bardzo zaniedbana, że zamiast tradycyjnej edukacji powinno się zastosować coś w rodzaju „terapii szokowej”.

„Byłem  daleki od tego, żeby proponować ukraińskiemu parlamentowi symetryczną odpowiedź [na uchwałę Senatu – red.].

— Ale po działaniach polskich parlamentarzystów wydaje mi się to być bardzo odpowiednie”

– stwierdził pisarz.

W dopisze CBRW zaznacza, że   — w latach 1942-47 w ramach II wojny światowej toczyła się  —  „druga wojna polsko-ukraińska”.

Według   nieoficjalnych   informacji,   do   których   dotarł   portal   Kresy.pl,  

— Andruchowycz ma prowadzić w ukraińskim parlamencie lobbing na rzecz przyjęcia uchwały o ludobójczej polityce II RP.

Jurij Andruchowycz jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych ukraińskich pisarzy.   — Jest prozaikiem, eseistą i tłumaczem. — Szereg jego książek i zbiorów poezji było tłumaczonych na język polski i wydawane w Polsce.

Andruchowycz   znany   jest  również ze swojego bardzo pozytywnego stosunku do OUN-UPA,

— przy licznych okazjach wybielał tę organizację, — w tym także negując jej antysemicki charakter.

W  2011 roku skarżył się w artykule opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” na opłakany stan stosunków polsko-ukraińskich,   jako remedium postulując opublikowanie zbioru esejów Pawła Smoleńskiego (dziennikarza „Wyborczej”) „Pochówek dla rezuna”.

„Chociaż Andruchowycz chętnie potępia nacjonalizm, (…) — jego rozumowanie nie różni się wiele od rozumowania radykalnej prawicy i narodowych apologetów takich jak Wołodymyr Wiatrowycz.

Nie widzi problemu w kulcie sprawców Holokaustu z OUN i UPA i popełnionych okrucieństwach. — Fakt, że OUN wymordowała, tylko w lipcu 1941 r., około 20.000 Żydów w pogromach, które organizowała częściowo samodzielnie, a częściowo we współpracy z Niemcami, — to żaden problem dla Andruchowycza.

Podobnie nie przeszkadza mu, że z rąk członków OUN i UPA zginęło od 70.000 do 100.000 polskiej ludności cywilnej i około 20.000 cywilnej ludności rosyjskiej i ukraińskiej.

Dla Andruchowycza polerowanie wizerunków OUN-UPA i faszystowskiego ukraińskiego polityka Stepana Bandery jest ważniejsze niż uznanie zbrodni popełnionych przez te grupy, które w ukraińskim nacjonalistycznym dyskursie symbolizują opór przeciwko Związkowi Sowieckiemu i walkę o wolność.

Zaangażowanie Bandery w ukraiński Holokaust lub jego antysemicki i faszystowski światopogląd są w ten sposób całkowicie zanegowane w postsowieckim dyskursie nacjonalistycznym na zachodniej Ukrainie.

— Ta argumentacja jest powtarzana bez zastrzeżeń w artykule Andruchowycza”pisał na jego temat znany historyk, Grzegorz Rossoliński-Liebe.

[Ciekawe, jak długo jeszcze Polacy pozwolą się wodzić żydowskim po-pis-owskim cwaniakom dążącym do założenia Judeopolonii — nakręcającym antyrosyjską, proukrańską politykę polską????

…niech się żydzi martwią „antysemickim charakterem” ???? OUN-UPA — rządzą teraz Ukraińcami i jakoś nie słychać, żeby mieli mieli jakieś pretensje … — w przeciwieństwie do ciągłych kłamstw o rzekomych „polskich pogromach”… —  emjot]

Z kolei w maju Andruchowycz udzielił wywiadu telewizji „112 Ukraina”, — w którym  —   zalecił Ukraińcom maksymalne wykorzystanie ruchu bezwizowego z Europą tak, by wywołać kolejny kryzys migracyjny.

—  Doradzał im masowe opuszczanie Ukrainy i wyjazd do Europy, — gdzie będą mogli pracować i wykorzystywać socjalne rozwiązania państw, w których się osiedlą.

— Argumentował, że przyjazd tysięcy Ukraińców do Unii Europejskiej skłoni ją do przyjęcia Ukrainy do grona państw członkowskich, — ponieważ gdy Bruksela zobaczy, jak wielu Ukraińców jedzie do pracy na Zachód, — to zdecyduje się przyjąć Ukrainę i dać jej duże dofinansowanie, byle tylko powstrzymać napływ ukraińskich imigrantów.

Jak informowaliśmy,  —  w piątek Sejm przytłaczającą większością głosów przyjął uchwałę   ws.   ustanowienia  11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Sejm chciał przyjąć uchwałę przez aklamację,   — jednak zostało to zablokowane przez posłów Nowoczesnej.

KRESY.PL  / Sobota, 23 lipca 2016

KOMENTARZE:

perun:

23.07.2016 11:11
Parafrazując słowa Lema: dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu psychopatów. Z tego co widzę, to bez wątpienia krajem o rekordowym odsetku psychopatów jest Ukraina. Objawem psychopatii jest brak wyrzutów sumienia, brak jakiegokolwiek poczucia winy. Typowy psychopata widzi wszelkie, nawet najmniejsze przewinienia innych wobec siebie, ale sam w swoim odczuciu jest zawsze bez winy. Natomiast kłamstwo, manipulacja oraz instrumentalne wykorzystywanie innych do własnych celów, to jego chleb powszedni. Dokładnie tak zachowują się obecne ukraińskie elity.

Widać teraz jak na dłoni, jaką fikcją jest lansowane w mediach z uporem maniaka tzw. polsko-ukraińskie pojednanie. Ukraińcy oczywiście chętnie by się „pojednali”, ale na swoich warunkach, na zasadzie: „Lachy morda w kubeł”. Takie pojednanie może być zbudowane jedynie na zakłamywaniu historii i zaakceptowaniu ludobójstwa. Tylko że pojednanie zbudowane na fałszu, jest pojednaniem fałszywym.

23.07.2016 11:20
Nie wiem co tak istotnego jest w dorobku Anruchowicza , że nazywa się go „czołowym”, ale podjęcie tematu terroru nacjonalistów w okresie międzywojennym przez Ukrainę to doskonała okazja dla Polski by wręcz ośmieszyć wizje historyczne Wiatrowycza na forum międzynarodowym. tagore

UPAdlina:

23.07.2016 11:39
Po co ta cała szopka z próbami zaprzyjaźnienia Polaków i upadlińców!!…… To nierealne!!……. To byli i są nasi śmiertelni wrogowie!!……. A to, co obecnie widzimy nie wróży jakichś zmian w tym temacie!!

marcin1971:

23.07.2016 12:03
Związek przyczynowo skutkowy te tzw. brutalne represje były sprowokowane falą zamachów terrorystycznych dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów integralnych inspirowanych przez idee Doncowa, bojówki UWO,potem OUN mordowały, podpalały, napadały na urzędy

Roman23:

23.07.2016 12:19
Tak sie konczy rozdawanie naszych Polskich pieniedzy potomka banderowcow . Oni sie jeszcze czuja skrzywdzeni to jest skandal !

Gdzie jest reakcja Polskich wladz . Czy ktos zadal pytanie na co ida te 4 miliarydy za co buduja te pomnik bandytom banderze i szyuchewyczowi przeciez ukraina jest bakrutem .

Slowa prawdy o ludobojstwie bola ukrincow moze wreszcie do nich dotrze ze stawiajac na bandytow upa nigdy nie zbuduja dobrych relacji z Polakami. A dla czytajacych ten portal ukraincow cytat „nie zbudujesz swojego szczęścia na czyimś nieszczęściu „

jaroslaus:

23.07.2016 12:21
wygląda jak żakowski. Pewnie ten sam rabin ich obrzezał.

zefir:

23.07.2016 12:30
Jeżeli mamy licytować się z Ukraińcami wezwaniami to w ramach „symetrycznej odpowiedzi” na działania Jurija Andruchowycza i ewentualne jego poparcie przez Wierchowną R. UPAdliny, to wzywam polski parlament do rozważenia ustanowienia dnia, od którego w Polsce nie będzie żadnego Ukraińca.

Byłoby to zabezpieczeniem się przed przyszłymi banderowskimi oskarżeniami, że w III RP stosowane były brutalne represje wobec nieproszonych gości z Ukrainy.

Wzywam również polskie MSZ do porozumienia się ze swym odpowiednikiem w Federacji Rosyjskiej w sprawie ustanowienia przez tamtejszą Dumę analogicznego dnia od którego w FR nie będzie żadnego Ukraińca.

JaremaW:

23.07.2016 13:52
!00/100. Będę tego dnia świętował jak w Sylwestra albo rocznicę ślubu.

Wilno:

23.07.2016 12:43
Głupi i dziki kraj, oni nawet nie rozumieją na czym polega ich zbrodnia, nie rozumieją, że taka zbrodnia nie może mieć usprawiedliwienia. Jak pokazują nie dawne wydarzenia w Odesie, dla nich normalne na przykład zamknąć ludzi i podpalić nawet w dzisiejszych czasach. To właśnie z tej przyczyny Polska musi być z dala od tego tworu.

mis82:

23.07.2016 13:07
hehehe banderowiec zamiast mózgu ma gówno… Jeśli istniała pseudo wojna polska-ukraińska, to jak ten zjeb nazwie mordowanie Żydów przez kolaborantów z OUN-UPA??? Wojno Żydowsko – Ukraińską???

jaro7:

23.07.2016 13:08
Jeżeli to jest ich czołowy pisarz i „intelektualista” to co prezentuja tam zwykli ludzie. Totalny prymitywizm.I trzeba raz a porzadnie zareagować na ich nieustanne grożby. Zablokowac wjazd do Polski wszystkim upaińcom to oni sami rozgonia to banderowskie towarzystwo.

krok:

23.07.2016 13:28
Mając krew na rękach jak ukraińcy, też bym sie brzytwy chwytał. Niech sobie ustalają nawet dzień wyrzucenia ukraińca z pracy przez Polaka, są w swoim grajdołku, mogą nawet zajadać się we własnych odchodach i mówić, że to kawior. Ja mam w poważaniu, co ukraińcy ustanawiają.

Leszek1:

23.07.2016 13:36
Lata, a wlasciwie wieki antypolskiej propagandy na Ukrainie, kreowanej glownie przez Niemcy, ale tez przez Austrie i Anglie odniosly zdumiewajacy skutek. Ukraincow zaslepia tak wielka nienawisc do nas, ze porozumienie z nimi graniczy wprost z niemozliwoscia i odbiera im mozliwosc logicznego myslenia. Widac to bylo wyraznie w czasie pierwszej i drugiej wojny, a takze w okresie dwudziestolecia. Oczywiscie obecnie tez. Kult zbrodni i zbrodniarzy musi byc zahamowany pod grozba zerwania z nimi stosunkow dyplomatycznych. Argumenty w stosunku do nich mamy silne, tylko kto je uzyje, skoro polski rzad prowadzi polityke dzialan samobojczych.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.