Afera zbożowa z Ukrainą w tle

Zboe-2***

Sprowadzane masowo ukraińskie zboże, ziarna, kukurydza i rzepak — niszczą nasze rolnictwo.   —  Przez wschodnią granicę wjeżdżają miliony ton produktów.

Polskie instytucje odpowiedzialne za rolnictwo nie dostrzegają jednak problemu.

Preferencyjne kontyngenty ustalone na import produktów z hołubionej przez nasze władze Ukrainy  —   opiewają w tym roku na 1 mln ton pszenicy, 400-600 tys. ton kukurydzy i 200-300 tys. ton jęczmienia.

Większość towarów, zamiast przejechać dalej, do innych krajów unijnych, które zgłaszają deficyt (np. do Hiszpanii),  —   trafi na polski rynek.

Nie opłaca się ich transportować dalej – ukraińskie produkty są znacznie tańsze od polskich, a nie rzadko tej samej jakości.

Czy patriotyczny rząd Beaty Szydło zainteresuje się tą sprawą i stanie w obronie rodzimego rynku?

Rolnicy z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego wręcz zdominowali jedno z ostatnich posiedzeń sejmowej Komisji Rolnictwa.

– W całości poświęciliśmy je importowi z Ukrainy

– informuje Jarosław Sachajko, przewodniczący Komisji, a zarazem poseł ruchu Kukiz’15 z Zamościa.

– Wszyscy wiemy, że to zboże wwożone jest do kraju tysiącami ton

– dodaje bez ogródek.

Również Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych stara się zaalarmować  władze, że  —   ukraińskie zboże płynie do Polski praktycznie bez ograniczeń, obniżając tym samym cenę krajowego.   —  Opłaca się je importować nawet z opłatami celnymi.

– Sam fakt, że na granicy można tanio kupić zboże, sprawia, iż firmy obniżają ceny skupu ziarna dla polskich producentów

– ocenia Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Jak przebiega ten proceder?

Zboża – przede wszystkim pszenica – i ziarna   —  kontraktowane są przez zachodnie   firmy   za pośrednictwem polskich.

Produkt   oficjalnie   zostaje już w Polsce,   —  lecz w rzeczywistości na „lewych” papierach jest eksportowany w ramach Unii dalej.

Z   kolei   część   rolników  z Lubelszczyzny kupiła gospodarstwa na Ukrainie —  i stamtąd „ciągnie” zboża do Polski,   —  co przyczynia się do zwiększenia podaży zbóż.

Mniej   wyrafinowany,   ale   za   to   jakże   skuteczny,  —   jest przemyt na wielką skalę.

Informacji o jego zaistnieniu nie posiada Agencja Rynku Rolnego.

Jak to możliwe?

Przecież każdy towar przechodzący przez polskie agencje celne teoretycznie jest rejestrowany.

A   jednak   –   jeśli   na granicę wjeżdża ktoś, kto nie ma nic do zadeklarowania i nie figuruje w systemie komputerowym jako podejrzany lub przestępca, —  celnicy mają wówczas zalecenie nie poddawać takiego „importera” kontroli.

 Wbrew poleceniu szefa Służby Celnej o wzmożonych kontrolach,

—  część   kadry kierowniczej na większości przejść granicznych nakazuje wpuszczać towary bez kontroli lub tylko po pobieżnym sprawdzeniu

– ujawnił Sławomir Siwy ze związku zawodowego Celnicy PL w wywiadzie dla portalu Kresy.pl.

– Trzeba kontrolować zboże wwożone do Polski z Ukrainy

– stwierdził stanowczo na konferencji prasowej Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Smaczku całej sprawie,   —  zresztą o zabarwieniu politycznym,   —  dodaje fakt, że   —  od lat Ukraina na różne sposoby blokuje import polskich towarów.

Dotyczy to m.in. polskiej wieprzowiny oraz wołowiny.

Gdy   w   ubiegłym   roku  wykryto w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF),   —  Ukraina   wprowadziła  pełne embargo na import wieprzowiny z Polski.

Nie zrobiła tego jednak ani wobec Białorusi, ani Rosji.

Zostało ono już co prawda zniesione,   —  lecz Ukraińcy wciąż stają na głowie, żeby utrudnić Polakom eksport.

***

Robert   Azembski   /  Fot. FB   Świat Rolnika / czwartek,   21   lipca 2016 13:40 /  Za; http://www.wsensie.pl/gospodarka/15983-afera-zbozowa-z-ukraina-w-tle

ZOBACZ:

Tajemnicza spółka obywateli Turcji i USA wyprowadziła z Polski na Ukrainę miliony złotych… w trakcie Majdanu. Potem sprowadziła „uchodźców” do UE |POLECAM!

Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, Bieda, FINANSJERA ŚWIATOWA, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, KAPITALIZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, PROTESTY, PSL, Ukraina, ŻYWNOŚĆ. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.