Głównodowodzący wojsk USA w Europie potwierdza: kraje bałtyckie są nie do obrony

cfbce89c0b18834ae52eae2cb20b011dBen Hodges. Fot. ksml.fi

W wywiadzie dla opiniotwórczego tygodnika „Die Zeit”, — gen. Ben Hodges, głównodowodzący wojsk USA w Europie stwierdził, że w przypadku wojny, NATO nie byłoby w stanie obronić krajów bałtyckich.

„Rosja byłaby w stanie szybciej podbić kraje bałtyckie, jeszcze zanim my byśmy tam dotarli, aby je bronić”

– powiedział generał.

Amerykański dowódca zgadza się z opiniami ekspertów ds. wojskowości, według których,  — rosyjskie wojska w ciągu 36-60 godzin byłyby w stanie zająć stolice Litwy, Łotwy i Estonii.

Tym samym gen. Hodges potwierdził tym samym wyniki symulacji, przeprowadzonych przez ekspertów ze znanego amerykańskiego think-tanku RAND Corporation.

Przeprowadzili oni serię symulacji potencjalnej agresji Rosji na kraje bałtyckie.  — Uznano, że w obecnych warunkach skończyłaby się ona całkowitą porażką NATO.

Z kolei w wywiadzie dla „Bilda”, amerykański dowódca stwierdził:

„Rosja   jest   jedynym  zagrożeniem i jest w stanie zniszczyć cały kraj”.

Jego zdaniem, najlepszym sposobem zapobiegnięcia takiemu atakowi jest przeprowadzanie ćwiczeń i pokazanie, że NATO jest przygotowane na taką ewentualność.

Jednocześnie przyznał, że    —   taki scenariusz, jaki ćwiczono podczas wielkich manewrów Anakonda-16 (atak hybrydowy na Polskę), — jest mało prawdopodobny.

Wojskowe Schengen

Gen. Hodges zwrócił też uwagę, że   — obecnie siły NATO potrzebują dość dużo   czasu  na przemieszczenie swoich oddziałów w regionie i nie mają takiej swobody ruchu, jak Rosja.

—  „Dlatego   jest   potrzeba utworzenia wojskowego odpowiednika Strefy Schengen”

– powiedział.

Jego zdaniem dałoby to swobodę przemieszczania się i szybszej reakcji na potencjalne zagrożenia.

„Pewien oficjel z wschodnioeuropejskiego kraju NATO powiedział mi:

—  ‘Mam nadzieję, że możemy to szybko osiągnąć. Ale nie da się planować w oparciu o nadzieje i życzenia.

— Wiemy, jak długo zajęłoby przemieszczenie oddziałów i sprzętu gdybyśmy mieli tylko jechać. To jest kwestia zgody dyplomatycznej”

– powiedział generał.

____________________________

Bild.de / baltictimes.com / dw.de / Kresy.pl

Za: Kresy,pl (25 czerwca 2016)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III Wojna Światowa?, NATO, POLITYKA, Rosja, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.