Ks. Isakowicz-Zaleski: cerkiew greckokatolicka naciska na Sejm ws. Wołynia

39f3eadc7e3d6ec157b574ce4dbb0c4cŚwiatosław Szewczuk i Bohdan Borusewicz. Fot. wikimedia.org

—  „Dziwię się greckokatolickiemu arcybiskupowi, który pojednanie polsko-ukraińskie   chce   zbudować   nie   na   prawdzie, ale na matactwie i krętactwie”

– pisze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ks. Isakowicz – Zaleski w swoim felietonie na portalu RMF24.pl przypomniał, że   —  we wtorek mają zebrać się dwie sejmowe komisje, kultury i środków masowego przekazu oraz łączności z Polakami za granicą, które mają wypracować wspólny projekt dotyczący upamiętnienia ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Głosowanie nad projektem uchwały ma odbyć się w piątek.

„Nie jest tajemnicą, że PiS w tej sprawie jest mocno podzielony.

Głównie za sprawą marszałka Marka Kuchcińskiego, który po spotkaniu z przewodniczącym parlamentu ukraińskiego Andrijem Parubijem i deputowanym Jurijem Szuchewyczem, synem dowódcy UPA Romana Szuchewycza,  

— zablokował przed szczytem NATO pracę nad tymi projektami oraz nie dopuścił do zwołania na dzień 11 lipca br., w rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu”

– pisze duchowny.

— „Część posłów PiS jawnie lub skrycie sympatyzując z nacjonalistami ukraińskimi,   — jest gotowa sprawę Kresów poświęcić dla dobrych relacji z prezydentem-oligarchą Petro Poroszenko”

  zaznacza.

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał, że    w tej kwestii na Polskę naciska również Ukraina, która buduje swoją tożsamość narodową na kulcie OUN-UPA,   która  przez to „panicznie się boi” przełamania zmowy milczenia w sprawie ludobójstwa.

Zauważył   przy tym, że    do tych nacisków dołączyła Cerkiew greckokatolicka,   kierowana   przez   abpa   Światosława   Szewczuka z Kijowa.

„W tych dniach ów hierarcha wezwał swoich wiernych   — (także tych w Polsce),   —  do   intensywnej modlitwy za polski Sejm,

—  aby posłowie nie przyjęli   — „jakiegoś niewłaściwego sformułowania”.

Oczywiście chodzi o ludobójstwo, które arcybiskup i jego najbliżsi współpracownicy chcą zgodnie z propagandą banderowską nazwać „bratobójstwem” lub „wojną polsko-ukraińską”.

Jako prawnuk księdza greckokatolickiego dziwię się bardzo zwierzchnikowi Cerkwi, że pojednanie polsko-ukraińskie chce on zbudować nie na prawdzie, ale na matactwie i krętactwie”

– napisał ks. Isakowicz -Zaleski.

Dodał, że ma nadzieję, że polscy posłowie wezmą przykład z senatorów, którzy 7 lipca przyjęli uchwałę, w której nazwano ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów po imieniu.

 „Mam   też nadzieję, że nie ulegną żadnym obcym naciskom, także tych ze strony duchownych greckokatolickich”

—  dodał.

Według wicemarszałka Stanisława Tyszki (Kukiz’15), PiS w kwestii upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej uległo naciskom międzynarodowym     nie tylko ze strony Ukrainy, ale również USA.

PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

Przeczytaj także: Szef ukraińskiego parlamentu chce zawieszenia dyskusji o ludobójstwie na Wołyniu. Polski poseł – uhonorowania największego ukraińskiego polonofoba

RMF24.pl / Kresy.pl

Wtorek, 19 lipca 2016

Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ks-isakowicz-zaleski-cerkiew-greckokatolicka-naciska-na-sejm-ws-wolynia

KOMENTARZE:

UPAdlina:

19.07.2016 13:41
te tępe barany nic się nie uczą!!…….. 

— Kiedyś próbowano zamieść pod dywan zbrodnie żydo-bolszewii, ale efekt był taki, że ludzie w rodzinach w całej Polsce z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie tę prawdę!!……

W Rosji żydo-bolszewia w formie ZSRR próbowała wprowadzić ateizm niszcząc kościoły, albo przerabiając je na magazyny i co??…….. I gówno!!…… Znowu porażka!!…..

Po dekadach niszczenia pamięć i przywiązanie do tradycji pozostała w społeczeństwie!!…….

Teraz kretyni próbują zamiatać pod dywan ludobójstwo na Wołyniu dokonane rękoma upadlińców!!……..  — Jakby po tylu porażkach podobnych poczynań nie zauważyli, że takie działania tylko wzmacniają opór w społeczeństwie!!……..

Tępe barany!!……  Im mocniej będą starali się wyprzeć prawdę o ludobójstwie na Wołyniu, tym bardziej Polacy będą kultywować w sobie pamięć o tej upadlińskiej zbrodni !!…….  Te ku**wy już przegrały !!!!!

jax1:

19.07.2016 15:18
Szanowna (od kilku lat bliska mi) Redakcjo. Bardzo proszę o przytoczenie in extenso wzmiankowanej Uchwały Senatu RP dot. LUDOBÓJSTWA, którego ofiarami była polska ludność… Pozdrawiam. Heno.

Sylwia:

19.07.2016 18:23
UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945 W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum fali zbrodni, której na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dopuściły się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz SS „Galizien” i ukraińskie formacje kolaboranckie.

W wyniku ludobójstwa w latach 1939–1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP.

Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia.

W rzeziach oprócz Polaków ginęli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy starający się pomóc ofiarom.

To tragiczne doświadczenie powinno być przywrócone pamięci historycznej współczesnych pokoleń.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie samoobronom kresowym, żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych, podejmującym heroiczną walkę w obronie ofiar.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Prezydenta RP o uhonorowanie wszystkich zasłużonych odznaczeniami państwowymi.

Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – ludobójstwem.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej postuluje, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek dla Kresowian i ich potomków oraz ludzi dobrej woli, którzy od dziesiątków lat domagają się prawdy o ludobójstwie i troszczą się o pamięć o ofiarach, kierując się mottem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski ( (http://www.stanislawkarczewski.pl/957-73-rocznica-zbrodni-wolynskiej.html )

tagore:

19.07.2016 16:36
W Lwowie organizowany jest wykład Jana Tomasza Grossa, zapewne politycy lokalni postanowili zwiększyć presję na Polskę. Jak dotąd z jego usług korzystali Niemcy, jak widać ten nieformalny sojusz powoli się krystalizuje. tagore

tagore:

19.07.2016 16:37
Zapomniałem linka: http://www.istpravda.com.ua/short/2016/07/19/149145/ tagore

jazmig:

19.07.2016 18:24
banderowcy pracowali na niemieckie zamówienie.

tagore:

19.07.2016 21:38
Raczej za przyzwoleniem. tagore

Pro_Patria:

19.07.2016 18:47
Chrześcijańskie wartości od dawna już są obce cerkwi greckokatolickiej na zbroczonej morzem krwi niewinnych upainie.

Pewnie ich pseudo-duchowni (wszystko jest pseudo na upaince) nie chcą by wyszły na jaw ich czyny w postaci błogosławienia i wyświęcania kos, noży, wideł, siekier, pił etc. którymi rezuny mordowały niewinnych Polaków. HAŃBA

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, NAZIZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Sejm, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.