Prezydent Andrzej Duda nie oczekuje od Ukraińców odcięcia się od ludobójców z OUN-UPA |POLECAM!

24 sierpnia Polska i Ukraina będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy.

duda_poroszenko_nato-300x200Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że

 24 sierpnia Polska i Ukraina będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy.

Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość

– zaznaczył.

Dodał, że padła także propozycja, by przy tej okazji Andrzej Duda spotkał się z korpusem dyplomatycznym Ukrainy.

– Będziemy   zabiegać   o to, i pewnie uda się to zrealizować, by prezydent Poroszenko odwiedził Polskę w 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę

– powiedział.

Podczas obchodów prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację o partnerstwie polsko-ukraińskim.

Prezydent   Andrzej   Duda   rozmawiał  w sobotę z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Spotkał się także z Nadiją Sawczenko. —  Porucznik ukraińskich sił zbrojnych i posłanka partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko była specjalnym   gościem forum ekspertów podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie. /Zobacz: Żenujące widowisko |POLECAM!/ — emjot

Następnie uczestnicy szczytu – Prezydent RP i pozostali szefowie państw i rządów na specjalnym spotkaniu dyskutowali na temat Ukrainy.

— Cieszymy się, że sesja zakończyła się przyjęciem kompaktowego wsparcia dla Ukrainy

– powiedział dziennikarzom Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował minister Szczerski, — podczas spotkania bilateralnego prezydenci omawiali m.in. kwestie związane z współpracą wojskową.

Według ministra, jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady.

– Jest to inicjatywa, która pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować   współpracę  w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje paktu z Ukrainą i to rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk

– zaznaczył.

Krzysztof Szczerski powiedział też, że  —  w „sensie symbolicznym” ważne było to, iż w spotkaniu prezydentów uczestniczyła Nadia Sawczenko.

– Jej  obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces – jeśli jest kontynuowana, niezachwiana

– powiedział.

Minister   Szczerski   zapewnił   również, że  — prezydent Andrzej Duda docenił gest  prezydenta Ukrainy, który oddał w hołd ofiarom rzezi wołyńskiej – słowo „ludobójstwo” najwyraźniej nie przeszło mu przez gardło.

W sobotę Petro Poroszenko złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. /Zobacz: Witold Listowski dla WP: Poroszenko był bardzo zdziwiony obecnością Kresowian |POLECAM! — emjot/

– Pan   prezydent   szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp

– powiedział, zupełnie pomijając fakt,  — iż wcześniej Petro Poroszenko nie raz   składał kwiaty i zapalał znicze na grobach rezunów z OUN-UPA, wznosząc banderowski okrzyk „Sława Ukrainie. Hierojom sława”.

Ze strony polskiej nie padło – to należy z całą mocą podkreślić – żadne oczekiwanie wobec Ukrainy odcięcia się od gloryfikowania ludobójców.

Pytany,   —  czy polski prezydent rozmawiał z Poroszenką o ewentualnym udziale  Polski w rozmowach pokojowych dotyczących konfliktu na Ukrainie — minister Szczerski powiedział:

—  „dzisiaj naszym zadaniem jako całego świata, który życzy dobrze niepodległości   Ukrainy,   — jest   dopilnowanie  wypełnienia porozumień mińskich jako pierwszego kroku do tego, aby otrzymać trwały pokój na Ukrainie”.

– Dzisiaj zatem jest ważne, aby wesprzeć kraje, które wzięły na siebie odpowiedzialność podpisując porozumienia mińskie.

To jest odpowiedzialność państw-sygnatariuszy tych porozumień, a my powinniśmy je w tym względzie wspierać

– powiedział Sekretarz Stanu w KPRP.

Zapewnił, że Ukraina jest

—  „bardzo wysoko na liście polskich priorytetów w polityce międzynarodowej”.

Jak zaznaczył,   — prezydent Andrzej Duda z każdym ze swoich rozmówców mówi o pokoju na Ukrainie.

„A więc w tym sensie Polska jest jednym z aktywnych uczestników dyskusji szerszej niż tylko format normandzki czy porozumienia mińskie, dotyczącej przyszłości Ukrainy

– powiedział minister Szczerski.

NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności

– poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Jak   dodał,   — NATO  potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję.

***

Źródło: Prezydent.pl/ Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Anna Wiejak/Opublikowano 9 lipca 2016 /Za; http://prawy.pl/33883-prezydent-andrzej-duda-nie-oczekuje-od-ukraincow-odciecia-sie-od-ludobojcow-z-oun-upa/

ZOBACZ:

Ukraiński IPN publikuje sfałszowane dokumenty

534a6a368194867346f944dd1208f495Wołodymyr Wiatrowycz, szef UIPN, fot. Facebook

W dniu dzisiejszym na stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) poinformowano o opublikowaniu elektronicznej wersji dokumentów archiwalnych na temat „polsko-ukraińskiego konfliktu”.

Publikacja to efekt współpracy UIPN, Archiwum SBU i Centrum Badań na Ruchem Wyzwoleńczym, — instytucji której pierwszym prezesem był obecny szef UIPN Wołodymyr Wiatrowycz i która powstała z inicjatywy frakcji banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) w celu popularyzacji i gloryfikacji własnej historii na Ukrainie.

ZOBACZ:

Żydowska Rada Ukrainy |POLECAM!

Hrojsman 1„UKRAIŃCY RÓWNIEŻ MUSZĄ UZNAĆ PRZODUJĄCĄ ROLĘ ŻYDOWSKIEJ NACJI W ROZWOJU PAŃSTWA NARODOWEGO” !!!

Wołodymyr Hrojsman, Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, wzywa Poroszenkę i Jaceniuka,   —  żeby przyznali się oficjalnie do bycia Żydami.

Hrojsman-2I co Ukraino, co powiesz tym razem? Winni Moskale?

***

Groisman: Żydowska Rada Ukrainy – „Nie należy upokarzać się przyznając do bycia Ukraińcem!”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, NATO, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, USA, WYBORY, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.