Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Akcja z lipca 1945 roku była wymierzona w polskie podziemie niepodległościowe.

cbfcc440b5e228063710d3a3b741f672Fot. wikimedia.org

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 9 lipca 2015 roku na mocy ustawy, będącej hołdem złożonym ofiarom obławy augustowskiej – bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, zamordowanych z rozkazu Józefa Stalina.

Obława augustowska była realizacją specjalnego planu penetracji lasów Puszczy Augustowskiej opracowanego przez Sztab Generalny Armii Czerwonej w celu likwidacji działających na jej obszarze grup partyzanckich, które nie chciały podporządkować się narzuconej przez Związek Sowiecki komunistycznej władzy i nowej, sowieckiej okupacji.

Operacja, przeprowadzona przez oddziały Armii Czerwonej, Smiersz-a, wojsk wewnętrznych NKWD oraz oddziały komunistycznej Polski – Ludowe Wojsko Polskie, UB, MO i konfidentów tych służb, — jest określana mianem ludobójczej.

Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej.

Nazywana jest „Małym Katyniem”.

Przeprowadzona z rozkazu Stalina pacyfikacja Suwalszczyzny, — nazwana później obławą augustowską,  —  rozpoczęła się 12 lipca 1945 r.

W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób; 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono.  — Ich los do dziś nie jest znany.

Przyjmuje się, że zostali wywiezieni w okolice Grodna i zamordowani.

Kolejnych 512 osób zostało wywiezionych na tereny Litwy. Również nie wiadomo, co się z nimi stało.

Przez cały okres PRL-u o obławie augustowskiej nie wolno było mówić.

Była ona objęta nie tylko zmową, ale i komunistycznym nakazem milczenia.

Rodziny po pierwszych próbach dochodzenia prawdy zostały zastraszone i musiały milczeć przez kilkadziesiąt lat.

***

RIRM / Kresy.pl /Wtorek, 12 lipca 2016

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, Białostockie - Obława augustowska, Miejsca Męczeństwa Polaków, PRL, ROCZNICE, UB-NKWD, Zbrodnie komunistyczne, Zbrodnie sowieckie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.