Rada Najwyższa Ukrainy odpowie na „antyukraińską uchwałę” polskiego Senatu – MSZ Ukrainy szykuje odpowiedź na uchwałę wołyńską Senatu RP

cf062cc7db86c777f897023cea12ae05fot. Wikipedia

W Radzie Najwyższej Ukrainy jest przygotowywana odpowiedź, na przyjętą przez polski Senat uchwałę określającą Rzeź Wołyńską jako ludobójstwo.

— Deputowani Rady uważają, że jest ona antyukraińska.

O przygotowywanej odpowiedzi poinformował zastępca przewodniczącego komitetu ds. zagranicznych Borys Tarasiuk. —  Przypomniał, że w zeszłym tygodniu polski Senat przyjął uchwałę, która zdaniem Tarasiuka jest „antyukraińska w swojej wymowie”.

Tarasiuk poinformował także, że już trzy tygodnie temu przesłał polskiej stronie projekt wspólnej uchwały ale Polacy nie odpowiedzieli.

Dodał   także,   że —  deputowani należący do grupy zajmującej się związkami z Polską zrobili wszystko, by antyukraińskie postanowienie nie zostało przyjęte.

Tarasiuk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Rada przyjmie własną uchwałę mającą być odpowiedzią na tę przyjętą przez polski Senat.

Ukraińskie media podkreślają przy tym, że uchwałę przyjęto dzięki głosom partii rządzącej natomiast opozycja była przeciwko.

Unian.net/KRESY.PL

Poniedziałek, 11 lipca 2016

Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rada-najwyzsza-ukrainy-odpowie-na-antyukrainska-uchwale-polskiego-senatu

Czytaj także:

MSZ Ukrainy szykuje odpowiedź na uchwałę wołyńską Senatu RP

 2Fot. naftogaz.com

Jak informuje ukraińska agencja informacyjna Unian, — ukraińskie MSZ przygotowuje odpowiedź na uchwałę polskiego Senatu, uznającą „tragedię wołyńską” za ludobójstwo.

— „Reakcja MSZ [Ukrainy] jest opracowywana, sprawa jest rzeczywiście ważna  i wrażliwa.

My zawsze na wszystkich poziomach, w tym na najwyższych, podkreślamy znaczenie unikania polityzacji tego procesu oraz, że kwestia   ta   powinna być rozpatrywana wyłącznie przez historyków obu krajów”

powiedziała rzeczniczka ukraińskiego ministerstwa, Marianna Beca.

„Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”

głosi uchwała upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, przyjęta przez Senat w czwartek wieczorem.

— Jej przyjęciu zdecydowanie sprzeciwiali się przedstawiciele opozycji, przede wszystkim PO.

W komentarzu wyjaśniającym agencji Unian można przeczytać, że

— w tym roku przypada 73. rocznica „Wołyńskiej tragedii”, która pochłonęła życie

— „dziesiątek tysięcy Polaków i Ukraińców podczas wzajemnych konfliktów na terytorium obecnej zachodniej Ukrainy”.

Stwierdzono również, że — zdaniem ukraińskich historyków  polskie dane mówiące o ponad 100 tys. zamordowanych Polakach są „wyolbrzymione”

— i podkreślają oni, że 

—  „w tym konflikcie” mogło zginąć „maksymalnie 30 tys. Polaków”.

Stwierdzono też, że — według strony ukraińskiej jest — „udowodnionym faktem historycznym” to, że

— brutalne mordy na Polakach były dokonywane przez funkcjonariuszy NKWD przebranych za bojówkarzy OUN-UPA.

Przypomniano ponadto, że — 26 lipca Andrij Parubij poinformował, że do szczytu NATO w Warszawie polski Sejm nie podejmie żadnych decyzji dotyczących „kontrowersyjnych kwestii ukraińsko-polskiej historii”

—  i że w tej sprawie zawarto porozumienie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Unian.net / Kresy.pl

Piątek, 08 lipca 2016

Unian.net/KRESY.PL

Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/msz-ukrainy-szykuje-odpowiedz-na-uchwale-wolynska-senatu-rp

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Sejm, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.