Dewastacja polskiego pomnika w Krasiczynie!

pomnik***

W ostatnich kilku dniach zniszczono pomnik milicjantów z Krasiczyna,  którzy zostali zamordowani przez UPA w 1945 roku.

Uwaga – większość z nich to byli zakonspirowani żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.   —  W 1940 roku kilku z nich Sowieci wywieźli na Wołyń skąd uciekli przed ukraińskimi nacjonalistami.   — Do milicji wstąpili aby chronić miejscową ludność!

Poniżej kilka informacji o ich śmierci i pseudonimy konspiracyjne

25 IV 1945 r. w Cisowej   w   lesie   na   tzw.   Mogiłkach   banderowcy   w liczbie około  50 osób ubrani w niemieckie mundury    w godzinnej walce zabili 4 milicjantów i 3 furmanów:

Dominika Rodzeń z Zalesia (milicjant), Michała Szpontowicz z Korytnik (milicjant), Jana Orło z Korytnik (milicjant), Adama Żybińskiego z Krasiczyna (milicjant), Włodzimierza Fenik z Krasiczyna (woźnica), Dominika Stecyk z Zalesia (woźnica), Piotra Dorotiak z Krzeczkowej (woźnica).

5 VII 1945 r.   w   Tarnawce   koło   Krasiczyna      na   10   (9?)   milicjantów napadł 30 osobowy oddział UPA.

W walce z banderowcami zginęli funkcjonariusze z posterunku Krasiczyn: Jan Sus „Bukwa”, Tadeusz Sus „Brzoza”, Michał Sus „Olcha” i Michał Stelmaszczyk.

Według innych opracowań w walce zginęli:   Michał Sus i Władysław Stodoliński.

Pozostałych: Józefa Mazuryka, Jana Pańczyszyna „Krasicki”, Jana Susa, Adama Rodzenia, Michała Stelmaszczyka, Adolfa Molendę „Kruk”   uprowadzono do lasu i tam zamordowano. Zwłok nie odnaleziono.

Z całej grupy ocalał jedynie funkcjonariusz Ziętek, który zaryzykował ucieczkę, gdy prowadzono pojmanych przez las.

Według relacji Stefana Ziętka, byłego komendanta posterunku i świadka tego napadu,   — M.   Sus i W. Stodoliński zginęli w tzw. Mokrym Potoku zastrzeleni podczas zasadzki.

— Próbę odbicia milicjantów podjął 20 osobowy pluton operacyjny MO z Przemyśla i 30 podchorążych ze szkoły saperów z Przemyśla.

— Wskutek nastania nocy, żołnierze wycofali się do Przemyśla. — Milicjanci pozostali w Krasiczynie i byli w nocy atakowani przez UPA.

http://mysl-polska.pl

Za; https://marucha.wordpress.com/2016/06/30/dewastacja-polskiego-pomnika/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Ukraina, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dewastacja polskiego pomnika w Krasiczynie!

Możliwość komentowania jest wyłączona.