Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

 56560e6c7e07462e47462c333fb7fea2Paweł Kukiz. Fot. youtube.com / TVP

„Potrzebna   jest   krótka  ustawa zakazująca propagowania banderyzmu   w   Polsce”

– powiedział Kresom.pl Paweł Kukiz.

Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie odpowiednich przepisów prawa karnego, penalizujących propagowanie banderyzmu   i   symbolikę   banderowską.

—  „Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki tym, którzy czczą diabła”.

Paweł Kukiz wyraźnie podkreśla, że zdecydowanie popiera zakaz propagowania banderyzmu w Polsce.

„To by w ogromnej mierze rozwiązało całą sytuację”

– powiedział w rozmowie z Kresami.pl.

Zwraca przy tym uwagę, że byłby to wyraźny sygnał dla mieszkających w Polsce Ukraińców.

Według niego, z takiego punktu widzenia jest to działanie wręcz niezbędne.

„Jeżeli w Polsce propagowanie banderyzmu byłoby zakazane, — to ci Ukraińcy, którzy mieszkają i pracują w Polsce,

— po powrocie na Ukrainę mówiliby,   — że w Polsce czarno-czerwona flaga jest zakazana,   v że według Polaków Bandera był bandytą itd.

W jakiś sposób tonowaliby tam nastroje euforystyczne związane z tymi bandziorami.

Jeżeli oni będą mówić, że w Polsce banderyzm po prostu bardzo przeszkadza w nawiązaniu dobrych relacji z Ukrainą,

— to na pewno w jakiejś mierze może to pomóc w edukacji Ukraińców i w nawiązywaniu normalnych relacji”

– mówi Kukiz.

Polityk przyznał, że   brak uwzględnienia penalizacji banderyzmu w projekcie  ustawy Kukiz’15 dotyczącej ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA   —  był błędem.

Zaznacza przy tym, że fakt, iż byłaby to ustawa powodowałby określone skutki,   w tym m.in. nieprzedawnianie się zbrodni ludobójstwa.

„Teraz trzeba zrobić krótką ustawę zakazującą propagowania banderyzmu w Polsce”

– powiedział polityk.

Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie odpowiednich przepisów do prawa karnego, penalizujących propagowanie banderyzmu i symbolikę banderowską.

„Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. — Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki tym, którzy czczą diabła.  — Tym bardziej, że wielu z nich czci go nieświadomie.

— To jest przerażające, do tego doprowadziły działania ukraińskie”

– mówi lider Kukiz’15.

Nie wyklucza, że weźmie udział w demonstracji pod Sejmem w dniu 7 lipca.

„Na pewno będą tam posłowie Kukiz’15”

– zapewnia.

Powiedział również, że jego klubu organizuje ekspozycję w Sejmie dotyczącą 11 lipca i zbrodni ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

Wcześniej poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenie Endecja    Tomasz Rzymkowski zapowiadał   podjęcie działań   na   rzecz    wprowadzenia   do kodeksu karnego przepisów karzących za podważanie zbrodni dokonanej przez OUN-UPA, analogicznie jak w przypadku stosowania określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

Kukiz krytycznie odniósł się do informacji dotyczących deklaracji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

„To bardzo źle wygląda”

– powiedział.

Jak poinformował na Twitterze przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij,   zawarł on z Kuchcińskim porozumienie,

zgodnie z którym polski parlament nie będzie zajmował się uchwałą ws. wołyńskiego ludobójstwa przed szczytem NATO.

Kukiz powiedział w rozmowie z Kresami.pl,   że nie rozumie tego rodzaju działań prowadzonych przez czołowego polityka PiS i marszałka Sejmu i jego skrajnie proukraińskiego nastawienia.

Podkreśla, że wcześniej, podczas Euromajdanu sam bardzo aktywnie angażował się w pomoc Ukrainie, ale – jak przyznaje – „wszystko ma swoje granice”.

„To może w dzisiejszych czasach brzmi dziwnie,   — ale szczerze liczyłem na to, że jest to realizacja chrześcijańskiej zasady ‘zło dobrem zwyciężaj”.

— Dlatego też podczas Majdanu przymykałem oko na te czerwono-czarne flagi i całą symbolikę banderowską ze względu na tę atmosferę, bo myślałem, że potem zrozumieją.

W tej chwili robię wszystko, żeby naprawić swój błąd”

powiedział Kukiz.

Przyznał również,    że sam Parubij, który był szefem Samoobrony Majdanu, składającej się głównie z gloryfikatorów Bandery,   jest na Ukrainie bardzo prominentną postacią, szczególnie w kwestiach ideologicznych.

Wcześniej Paweł Kukiz zapowiedział,   że w przyszłym tygodniu jego klub sejmowy złoży do laski marszałkowskiej projekt stosownej ustawy,

która ureguluje kwestię banderowskiej symboliki i odwołań do OUN-UPA.

Wtorek, 28 czerwca 2016

KRESY.PL

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/kukiz-dla-kresowpl-z-propagowaniem-banderyzmu-w-polsce-trzeba-skonczyc-raz-na-zawsze

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PAWEŁ KUKIZ - RUCH, POLITYKA, PROTESTY, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.