Ukraińcy nie wpuszczają Polaków na cmentarz w Przemyślu. Oskarżają policję o prowokacje [+VIDEO]

7d6da1d635545606d40c7fef7e1c4f4c  Ukraińcy   i   policja podczas polskiej kontrmanifestacja przy cmentarzu w Pikulicach. Fot. youtube com

W sieci pojawiła się kompilacja dwóch nagrań przedstawiających polską kontrmanifestację przy cmentarzu w Przemyślu, zorganizowaną ubiegłej niedzieli w związku z ukraińskim marszem. — Ukraińcy oskarżali polskich policjantów o prowokacje.

Na nagraniu widać,   jak   jeden z Ukraińców odpowiedzialnych za pochód żąda rozmowy z oficerem dowodzącym akcją policjantów. — Jego zdaniem, polskie władze nie zabezpieczały porządku podczas pochodu, a polscy policjanci nie wypełniali swoich obowiązków.

—  „Wy nie robicie swoich obowiązków, wy robicie prowokacje!”

– twierdził Ukrainiec.

Zagadnięty przez demonstrującą przy wejściu na cmentarz w Pikulicach kobietę w pierwszym momencie przyznał, że osoby w czerwono-czarnych barwach UPA to nie prowokatorzy i mogą wejść na cmentarz.

Później zaznaczał, że w tamtym czasie w Truskawcu odbywały się rozmowy polsko-ukraińskie z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrijem Parubijem.

Doszło również do wymiany zdań między Polakami, a młodym Ukraińcem, który zarzucał Polakom zakłócanie procesji religijnej.

Na słowa, że cmentarz znajduje się na polskiej ziemi odparł:

—  „to   jest też nasza ziemia, [Lwów, Tarnopol] to też etnicznie były nasze ziemie”.

—  „Chodzicie po kościach moich rodziców i dziadków”

– powiedziała protestująca kobieta.

—  „Wy też” – odparł Ukrainiec.

Według rzecznika przemyskiej policji podkomisarz Bogusławy Sebastianki, obecni przy cmentarzu w Pikulicach polscy demonstranci zachowywali się zgodnie z prawem i byli osłaniani przez policjantów.

W rozmowie z Kresami.pl poinformowała,   — że Ukraińcy nie składali żadnej oficjalnej skargi na działania policji.

Poinformowała nas również,   — że uroczystości odbywające się na cmentarzu w języku ukraińskim zostały zarejestrowane przez policję i są analizowane pod kątem treści, które tam wygłaszano.

***

Wtorek, 28 czerwca 2016

Za; http://www.kresy.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.