Neobanderyzm można ukrócić jedną ustawą, tylko… – dlaczego PiS się przed tym broni?

prawy.pl_images_nowe_rozne_a_z_b_banderowska_mlodziez-300x225Ukraińcy nie bez powodu boją się umieszczenia słowa „ludobójstwo” w ustawie o upamiętnieniu Rzezi Wołyńskiej,

— ponieważ jeżeli by to nastąpiło, organizacje tego kraju nie mogłyby należeć do międzynarodowych i międzypaństwowych stowarzyszeń kombatanckich.

Co więcej, tak sformułowana ustawa pozwalałaby ścigać w Polsce z urzędu wszelkie przejawy neobanderyzmu wśród napływających licznie do naszego kraju Ukraińców.

Prawo i Sprawiedliwość wcale nie kwapi się ze zrobieniem porządku z neobanderią, co budzi poważne obawy wielu środowisk.

Podczas zakończonego dzisiaj posiedzenia Sejmu nie głosowano ani nad uchwałą PiS o upamiętnieniu Zbrodni Wołyńskiej, ani nad ustawą przedłożonej przez Klub Kukiz’15

Zawirowaniami wokół upamiętnienia Rzezi Wołyńskiej zajął się Parlamentarny Zespół ds. Kresów, Kresowian i Dziedzictwa Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.

Podczas czwartkowego posiedzenia wspomnianego zespołu środowiska kresowe zgodziły się, że uchwała o ustanowieniu 11 lipca świętem upamiętniającym męczeństwo Kresowian to rozwiązanie połowiczne i docelowo sprawa ta powinna być regulowana ustawą.

Fakt, że na pół godziny przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Łączności z Polakami za Granicą poseł Michał Dworczyk (PiS) złożył projekt uchwały o upamiętnieniu 11 lipca, uznali za niedopuszczalny.

— Tym bardziej, że Prawo i Sprawiedliwość wije się niczym piskorz, aby uniknąć ustawowego stwierdzenia ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

– PiS zdecydował, że albo da słowo „ludobójstwo” bez ustawy, albo ustawę bez słowa „ludobójstwo”

– zauważył poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15), dodając, — iż uchwała nie jest dokumentem prawnym, ale wyrażeniem woli Sejmu.

– Nie będzie to święto państwowe, wymagające wywieszenia flagi, to nie będzie święto, które będzie miało obchody centralne.

Przy obchodach centralnych i wywieszeniu flagi ludzie będą się zastanawiać, dlaczego prezydent składa kwiaty przed pomnikiem, a tak zostanie ono zapomniane

– wyliczał.

– Chodziło o to, by w świadomości publicznej funkcjonowało to święto. To jest budowanie tożsamości historycznej

– zauważył, dodając, — iż Kresowianie je obchodzą i uchwała pod tym względem niczego nie zmienia.

– Aby gloryfikacja banderyzmu mogła być ścigana potrzebujemy ustawy a nie uchwały

– wtórował mu Robert Winnicki, zaznaczając, iż — z punktu widzenia Ukraińców nie ma znaczenia, czy przyjmiemy ustawę czy uchwałę, gdyż i tak dojdzie do starcia ideologicznego.

– Im dłużej państwo polskie milczy w sprawie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów i nie reaguje na to, co się dzieje na Ukrainie, — tym większe trzęsienie ziemi szykujemy w relacjach polsko-ukraińskich na przyszłość

– skonstatował.

Jego zdaniem IPN powinien otrzymać konkretne narzędzia do rozliczania żyjących jeszcze ludobójców z OUN-UPA. — Do tego jednak potrzebne jest umieszczenie słowa „ludobójstwo” w ustawie.

– Jeżeli polski parlament był w stanie określić mianem ludobójstwa rzeź Ormian przez Turków,   — to nie rozumiem, dlaczego nie może tego zrobić w stosunku do własnych obywateli?

– zastanawiała się Ewa Siemaszko, wybitna badaczka dziejów Kresów okresu rzezi dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Poseł Wojciech Bakun zaznaczył, uzupełniając niejako jego wypowiedź, że

— „strona ukraińska zbrodniarzy wyniosła do rangi bohaterów ustawą, a nie uchwałą —  i to jest też znamienne”.

W sprawie wypowiedzieli się również prawnicy.

Okazuje się, że Ukraińcy nie bez powodu boją się umieszczenia słowa „ludobójstwo” w ustawie o upamiętnieniu Rzezi Wołyńskiej,

— ponieważ jeżeli by to nastąpiło, organizacje tego kraju nie mogłyby należeć do międzynarodowych i międzypaństwowych stowarzyszeń kombatanckich.

***

23 czerwca 2016

Za; http://prawy.pl/33012-neobanderyzm-mozna-ukrocic-jedna-ustawa-tylko-dlaczego-pis-sie-przed-tym-broni/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Sejm, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.