Auschwitz: zakaz odgrywania polskiego hymnu i odprawiania Mszy św.

fdfed8c16c8384174de9e367e8f0c811Zakaz głośnych wystąpień i odgrywania polskiego hymnu – przewidują nowe zasady obowiązujące w obozie Auschwitz.

Decyzją dyrekcji obozu wprowadzono tam strefę ciszy.

Oznacza to, że we wtorek – w dniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – po raz pierwszy od kilkunastu lat na dziedzińcu nie zabrzmi polski hymn i nie zostanie odprawiona Msza święta – donosi „Rzeczpospolita”.

– To przejaw szerszej polityki ograniczania na terenie obozu obecności znaków religijnych i kulturowych

– mówi „Rzeczpospolitej” przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Krzysztof Utkowski.

Na zarzuty odpowiada dyrekcja muzeum, które usprawedliwia się, że strefą ciszy objęty jest wyłącznie dziedziniec bloku 11 ze Ścianą Śmierci.

– Tradycja strefy milczenia w tym miejscu jest bardzo długa i została wprowadzona na prośbę byłych więźniów. — Uszanowali ją m.in. prezydenci wielu państw, a także papież Jan Paweł II, papież Benedykt XVI. Również w przypadku zbliżającej się wizyty papieża Franciszka w tym miejscu nie będą miały miejsca żadne wystąpienia

– mówi rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.

Zdaniem krytyków tej decyzji, tak naprawdę chodzi o zatarcie pamięci o polskich ofiarach KL Auschwitz.

– Zamiast obchodów odpowiednich dla rangi wydarzenia mamy kolejny krok do wyrugowania polskiej pamięci historycznej z największego cmentarzyska polskich patriotów z czasów II wojny światowej

– ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michał Tyrpa z Fundacji Paradis Judaeorum.

Za; https://wirtualnapolonia.com/2016/06/14/auschwitz-zakaz-odgrywania-polskiego-hymnu-i-odprawiania-mszy-sw/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, ARCHIWUM 25-LECIA 1989-2014, Auschwitz, HISTORIA POLSKI, Holokaust, II Wojna Światowa, IZRAEL, JUDAIZM - ŻYDZI, MASONERIA, Miejsca Męczeństwa Polaków, NAZIZM, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, Roszczenia żydowskie, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, USA, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ, Zbrodnie niemieckie w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.