Izrael odciął wodę tysiącom mieszkańców Zachodniego Brzegu

Water_supply_in_West_Bank_and_Gaza_February_2014_5water_photoblogRodzina palestyńska nabiera wody, za litr płaci czterokrotnie więcej niż mieszkańcy Izraela/wikimedia commons

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków ma ograniczony dostęp do wody pitnej – donosi Al-Jazeera.

Zamiast bieżącej wody, —  mieszkańcy Jeninu i okolicznych wsi, kupują wodę w butelkach albo sami wynajdują źródła – pochodząca z nich woda może nie być bezpieczna.

Za dostarczanie wody mieszkańcom Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy odpowiada izraelska spółka Merokot, która odmówiła rozmowy z Al-Jazeerą.

Według Aymana Rabiego, szefa Palestyńskiej Grupy Hydrologicznej,

— niektórzy mieszkańcy 40-tysięcznego Jeninu, mniejszego Safitu i okolicznych wiosek   —  nie mają wody już od ponad 40 dni.  

—  Robi się coraz cieplej, a braki stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

W niektórych rejonach woda zaczęła być racjonowana.

– Rodziny muszą przeżyć, mając do dyspozycji dwa, trzy, maksymalnie dziesięć litrów na głowę dziennie

– mówi Rabi.

Według ONZ, minimalną ilością wody, potrzebnej dziennie człowiekowi, jest 7,5 litra, jednak w niektórych sytuacjach – np. wtedy, kiedy temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza, jak obecnie na Zachodnim Brzegu – może być dużo większe.

W Izraelu konsumpcja wody w przeliczeniu na mieszkańca jest pięciokrotnie wyższa niż w Palestynie,  gdzie przerwy w dostawie najbardziej niezbędnego ze wszystkich surowców zdarzają się regularnie. 

Fatalna jakość infrastruktury sprawia także, że duża część wody się marnuje, na okupowanych terenach brakuje również oczyszczalni ścieków.

Czerwiec 16, 2016

Za; http://strajk.eu/izrael-odcial-wode-tysiacom-mieszkancow-zachodniego-brzegu/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, IZRAEL, JUDAIZM - ŻYDZI, NATO, NAZIZM, PALESTYNA, POLITYKA, Woda. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Izrael odciął wodę tysiącom mieszkańców Zachodniego Brzegu

  1. mgrabas pisze:

    Reblogged this on 7777777blog.

Możliwość komentowania jest wyłączona.