W Kijowie powstaną ulice Bandery i Szuchewycza. Polskie MSZ zbagatelizowało sprawę… |Co sądzą Ukraińcy /video

82628fb9767b3306358d8c54a53a1eb6Fot. rferl.org

Plany uhonorowania w Kijowie antypolskich zbrodniarzy, Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, forsowane przez negacjonistę wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza i kierowany przez niego ukraiński IPN, krystalizują się.

— Wcześniej polskie MSZ zbagatelizowało całą sprawę i nie podjęło próby zablokowania tej inicjatywy twierdząc, że nie widzi takiej konieczności.

Plan uhonorowania Romana Szychewycza, głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za zbrodnie popełnione na Polakach, a także lidera OUN-B i UPA, Stepana Bandery,   — były osobistym projektem i inicjatywą szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyra Wiatrowycza.

— Nagłaśniał on tę akcję i mobilizował mieszkańców Kijowa, by poparli tę inicjatywę.

Sprawę tę podnosił w jednej z interpelacji poselskich prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki.

Wcześniej uzyskał on zapewnienie ze strony polskiego MSZ, że sam resort oraz podległe mu placówki na Ukrainie

— „z największą uwagą śledzą —  i gdy jest to konieczne — reagują na wszelkie przejawy antypolskich stereotypów i tendencji nacjonalistycznych, interweniując u stosownych władz ukraińskich”.

Jeszcze w kwietniu, gdy sprawa przemianowania kijowskich prospektów ku czci Stepana Bandery i Romana Szuchewycza była w toku, Winnicki pytał w interpelacji:

— „Czy zgodnie z powyższą zapowiedzią przygotowywana jest reakcja polskiego MSZ na uczczenie w stolicy Ukrainy lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów?”

Odpowiadając na to pytanie w imieniu MSZ, wiceminister Jan Dziedziczak stwierdził, że

— „Ambasada RP w Kijowie oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych odnotowały inicjatywę zmiany nazwy obecnego Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery, z którą w marcu 2016 r. do Rady Miejskiej Kijowa wystąpił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej”.

„Zgodnie z obowiązującą procedurą, ostateczne decyzje w tej sprawie poprzedzą konsultacje społeczne i głosowanie, przeprowadzone przez deputowanych Rady Miejskiej.

Mając na uwadze niepewny wynik wspomnianego przedsięwzięcia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych  

— nie widzi na tym etapie konieczności podejmowania jakichkolwiek środków zaradczych w tym względzie [podkr. Kresy.pl]”

– napisał Dziedziczak.

W ostatnich dniach okazało się, że ulice upamiętniające antypolskich zbrodniarzy,   — Romana Szychewycza oraz Stepana Banderę, —  powstaną w stolicy Ukrainy.

Z radością poinformował o tym na Facebooku szef ukraińskiego IPN, znany negacjonista wołyński Wołodymyr Wiatrowycz,   — gratulując mieszkańcom Kijowa „ważnego zwycięstwa”.

„W stolicy niepodległej Ukrainy powstaną ulice nazwane imionami tych, dzięki którym niepodległość stała się rzeczywistością”

– napisał Wiatrowycz, wymieniając dalej m.in. Szuchewycza i Banderę.

Szef UIPN był inicjatorem tej akcji.   — Projekt ma przegłosować jeszcze kijowska rada miejska.

Próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z wiceministrem Janem Dziedziczakiem,  —  jednak jak się dowiedzieliśmy w MZS, przebywa on obecnie za granicą.

Sprawa przemianowania ulic ku czci obu zbrodniarzy wzbudzała kontrowersje także wśród samych Kijowian.

Początkowo przeciwnicy tej propozycji zyskiwali przewagę, co wywołało wyraźną frustrację Witarowycza.

—  Wzywał on nawet publicznie, by mieszkańcy stolicy Ukrainy zmobilizowali się i głosowali za prospektami Bandery i Szuchewycza.

Ostatecznie, zwolennicy uhonorowania tych osób zwyciężyli, choć przy licznych głosach sprzeciwu.

W marcu Radio Wolna Europa / Radio Wolność   — zadało Ukraińcom pytanie o to,   — co sądzą o planach przemianowania prospektu Moskiewskiego w Kijowie na prospekt Stepana Bandery, lidera OUN-B.

„Uważam, że to logiczne, ponieważ prospekt Moskiewski prowadzi donikąd, a prospekt Bandery prowadzi do wolności”

– mówi jeden z mężczyzn zapytanych o zdanie podczas sondy ulicznej.

— „Wiem dużo na temat Stepana Bandery. To bardzo poważany człowiek.

Rozumiem jego i jego poglądy. To normalny patriota naszej matki Ukrainy”

– stwierdził inny.

Niedawno o powstaniu ulic Szuchewycza i Doncowa w Odessie zadecydowały władze   obwodu   odeskiego,   na   czele   których   stoi były prezydent Gruzji, — Mikheil Saakaszwili.

Frakcja OUN-B, współtworzona przez Banderę, jest odpowiedzialna za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

— Szuchewycz był dowódcą jej zbrojnego ramienia, UPA.

KRESY.PL / Poniedziałek, 30 maja 2016

Co sądzą Ukraińcy o prospekcie Bandery w Kijowie? „On prowadzi do wolności” [VIDEO]

6b3e8774c1352c53f823a26bb372636a 2„Prospekt Moskiewski prowadzi donikąd, a prospekt Bandery prowadzi do wolności”.

Radio Wolna Europa / Radio Wolność zadało Ukraińcom pytanie o to, co sądzą o planach przemianowania prospektu Moskiewskiego w Kijowie na prospekt Stepana Bandery, lidera OUN-B.

— „Uważam, że to logiczne, ponieważ prospekt Moskiewski prowadzi donikąd, a prospekt Bandery prowadzi do wolności”

– mówi jeden z mężczyzn zapytanych o zdanie podczas sondy ulicznej.

Kolejny uważa, że nazwa mogłaby pozostać, ponieważ  

„Moskwa to nie Putin”.

— „Wiem dużo na temat Stepana Bandery. To bardzo poważany człowiek.   — Rozumiem jego i jego poglądy.

To normalny patriota naszej matki Ukrainy”

– stwierdza inny.

„Jesteśmy Ukraińcami i powinniśmy mieć ulice honorujące naszych rodaków”

– mówi z kolei pewna kobieta.

Jeden z pytanych stwierdził natomiast, że taka zmiana jest mu obojętna i bardziej przejmuje się kosztami tego rodzaju akcji.

Kijowski prospekt Moskiewski może zmienić nazwę na prospekt Stepana Bandery   przez   inicjatywę   ukraińskiego   Instytutu   Pamięci   Narodowej,  — kierowanego przez negacjonistę wołyńskiego, Wołodymyra Wiatrowycza.

Frakcja OUN-B, współtworzona przez Banderę, jest odpowiedzialna za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

***

Youtube.com / Kresy.pl / Czwartek, 03 marca 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, III Wojna Światowa?, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, WYBORY, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.