ONR odpowiada wnuczce rotmistrza Witolda Pileckiego

Do listu otwartego Beaty Pileckiej-Różyckiej, opublikowanego na stronie facebookowej KOD-u, odniósł się ONR, o którym wnuczka rotmistrza Witolda Pileckiego napisała:   —  Szczególny mój sprzeciw wywołały marsze w Toruniu i wczorajszy w Łodzi zorganizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską w czasie trudnym dla naszej rodziny, w rocznicę zamordowania dziadka.

pilecki_witoldRotmistrz Witold Pilecki

Oświadczenie Obozu Narodowo-Radykalnego

Oświadczenie ws apelu wnuczki rotmistrza Witolda Pileckiego

Z zaskoczeniem odebraliśmy szeroko kolportowany przez media apel p. Beaty Pileckiej-Różyckiej,   —  wnuczki legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, — w sprawie rzekomego zawłaszczania wizerunku jej dziadka przez organizacje narodowe,  —  w tym przez ONR, „dla własnych” – jak pisze autorka – „partykularnych interesów i rozgrywek”.

Nasze zaskoczenie jest spotęgowane tym,   — że jeszcze 24 kwietnia podczas uroczystego pogrzebu innego wielkiego Bohatera   — Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”  —  córka Witolda Pileckiego p. Zofia Pilecka-Optułowicz

— odnosiła się do naszych działaczy z wielką sympatią, życzliwością i przyjaźnią, a nic nie wskazywało, aby rodzina wielkiego Polaka miała jakiekolwiek zastrzeżenia do kultywowania pamięci historycznej przez młodzież zrzeszoną w ONR.

Jako Obóz Narodowo-Radykalny od wielu lat bierzemy udział jako uczestnicy i sami organizujemy liczne inicjatywy popularyzujące historię i wielkie postaci z naszych dziejów na terenie całego kraju.

Robiliśmy to również wtedy, gdy wśród młodzieży nie istniała jeszcze swoista moda na patriotyzm, gdy wielcy Bohaterowie, jak Witold Pilecki, byli zapomniani i nieznani społeczeństwu.

Robimy to, ponieważ przywracanie Polakom prawdziwych Bohaterów, szerzenie świadomości historycznej i umacnianie tożsamości narodowej w społeczeństwie uważamy za nasz absolutny obowiązek i nigdy nie zejdziemy z tej drogi.

Sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego powinna być wzorem poświęcenia i bohaterskiej postawy dla wszystkich Polaków.

Dla nas postać Rotmistrza jest szczególnie bliska ze względu na jego wojenne losy ściśle powiązane z przedstawicielami przedwojennych środowisk narodowych,   — w tym wywodzących się z Obozu Narodowo-Radykalnego.

Przypomnijmy,   — że   podczas   pobytu   w  Auschwitz Pilecki tworzył obozowy   ruch   oporu,  w ramach którego ściśle współpracował m.in. z Janem Mosdorfem,   — pierwszym przywódcą i jednym z twórców przedwojennego ONR.

Działalność konspiracyjną i pomocową dla Żydów Mosdorf przypieczętował ofiarą własnego życia.

Prof. Władysław Tatarkiewicz pisał o nim później:

— „Ci, co wrócili z Oświęcimia, z podziwem i wzruszeniem mówili o jego postawie w obozie:   — pogodą, cierpliwością a odwagą umiał podtrzymać na duchu towarzyszy niedoli”.

Podczas Powstania Warszawskiego Witold Pilecki walczył w ramach Zgrupowania „Chrobry II”, w którego skład wchodzili głównie żołnierze związani z Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

NSZ powstały w 1942 r. z inicjatywy m.in. Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy,   — która była niepodległościową organizacją zbrojną wywodzącą się z przedwojennego ONR.

Gen.   Antoni   Chruściel   „Monter”,   — dowódca Powstania Warszawskiego, — powiedział później znamienne słowa:

— „Co tu gadać,  —  jedynie „Chrobry II” nie oddał Niemcom przez cały czas trwania akcji ani piędzi terenu.”

Świadczy to o bohaterstwie i waleczności Witolda Pileckiego stającego ramię w ramię z polskimi narodowcami.

W tym kontekście historycznym szczególnie bolesne jest dla nas stanowisko p. Pileckiej-Różyckiej,   — którą „oburza” oddawanie czci i honoru jej wielkiemu dziadkowi przez młodych Polaków zrzeszonych w takich organizacjach, jak ONR i Młodzież Wszechpolska.

Z niedowierzaniem odebraliśmy też informację,   — że apel wnuczki Witolda Pileckiego został przesłany do środowisk związanych z tzw. Komitetem Obrony Demokracji,

— którego przedstawiciele mają w pogardzie polskość, a na swojego patrona obrali Władysława Bartoszewskiego, który – jak w 2014 r. pisał Tadeusz Płużański

– miał blokować pośmiertne przyznanie Witoldowi Pileckiemu Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia państwowego.

Czy gloryfikowanie postaci, które uniemożliwiały oddanie honoru Rotmistrzowi, nie „oburza” p. Beaty Pileckiej-Różyckiej?

Zarząd Główny ONR

Za; http://www.dzienniknarodowy.pl/680/onr-odpowiada-wnuczce-rotmistrza-witodla-pileckieg/ 27 maja 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, MASONERIA, Miejsca Męczeństwa Polaków, Nowoczesna.pl-Petru - KOD, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, PAWEŁ KUKIZ - RUCH, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, Polska, POlska w likwidacji, Powstanie Warszawskie, PRL, Rodzina Żołnierzy Wyklętych, Ruchy Narodowo-Radykalne, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, UB-NKWD, Warszawa, Zbrodnie komunistyczne, Zbrodnie żydowskie, Żołnierze Wyklęci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.