Stanisław Srokowski oskarża PiS o przekręt w sprawie Kresowego Ludobójstwa |APEL!

f822b27e9466f7a8b2ab690e0a41ca8fStanisław Srokowski, srokowski.art.pl

Ocaleniec z Kresowego Ludobójstwa, — autor licznych powieści osadzonych w kresowym kontekście z których jedna stała się podstawą dla filmu „Wołyń” Wojciecha   Smarzowskiego —  Stanisław Srokowski ostro skrytykował projekt ustawy o „Dniu Męczeństwa Kresowian” złożony dziś do laski marszałkowskiej przez Prawo i Sprawiedliwość.

W liście otwartym Srokowski pisze o „sprawie bardzo poważnej” i „przekręcie”   — jakiego usiłują się dopuścić parlamentarzyści PiS.

— „Wielkimi literami poseł PiS-u, Michał Dworczyk, powiadamia fora internetowe,   — że przygotował projekt ustawy, uznającej 11 lipca jako Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Cieszymy się, że PiS pamięta o Kresowiakach,   — ale nie zgadzamy się, jako środowiska kresowe, na fałszowanie historii”

—  pisze Srokowski.

Ocenia,   — że projekt PiS jest „karłowaty” i „fałszywy”,   — jest według niego takim samym „potworkiem językowym” jak uchwała rocznicowa przeforsowana przez Platofrmę Obywatelską, w której zbrodnie OUN-UPA określono jako   — „zbrodnię o znamionach ludobójstwa”.

Jak zaznacza pisarz

—  „Znowu nie pokazuje całej prawdy.   — Kresowianie bardzo liczą na rzeczową i konkretną nazwę tego projektu.

Od lat chcemy uchwały, a jeszcze lepiej, ustawy, którą będzie mówiła, że dzień 11 Lipca jest Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię.

— Chcemy prawdy!   — Bo ten projekt znowu zakłamuje rzeczywistość”.

Srokowski podkreśla,   — że to właśnie te organizacje odpowiadają za ludbójstwo, którego apogeum przypadło na 11 lipca 1943 r., — właśnie rocznicę   tego   dnia PiS postuluje w projekcie „Dniem Męczeństwa Kresowian”.

„Poseł Michał Dworczyk ilustruje swoją inicjatywę złotą myślą:

—  „Naród, który siebie nie szanuje, nie będzie szanowany przez innych”.

Panie   pośle, — naród polski siebie szanuje i chce być szanowany przez inne narody.

— Ale także przez własne władze.   — I na kłamstwa się nie godzi”

  — pisze Srokowski dodając

  — „W pokrętnym uzasadnieniu projektu   — zamazuje się odpowiedzialność band OUN i UPA.

Komu zależy na oszustwie?   — Posłowi Dworczykowi,   — czy silnej grupie agentów wpływu, którzy znowu pragną zakłamać historyczne fakty”.

Pisarz wzywa obywateli do wywierania presji na posłach w swoich okręgach wyborczych na rzecz odkłamania tekstu projektu ustawy.

Zobacz: Kaczyński nie chce, by 11 lipca Polacy czcili pamięć ofiar UPA

***

kresy.pl

Środa, 10 lutego 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, PROTESTY, SS Galizien, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.