W Polsce znacząco wzrosła liczba Ukraińców – ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca

99434bc17e92b9002123983b2cfc6acffot. CC BY 4.0

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w wywiadzie dla Glavcom.ua przyznał,   — że liczba Ukraińców w Polsce uległa znaczącemu zwiększeniu.

Tak, powinienem powiedzieć, że to jest już zauważalne nawet na ulicach, w sklepach, w restauracjach i w placówkach oświaty. Liczba Ukraińców w Polsce znacząco wzrosła.

— W niektórych placówkach oświaty połowa studentów na roku lub w grupie pochodzi z Ukrainy.   — W ciągu półtora roku do dwóch lat liczba Ukraińców przebywających w Polsce gwałtownie wzrosła.

Sam fakt, że w zeszłym roku polskie konsulaty wydały 800 tysięcy wiz na Ukrainie potwierdza jaka liczba Ukraińców może znajdować się w Polsce.  

— Co więcej, obecnie może być trudno policzyć ilu ich może tutaj być, dlatego że od 1 maja zeszłego roku działa prawo, które pozwala przedłużyć legalny status pobytu w Polsce jeśli są do tego podstawy.

Może to zrobić administracja województwa bez potrzeby wyjazdu z Polski i otrzymania nowej wizy.   — Ludzie, którzy wyjechali do Polski w zeszłym roku, pracowali lub uczyli się mogli przedłużyć swój pobyt”

– powiedział Deszczyca.

W przypadku dalszego pogarszania się sytuacji ekonomicznej Ukrainy, a także dalszej eskalacji konfliktu w Donbasie,   — potok ukraińskich imigrantów jadących do Polski ulegnie znacznemu zwiększeniu.

***

 Środa, 12 sierpnia 2015

Tomasz Maciejczuk/Wykop.pl/KRESY.PL

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, EDUKACJA, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Ukraina. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.